امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 23:54:55

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گلخانه‌اي براي شهر

شنبه, 11 آبان 1392 ساعت 12:12 کدخبر :6262
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح‌ا... حاجي حيدري
وقتي اسم گلخانه به ميان مي‌آيد، در ذهن جايي تداعي مي‌شود كه در آن گُل پرورش مي‌دهند. البته گل تنها محصول گلخانه نيست.

 گلخانه يك محيط سرپوشيده است كه در آن دما و شرايط مناسب فراهم مي‌شود تا از انواع گل‌هاي زينتي گرفته تا انواع صيفي‌جات مثل خيار، گوجه، هندوانه، فلفل و... حتي موز، توت‌فرهنگي، قارچ، گياهان دارويي در آن توليد شود.
حالا همه اين‌ها را گفتيم تا به شما خبر دهيم كه با مصوبه سفر دكتر احمدي‌نژاد به خميني‌شهر، بزرگ‌ترين شهرك گلخانه‌اي استان اصفهان در منطقه قرطمان خميني‌شهر درحال آماده‌سازي است و قرار است محصولات ذكر شده را توليد كند تا هم در شهرستان توزيع و هم بخشي از آن به سراسر كشور و حتي خارج از كشور صادر شود.
اين شهرك شامل سه قطعه زمين است كه مجموعاً 63هزار مترمربع وسعت دارد. براي تصور بزرگي آن، كافي است بدانيد اين شهرك شش برابر شهرك گلخانه‌اي است كه الان در فلاورجان فعال است. باعث افتخار است كه اين شهرك از نظر موقعيت و مرغوبيت خاك در كل كشور جزء بهترين شهرك‌هاي گلخانه‌اي است.
«دعوت» را قبول كنيد
شايد اين سؤال پيش آيد كه حال اين شهرك چه فايده‌هايي براي خميني‌شهر و مردمش دارد؟ در پاسخ بايد بگوييم كه قرار است اولاً با اين شهرك 700نفر به‌طور مستقيم مشغول به‌كار شوند كه 200نفر آنها دانش‌آموختگان رشته‌هاي كشاورزي هستند. البته اين تعداد غيراز دو هزار نفري است كه به صورت غيرمسقيم وارد بازار كار مي‌شوند.
ثانياًاين شهرك نسبت به مزارع سنتي ويژگي‌هاي زيادي دارد؛ مثلاً تا 90% در مصرف آب صرفه‌جويي مي‌شود، محصولات خارج از فصل هم مي‌تواند توليد كند، از زمين به صورت بهينه استفاده مي‌شود و از همه مهم‌تر اين‌كه اين مزيت را دارد تا كشاورز هر وقت بخواهد به راحتي توليداتش را تغيير دهد.
به خاطر يك وجب خاك
البته ساخت شهرك سال‌ها پيش از اين بايد اتفاق مي‌افتاد ولي ظاهراً اين زمين‌ها 15-10سال در تصرف غيرقانوني برخي افراد بود و سرانجام با تلاش‌هايي كه انجام شد و طي يك فرايند پيچيده حقوقي، بازپس گرفته شد، گرچه خيلي دير! شايد اگر همان سال‌هاي نخست اين كار انجام مي‌شد، امروز خيلي زودتر راه افتاده بود و ما صاحب چنين شهركي بوديم.
احمدي‌نژاد كه آمد...
دكتر احمدي‌نژاد در سفرش به خميني‌شهر براي راه اندازي اين شهرك مبلغ 200ميليون تومان اختصاص داد تا صرف بخشي از اقدامات لازم براي شهرك شود. اقداماتي مثل كشيدن جاده‌هاي ارتباطي، تأمين آب، برق، گاز، تلفن شهرك، حفر چاه، قطعه‌بندي زمين‌ها، ساخت قسمت‌هاي نمايش محصولات، فروش، بسته‌بندي محصولات و... كه به گفته رئيس جهادكشاوورزي خميني‌شهر جمعاً يك ميليارد تومان پيش‌بيني شده و تاكنون به جز 200ميليون تومان رياست جمهوري، 100ميليون ديگر آن نيز اخذ شده است.
مصوبه احمدي‌نژاد براي راه‌اندازي شهرك يك مزيت ديگر هم داشت و آن اين‌كه همه مسؤولان (استاندار، فرماندار، رئيس دادگستري، دادستان، رئيس جهادكشاورزي استان و شهرستان، رئيس نيروي انتظامي و...) كمر همت بستند تا زمين تصرف شده را بازپس گيرند.
دانش‌آموخته! پول داري؟
به گفته رئيس جهادكشاورزي، تصميم‌گيري درباره شيوه واگذاري زمين‌ها به سازمان مهندسي استان واگذار شده است و بر اساس ابلاغيه آن سازمان، زمين‌ها به صورت 15ساله و به شكل اجاره به شرط تمليك به واجدان شرايط واگذار مي‌گردد.
جعفري با بيان اين‌كه قيمت زمين‌ها به صورت كارشناسي خواهد بود، افزود: با توجه به اين‌كه ممكن است دانش‌آموختگان كشاورزي، سرمايه چنداني براي دريافت زمين نداشته باشند، قرار است در واگذاري‌ها، دولت به آنها تسهيلات خاص بدهد.
خميني‌شهري بودن؛ يك امتياز و ديگر هيچ!
200نفري كه قرار است زمين‌ها به آنها تعلق بگيرد، بايد يك‌سري شرايط داشته باشند؛ ازجمله اين‌كه بايد دانش‌‌آموخته يكي از رشته‌هاي كشاورزي از مقطع ديپلم و بالاتر باشند، بومي استان بوده، از زمان دريافت مدركشان بيش از هشت سال نگذشته باشد و.... اين افراد براساس شهر، مدرك، نوع رشته و... امتيازبندي مي‌شوند و 200نفري كه بيشترين امتياز را بگيرند، زمين كشاورزي به آنها تعلق مي‌گيرد.
اين نكته قابل توجه است كه واگذاري زمين فقط به جوانان خميني‌شهر تعلق نمي‌گيرد بلكه تمامي مردم استان اصفهان مي‌توانند از اين امتياز استفاده كنند و خميني‌شهر‌ها فقط در «شرط محل سكونت» امتياز بيشتر دارند. همين و ديگر هيچ!
دو روايت؛ سال 1387 يا 1389؟!
اگر چه يكي از مسؤولان شهرستان گفته است شهرك بايد تا پايان سال جاري راه‌اندازي شود اما يكي ديگر از مسؤولان نظري متفاوت با وي دارد. وي مي‌گويد: براساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده درصورت تأمين 700ميليون تومان اعتبار لازم، شهرك بين 18ماه تا دو سال ديگر راه‌اندازي خواهد شد.
اين تفاوت زمان‌بندي، حكايت از يك ناهماهنگي و نابساماني در اجراي طرح‌ها در شهري مي‌كند كه به شهر پروژه‌هاي ناتمام معروف شده است.
پاياني براي گلخانه
مهلت ثبت‌نام/ 140نفر متقاضي ثبت‌نام كرده‌اند/ شهرك به صورت تعاوني اداره خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید