امروزسه شنبه, 29 مهر 1399-- Tuesday Oct 20 2020

ساعت 12:16:11

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

رئیس اداره جهاد کشاورزی اعلام کرد:

بازار گل خمینی شهر بعنوان بزرگترین پایانه گل استان در سال 92 راه اندازی می شود

دوشنبه, 09 اردیبهشت 1392 ساعت 11:42 کدخبر :5485
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
رئیس اداره جهاد کشاورزی خمینی شهر گفت: این شهرستان با دارا بودن قریب به 40 هکتار گلخانه های تولید گل، سبزی و صیفی، نزدیک به 16 میلیون و 500 هزار اصله گل گلدانی، شاخه بریده و فصلی را به بازار عرضه می کند و یکی از تولیدکنندگان اصلی گل شب بوی کشور است .

وی افزود: تولید امسال ما بر طبق برآورد نزدیک به 10 میلیون گل شب بو در قالب گلدانی و همچنین شاخه بریده است و تولید گلهای فصلی در گلخانه ها نیز قریب به 5/6 میلیون پیش بینی می شود .
وی با اشاره به اینکه عمده تولیدات گل خمینی شهر راهی بازارهای کشور و خارج از شهرستان می شود افزود: استان اصفهان مقام اول کشوری را در تولید گل به خود اختصاص داده است و شهرستان خمینی شهر نیز دارای مقام اول در تولید گل شب بو می باشد .
افلاکی افزایش تولید و نیز بالا رفتن کیفیت تولید گل را منوط به ارتقای سطح کیفی و کمی گلخانه ها و ارائه تسهیلات وزارت کشاورزی در فصول مختلف و راه اندازی مجتمع گلخانه ای قرطمان دانست و خاطر نشان کرد: امسال قرار بود که در شهرستان خمینی شهر شاهد برگزاری جشنواره گل شب بو باشیم ولی به دلیل اینکه پایانه گل و بازار روز شهرستان در منطقه قرطمان ساماندهی شده و در حال شکل گیری است و هنوز به سرانجام نهایی نرسیده و زیر ساختها آماده نشده است این توفیق حاصل نگردید .
وی ضمن اشاره به اینکه برگزاری جشنواره گل شب بو مقدمات خاصی را می طلبد گفت: بر طبق نظر اعضای نظام صنفی و اتحادیه تولید کنندگان گل استان و شهرستان جشنواره گل شب بو به سال آینده موکول شد تا با قدرت و قوت بیشتری انجام گیرد .

بازار گل خمینی شهر بزرگترین پایانه گل استان خواهد شد
رئیس اداره کشاورزی شهرستان افزود: با برنامه ریزیهای انجام شده و نیز تسهیلاتی که به شرکت کارگشای زنده رود معادل 5/3 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی اختصاص خواهد یافت بازار گل خمینی شهر در سال 92 شکل خواهد گرفت و تبدیل به بازار دائمی گل و بزرگترین پایانه گل استان خواهد شد که در سال آینده نه تنها شاهد برگزاری جشنواره گل شب بو بلکه از بازار دائمی گل و بسته بندی و صادرات آن نیز بهره مند باشیم .

85 درصد از واحدهای گلخانه ای خمینی شهر گل شب بو تولید می کنند
افلاکی در ادامه خاطر نشان کرد: تعداد واحدهای گلخانه ای تولید گل شهرستان بالغ بر 300 واحد است که عمدتا دو منظوره فعالیت می کنند و در برخی فصول گل شب بو و در مقاطعی از سال گلهای فصلی تولید می نمایند و در مجموع 85 درصد از این واحدها به تولید گل شب بو مشغول هستند .

مجتمع گلخانه ای قرطمان 506 شغل جدید ایجاد خواهد کرد
وی گفت: تا کنون اشتغالزایی مستقیم در مسیر تولید گل رقمی بالغ بر 1000 نفر بوده است که با احتساب مشاغل غیر مستقیم در این زمینه که به تولید گل و انتقال آن مربوط می شود این رقم به سه برابر می رسد .
افلاکی افزود: اگر مجتمع گلخانه ای قرطمان شکل بگیرد در مجموع 506 نفر اشتغال در سه قطعه پیش بینی شده خواهیم داشت که دو قطعه مربوط به فارغ التحصیلان و یک قطعه 6 هکتاری با سطح مفید برای بومیان منطقه قرطمان است که در سنوات گذشته در زمینها کشت و زرع کرده اند. رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ضمن اشاره به اینکه در سال گذشته در بحث تملک و دارایی نزدیک به 5/1 میلیارد تومان برای مجتمع گلخانه ای قرطمان هزینه شده است گفت: امسال درخواست اعتبار ما بالغ بر 5/1 میلیار تومان بود که 900 میلیون تومان از این مبلغ در موافقتنامه سال 91 مبادله گردید ولی تا این لحظه دریافت نشده است .

برآورد نیاز تسهیلاتی برای مجتمع گلخانه ای قرطمان در حدود 20 میلیارد تومان است
افلاکی افزود: اگر بخواهیم منتظر اعتبارات و تسهیلات دولتی و تملک و دارایی باشیم ممکن است سالها به درازا بکشد و زیر ساختهای موجود فرسوده شده و از بین برود لذا امیدواریم که با مشارکت متقاضیان بخشی از اقدامات و فعالیتهای لازم در این بخش را که با هزینه ای کمتر از یک میلیارد تومان صورت می گیرد انجام دهیم .
وی خاطر نشان کرد: برآورد نیاز تسهیلاتی برای مجتمع گلخانه ای قرطمان تا علم کردن سازه ها و با توجه به قیمت لوله ها در حدود 20 میلیارد تومان است که می بایست بین 140 تا 150 واحد گلخانه ای در حال تأسیس تقسیم شود .
رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان گفت: زیرساختهای مجتمع اعم از معابر و استخرها تعبیه شده و گاز رسانی نیز با همکاری شرکت گاز شهرستان تا ابتدای معابر انجام گرفته و در بحث انتقال برق نیز تا ابتدای مجتمع ،خدمات به طور کامل صورت پذیرفته است و اکنون در پی تسهیلات ویژ ه ای هستیم که به کمک آن کارها و انشعابات داخلی را به اتمام برسانیم .

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید