امروزجمعه, 07 ارديبهشت 1397-- Friday Apr 27 2018

ساعت 12:57:11

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

استقلال و آزادی بزرگ ترین امتیاز فرصت است
گفتگو با دکتر غفوری مدیر مسوول دو هفته نامه فرصت؛

استقلال و آزادی بزرگ ترین امتیاز فرصت است

شنبه, 05 مرداد 1392 ساعت 08:10 کدخبر :5800
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

چرخ های ویلچیرش آرام به حرکت درمی آید و من هم پشت سرش به راه می افتم. حالا نشسته ام به مصاحبه با کسی که در این 4 سال در پشت صحنه همه مصاحبه های فرصت حضور داشته است.از خاطراتش می گوید، خاطرات فرصتی اش و از اینکه چطور شد سر از مطبوعات درآورد، از جایگاه محکم فرصت در زندگی اش و در ذهنش و از پایگاه محکم فرصت در میان مردم و از اینکه فرصت چگونه فرصت شد و چگونه فرصت باقی خواهد ماند؟


گفتگو با حسین غفوری در مقام مدیر مسوول نشریه با برخی گفتگوهای دیگر یک فرق داشت و آن اینکه پاسخ همه سئوالات را بی اینکه نیاز باشد سئوال را دوباره تکرار کنی و یکجور دیگر بپرسی و بی اینکه احساس کنی داری پیچانده می شوی، می گرفتی...

 

از کی به عنوان مدیر مسوول فرصت شروع به کار کردید؟


فرصت کار خودش را در سال 87 با دو پیش شماره به نام "حضور" و به مدیر مسوولی عزیزاله پورکاظم شهردار وقت آغاز کرد. برای تبدیل شدن مجوز موقت فعالیت به مجوز دائم، هیات نظارت بر مطبوعات با مدیر مسوولی مهندس پورکاظم به علت نظامی بودن ایشان مخالفت کرد و این مسوولیت به بنده پیشنهاد شد. مجوز دوهفته نامه فرصت سال 88 صادر و اولین شماره فرصت در تاریخ 20 خرداد 1388 به روی دکه رفت.

 

چرا نام حضور به فرصت تغییر داده شد؟


حضور نام یکی از نشریات منتشره موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام (ره) بود و لذا بخاطر تشابه اسمی با نام فرصت موافقت شد.

 

نحوه انتخاب شما چگونه بود؟


از نظر قانون مطبوعات صاحب امتیاز تعیین کننده مدیر مسوول است. پس از صدور مجوز فرصت، بنده را به عنوان کسی که می تواند در این عرصه فعالیت کند و نه به عنوان عضو شورای شهر انتخاب کردند و در واقع این دو مسوولیت برای بنده تصادفا با هم جمع شد و هیچ ارتباط حقوقی ندارد.

 

وقتی این مسوولیت به شما پیشنهاد شد، در پذیرفتنش تردید و تعلل نکردید؟


شرط گذاشتم که خیلی درگیرم نکند. البته در تمام جلسات سوژه و نقد و بازتاب که هر هفته هیات تحریریه تشکیل می دهد، شرکت می کنم علی رغم اینکه می توانم حضور نیابم اما لازم می دانم شب انتشار که دارم مطالب را می خوانم با آن ها غریبه نباشم.

 

به عنوان مدیر مسوول فرصت چه وظایفی متوجه شماست؟


مدیر مسوول وظیفه نظارت و کنترل مطالبی را دارد که قرار است چاپ شده و به روی دکه برود که کاملا مطابق با قوانین مطبوعات باشد و هم اینکه چیزی خلاف آنچه در مجوز درج شده، به چاپ نرسد و در نهایت اگر در این حوزه به هر دلیل یا از جانب هر کس اشتباه یا تخلفی صورت بگیرد مدیر مسوول باید پاسخگو باشد.

 

با توجه به یک تجربه 4 ساله موانع پیش روی فرصت را چطور می بینید؟


فرصت 4 سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است و با تنگناهای زیادی اعم از مشکلات مالی، پرسنلی و هم از لحاظ نگاه ها و جریانات مختلفی که در جامعه وجود داشته ، روبرو بوده است و اگر بتواند از این تجربه 4 ساله استفاده کند و آن را به شکل دقیق مطالعه نماید مشکل و مانع حادّی وجود نخواهد داشت چراکه مشکلات هر چه باشد سخت تر از این 4 سال نخواهد بود.

 

سوالی که مطرح است این است که تغییرات در شورای اسلامی شهر فرصت را نیز دستخوش تغییر خواهد کرد؟


همانطور که گفتم صاحب امتیاز فرصت شهرداری است و شهردار تعیین کننده مدیر مسوول است که طبیعتا ممکن است تغییر نگرش هایی ایجاد شود اما اینکه شالوده و بنیان عوض بشود را بعید می دانم. ممکن است تغییراتی هم البته متوجه محتوا بشود که چندان جای نگرانی نیست ما هم هستیم در خدمتشان.

 

یک جایی گفتید که بزرگترین امتیازات یک نشریه "استقلال" و "آزادی" آن است، استقلال و آزادی فرصت در چه صورتی تحت تاثیر قرار می گیرد؟


اگر نگرش ها و نگاه های درون مجموعه شهرداری یا خارج از آن بتوانند خود را بر فرصت تحمیل کنند و به خواسته هایشان جامه عمل بپوشانند استقلال آن از دست می رود. مطرح کردن توقعاتی بیرون از چارچوب و فراتر از قانون نیز آزادی اش را دچار مشکل می کند و در این صورت آسیب جدی به نشریه ای وارد می شود که همواره کسب استقلال و آزادی جزو افتخاراتش بوده است. البته با شناختی که من از مجموعه درون شهرداری و اعضای شورای آینده دارم آنها هم قطعاً طرفدار "استقلال" و "آزادی" فرصت هستند.

 

چه شد که قصه فرصت به 100 رسید و متوقف نشد؟


فرصت از دل مردم بیرون آمد، از دل مسائل و مشکلاتی که در شهر وجود داشت و دارد و سعی کرد خودش را فراتر از جریانات و رویدادهای درون اجتماع قرار بدهد و همین شد که علی رغم تغییر چند فرماندار، امام جمعه، نماینده و شهردار دچار وقفه نشد و همچنان توانسته است دوام بیاورد.

 

به عنوان عالی ترین مقام این نشریه قاعدتا اولین و بیشترین بازتاب های مطالب به شما می رسد، با توجه به این موضوع جایگاه فرصت را در میان مردم چطور می بینید؟


فرصت یک کار نو بود و همانطور که گفتم از همان ابتدا از دل مردم برخاست و برای همین همان اول پایگاه خودش را میان مردم پیدا کرد و تا کنون هم به جز جریانات خاص سیاسی مخاطبان خوبی میان تمامی اقشار دارد.

 

به عنوان کسی که تجربه زیادی در این عرصه کسب کرده، برای کسانی که به تازگی پا در راه گذاشته اند، حرفی برای گفتن دارید؟


همیشه توجه داشته باشیم تلاشی که می کنیم برای کیست و چیست. اگر برای مردم است، سلایق و توقعات آن ها را دقیقا مورد توجه قرار بدهیم.

 

سخت ترین شماره ای که پشت سر گذاشتید، کدام شماره بود؟


اواخر سال 88 و آن شماره ای که مصاحبه با فرمادار وقت اکبر شریفیان پور را به چاپ رساندیم. با عالی ترین مقام دولتی در شهر مصاحبه ای ترتیب داده بودیم و قرار بر این شده بود که مصاحبه پیاده شده و در اختیار وی قرار بگیرد و تغییرات لازم را اعمال نماید و سپس آن را چاپ کنیم، مدت زیادی گذشت اما ایشان مصاحبه را به ما بازنگرداند، بنده در جلسه ای او را دیدم و سراغ مصاحبه را گرفتم و گفتم اگر تکلیف ما روشن نشود دیگر اختیار از دست جنابعالی خارج می شود و ما چاپ می کنیم و قرار شد که به زودی تحویل بدهد اما باز هم این اتفاق نیفتاد و ما مصاحبه را بالاخره پس از چند ماه چاپ کردیم که در نهایت منجر به خیلی اتفاقات دیگر شد. کلا شماره هایی که مصاحبه های ویژه و موثر را به چاپ می رسانیم سختی دارد.

 

کدام مصاحبه ها؟


مصاحبه با فرماندار شریفیان پور، مصاحبه با نماینده وقت سید جواد ابطحی، مصاحبه با رییس صدا و سیمای استان و مصاحبه با نماینده فعلی محسن صرامی.

 

چرا مصاحبه های مهم و تاثیر گذار در اسفند ماه اتفاق می افتد؟


دلیل خاصی ندارد، تصادفی بوده است.

 

مردم در اسفند ماه 92 منتظر یک مصاحبه جنجالی باشند یا نباشند؟


تا ببینیم.

 

شیرین ترین شماره فرصت از نگاه شما؟


هر شماره شیرینی خودش را دارد، نمی توانم متمایز کنم.

شما چندمین نفری هستید که نشریه را داغِ داغ می خوانید؟


یک سال و نیم اول به محضی که نشریه در می آمد می گفتم اول برای من بیاورند اما حالا فقط شماره های حساس را تاکید می کنم زود به دستم برسانند.

 

زنگ خورترین شماره برای شما کدام بوده است؟


همان مصاحبه با فرماندار.

 

مصاحبه اسفند 91 چطور؟


تلفن های مصاحبه اخیر قبل از انتشار بود و برای چاپ شدن یا نشدنش ولی تلفن های مصاحبه با فرماندار بعد از چاپ بود. تلفن های بعد از مصاحبه با کلباسی هم خیلی زیاد بود.

 

در طول این 4 سال از فرصت شکایت هم شده؟


یکبار. آن هم پس از مصاحبه با رییس صدا و سیما که در دادگاه بدوی تبرئه شدیم و دادگاه دوم که دادگاه مطبوعات بود نیز روز قبل از جلسه خبر رسید که شاکی از شکایت انصراف داده و پرونده مختومه اعلام شد.

 

تا حالا شده از دست خبرنگاران و کلا عوامل عصبانی بشوید؟


اگر هم بوده در حد یک تذکر بوده است، عوامل دارند زحمت می کشند و البته من هم دیر به دیرعصبانی می شوم.

 

شما دیر عصبانی می شوید یا عوامل کارشان را خوب بلدند؟


هر دو.

 

فکر می کردید یک روزی پا در عرصه مطبوعات بگذارید؟


نه فکر نمی کردم اما آمادگی و توانش را در خودم احساس می کردم. مدتی در دانشگاه آزاد یک نشریه داخلی بیرون می دادیم تحت عنوان "گفتگو" که باعث شد با نوع کار چندان غریبه نباشم.

 

فرصت در زندگی شما چه جایگاهی دارد یعنی چقدر از وقت شما را به خودش اختصاص می دهد؟


اگر بخواهم یکی دو ساعت شب انتشار را که صرف خواندن مطالب می کنم و نکاتی را یادداشت می کنم که به سردبیر تذکر بدهم و ساعت های شرکت در جلسات را حساب کنم چیزی نمی شود اما درگیری فکری و پاسخگویی به بازتاب ها نه تمامی دارد و نه حساب و کتاب برمی دارد.

 

خسته که نشده اید؟


از چه؟

 

از این درگیری های فکری، از توقعات غیر منطقی، از انتقاد ناپذیری برخی مدیران، از...؟


نه همه این ها سراسر تجربه بوده است.

 

اگر فرصت نباشد، می شود؟


می شود اما سخت می شود. می شود اما مطالبات مردم روی زمین می ماند و اخبار و اطلاعات بایگانی می گردد.

 

انشااله تا هر وقت فرصت هست شما هم فرصت را تنها نگذارید.


تا ببینیم.

نظرات  

 
#1 +1 میثم 1 12 مرداد 1392 ساعت 11:17
سلام .یک سوال دارم .با توجه به اینکه آقای دکتر غفوری دیگر عضو شورای فعلی نیستند باز هم سردبیر می مانند ؟ یا فرصت باید با سردبیری شورای جدید کارش را آغاز کند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید