امروزسه شنبه, 01 مهر 1399-- Tuesday Sep 22 2020

ساعت 14:55:43

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

زیبایی های سرزمین من

آب ملخ؛ عجیب ترین و ترسناک ترین آبشار ایران

دوشنبه, 09 شهریور 1394 ساعت 13:42 کدخبر :9340
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : 0200

آبشارآب ملخ، یکی از عجیب€Œترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ€Œهای مهاجم را درجا نابود می€Œکند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته€Œاند.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از پارسینه ،روستای آب ملخ در شهرستان سمیرم در 160کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه€Œسارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می€Œکند.
آبشارآب ملخ، یکی از عجیب€Œترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ€Œهای مهاجم را درجا نابود می€Œکند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته€Œاند.
به گفته اهالی روستا سال€Œها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ€Œها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.
این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می€Œکند.
برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می€Œکند.از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه€Œای با آب زلال و گوارا می€Œجوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می€Œپیوندد.در محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا می شود.این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است. سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طور تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است.
آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می€Œآید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.
پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک€Œترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل€Œهای بهار و تابستان است.
شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ مانع از آن می شود که آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف کند. بنابراین، شما در آب ملخ ظرف سه ساعت هم طلوع خورشید را خواهید دید و هم غروب آن را. به همین دلیل است که این روستا به روزستای نیمروز نیز معروف است.

مسیر دسترسی

اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود 7 کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید