امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 14:01:23

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

بررسی ابعاد مختلف الحاق خمینی¬شهر به اصفهان

شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 10:12 کدخبر :5631
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح¬اله حاجی¬حیدری
حذف کد بین شهری خمینی¬شهر و یکسان شدن آن با کد اصفهان منجر شد تا در جامعه یک سری سؤالاتی مطرح شود.

 یکی از اصلی¬ترین این سؤالات این است که آیا حذف کد، مقدمه الحاق خمینی¬شهر به اصفهان است؟ بحث الحاق در چه مرحله¬ای است؟ آیا در نهایت خمینی¬شهر به اصفهان ملحق می¬شود؟ آیا این الحاق به نفع شهرستان است؟ این الحاق چه نتایج مثبت و منفی به همراه دارد؟
این اولین باری نیست که این سؤالات در ذهنها مطرح می¬شود. سالهاست که این طرح، مطرح شده و از سویی دیگر ما سابقه الحاق بخشهایی از خمینی¬شهر به اصفهان را داریم که رهنان آخرین مورد آن است. همه این موارد باعث شده تا امروزه بحث الحاق، بیش از پیش در اذهان عمومی مردم مطرح شود. بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا طی گزارشی مبسوط، این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنیم تا شاید پاسخی باشد به اذهان عمومی مردم و کمکی باشد برای یک تصمیم¬گیری مهم.

تجربه رهنان:
برای اینکه تصویر بهتری به دست آوریم که اگر خمینی¬شهر به اصفهان ملحق شود، از نظر اقتصادی – فرهنگی چه تغییراتی در شهر انجام می¬شود، راه¬های متعددی وجود دارد که یکی از بهترین راهها آن است که به سراغ قسمتهایی از شهر که قبلاً به اصفهان ملحق شدند برویم و ببینیم در آنجاها چه تغیراتی رخ داده است؟ آیا مردم از آن راضی هستند یا نه؟
اصلی¬ترین این مناطق، رهنان است. این منطقه در اوایل سال 82 از خمینی¬شهر جدا و براساس خواست مردم و پیگیری شورای شهر آن، به اصفهان ملحق شد.
جواد رهنانی 28 ساله لیسانسه و کارمند یکی از ادارات است. بعد از شش سال الحاق رهنان به اصفهان می¬گوید: « قبل از الحاق، رهنان مانند یک روستا بود. اکثر خانه¬ها بافت قدیمی و فرسوده داشت، کوچه¬¬ها خاکی بود و خیابان¬کشی مناسبی نداشت. آنجا مثل منطقه هرستان خمینی¬شهر بود. بعد از آنکه به اصفهان ملحق شدیم، تغییرات در آن به سرعت شروع شد.»
« بعد از الحاق، ما کوچه¬ای نداریم که روکش آسفالت نداشته باشد. حتی برخی از کوچه¬ها دوبار آسفالت کامل شده است.» این را آقابابایی از اهالی رهنان می¬گوید. او که خود سالها در شهرداری رهنان بوده و اینک شهردار منطقه 3 خمینی¬شهر است، می-گوید: « وضعیت نظافت شهری، مبلمان شهری خیلی خوب شده است و همین باعث شده اگرچه مردم عوارض بیشتری می-پردازند مردم شهرداری را از خودشان بدانند.»
مهدی دانشجوی جامعه¬شناسی بحث را از زاویه دیگری مطرح می¬کند و می¬گوید:« بعد از این الحاق، زمین¬ها رشدی معادل دو برابر داشت. » وی نیز با اظهار رضایت از این الحاق گفت: «اگر چه عوارض شهرداری حدود دو برابر شده اما وقتی مردم می-بینند که چهره شهرشان چقدر عوض شده است از این الحاق خوشحالند. مردم شهرداری را برخلاف قبل از خودشان می¬دانند و عوارض را راحت¬تر می¬پردازند.»
از او می¬پرسم آیا نگاه مردم دیگر شهرها بعد از الحاق به شما تغییر کرده است؟ جواب مثبت می¬دهد و می¬گوید:«قبل از آن، اگر می¬خواستند یک مدیر شهری و حتی یک معلم به اینجا بفرستند، آنها مقاومت می¬کردند و در نهایت اگر می¬آمدند با اکراه-های فراوان بود. اما الان نگاه¬ها به رهنان عوض شده و بهترین مسؤولان، معلمان و ...  به راحتی به اینجا می¬آیند.»
البته این الحاق اثرات فرهنگی هم داشته است که در برخی موارد منفی و در برخی موارد مثبت بوده است. جواد در این مورد مثالی می¬زند و می¬گوید: «این الحاق روی وضعیت حجاب خانم¬ها اثر گذاشته و بی¬حجابی رشد قابل توجهی داشته است. البته اثرات مثبت فرهنگی هم داشته است مثلاً مراکز فرهنگی-مذهبی ما چون خود را در رقابت با مراکز اصفهان دیدند، قوی¬تر و فعال¬تر شدند.»
از مهدی در مورد هویت شهری می¬پرسم و اینکه آیا با این الحاق، هویت محلی رهنان نابود شده¬است؟ او جواب می¬دهد:«اگر چه رهنان به اصفهان ملحق شد، اما هنوز هویت محلی رهنانی¬ها حفظ شده است. هم خود مردم ما اینجا را کماکان رهنان می¬دانند و هم مردم خارج از رهنان اینجا را به رهنان صدا می¬زنند.» او به نمونه¬ای اشاره می¬کند و می¬گوید: «تابلوهایی که در مسیر اصفهان زده شده است و جهت رهنان را نشان می¬دهد کمک کرده که افراد غیر بومی، رهنان را با هویتی مستقل بشناسند.»
سابقه موضوع؟
البته بحث الحاق خمینی¬شهر به اصفهان در گذشته هم مطرح بوده و اقداماتی هم توسط برخی مسؤولان در این زمینه انجام شده است. حسن املایی فرماندار سابق شهرستان با بیان اینکه در زمان مسؤولیتش بحث الحاق بخشهایی از خمینی¬شهر مطرح بود گفت: «من مخالف الحاق بخشی از شهرستان بودم و این را شخصاً به استاندار هم گفتم.» وی افزود: «خمینی¬شهر درآمد ندارد و از طرفی جمعیت آن رو به افزایش است. خمینی¬شهر تا کی می¬تواند با این شرایط زندگی کند؟ تراکم جمعیت به آخرین حد خودش رسیده و مهاجرین استان، بخاطر اینکه ما همجوار اصفهان هستیم و زمینهای ما به نسبت اصفهان ارزان است به اینجا می¬آیند. از طرفی زمینی وجود ندارد که شهرداری بفروشد. برای همین مرتب تراکم زیاد می¬شود و از آن طرف سرانه شهرداری کم خواهد شد. این در حالی است که سرانه اصفهان یک سیر صعودی داشته است.»
وی با بیان اینکه به صورت مشروط موافق الحاق است گفت:«به نظر من این الحاق باید با حفظ استقلال سیاسی شهرستان انجام شود و فرمانداری خمینی¬شهر حفظ شود، همانطور که فرمانداری شهرری پس از الحاق به تهران حفظ شده است.»
آیا الحاق با حفظ فرمانداری ممکن است؟
شهرری، اسلامشهر و شمیرانات در کنار کلانشهر تهران واقع شده¬اند. این شهرها حدود سال 1349 به تهران ملحق شدند اما این الحاق به شکل خاصی بوده است؛ به این صورت که مثلاً شهرری از نظر تقسیمات شهری منطقه 20 تهران محسوب می-شود و شهرداری آن جزء شهرداری تهران است و نمایندگان مجلس تهران و شهرری نیز مشترک هستند، اما برای حفظ هویت این شهر، فرمانداری و نمازجمعه آن به صورت مستقل حفظ شده است. حال سؤال اینجاست که آیا ممکن است خمینی¬شهر هم به اصفهان ملحق شود ولی فرمانداری¬اش مانند شهرری به صورت مستقل باقی بماند؟
شریفیان¬پور فرماندار فعلی شهرستان که سالها مسؤول تقسیمات کشوری استانداری بوده است می¬گوید: «براساس قانونی که در 15 تیر سال 1362 به تصویب مجلس رسیده است اگر خمینی¬شهر به اصفهان ملحق شود، باید فرمانداری آن نیز حذف شود.» او مراحل قانونی این الحاق را بدین صورت بیان کرد که «در ابتدا بایستی پیشنهاد الحاق از طریق شورای شهر که منتخبین مستقیم مردم هستند ارائه شود. ثانیاً شورای شهرستان و دیگر مسؤولان شهرستان با این پیشنهاد موافق باشند. ثالثاً این پیشنهاد مورد قبول عامه مردم باشد.
چنانچه پیشنهادی با این اجماع واصل شود، پس از بررسی کارشناسی به استانداری منعکس می¬شود تا در حوزه معاونت سیاسی- امنیتی مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. چنانچه هم از بعد فنی و هم از بعد سیاسی مورد تایید قرار گرفت، پیشنهاد با امضاء استاندار به وزارت کشور ارسال می¬شود. در حوزه معاونت سیاسی وزارت کشور دفتر تقسیمات کشوری وجود دارد  که به این پیشنهادات رسیدگی و پس از بررسی¬های همه جانبه و معاینه محلی، چنانچه مورد تایید قرار گرفت به استناد ماده 13 قانون و با امضاء وزیر کشور به هیأت دولت ارسال می¬شود تا در کمسیونی به نام کمسیون سیاسی دفاعی هیات دولت بررسی شود. دبیرخانه این کمسیون پس از استعلام از مراجع ذیربط و تکمیل پرونده، موضوع را در کمسیون مطرح تا به تصویب وزیران کمسیون برسد. پس از تصویب کمسیون، این مصوبه باید به تایید شخص رییس¬جمهور برسد و با امضای معاون اول ابلاغ می¬شود و قابلیت اجرایی دارد. اجرای این مصوبات هم ظرافت خاصی دارد و پیش از اجرا باید مقدمات آن از هر نظر فراهم شود.»
مسؤول سابق تقسیمات کشوری استانداری با بیان اینکه حفظ فرمانداری شهرری، شمیرانات، اسلامشهر و ... قبل از این قانون بوده است گفت:« البته الحاق با حفظ فرمانداری تنها یک راه هم دارد، اینکه حفظ فرمانداری خمینی¬شهر به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.»
او با بیان اینکه مراحل الحاق پیچیده و طولانی است گفت:«مراحل قانونی آن بعضاً چندین سال طول می¬کشد و در طول انجام این مراحل، ممکن است مسائل جدیدی اتفاق بیفتد که کار را موقتی یا به طور کامل متوقف کند.»
طرح جامع شهری همان الحاق است؟
در طول بررسی¬ موضوع الحاق متوجه شدیم که در سطح استان، طرحی به نام «طرح جامع شهری» یا «طرح مجموعه شهری» سالهاست در حال بررسی و پیگیری است. در این طرح که همزمان در برخی استانهای دیگر هم پیگیری می¬شود، شهر اصفهان و هفت شهر دیگر از جمله خمینی¬شهر ، شاهین شهر، فلاورجان، لنجان و... به صورت جامع در نظر گرفته شده، شیوه خدمات¬رسانی، حمل و نقل، ارتباط بین شهری و غیره را به صورت کارشناسی و جامع تعریف می¬کند. املایی فرماندار سابق در این باره گفت:«این موضوع طی 13-12 جلسه آموزشی به فرمانداران شهرهای تحت پوشش ارائه شد. پس از این جلسات بود که تصمیم گرفته شد این طرح مجدداً توسط هیأت مشاوره¬ای بررسی و نقاط ضعف آن برطرف شود.»
اگر چه بعضی تصور می¬کنند این طرح جامع با الحاق شهرهای مذکور به اصفهان صورت می¬پذیرد، در حالی که این طرح فقط جهت هماهنگی بین شهرها در بحث خدمات¬ شهری است و به موضوع الحاق و اصفهان بزرگ ربطی ندارد.
یک پیشنهاد به استاندار
در کشور ما، پایتخت مرکز همه چیز است؛ مرکز سیاسی، مرکز اقتصادی و مرکز فرهنگی است. بزرگترین شرکتها و مراکز صنعتی در پایتخت قرار دارند و .... همین تجمع امکانات باعث شده تا سیل مهاجرت از شهرها و روستاهای مختلف روانه تهران شود و مشکلات عدیده¬ای فرهنگی- اجتماعی به همراه خود بیاورد. این مشکلات به همراه معضل زلزله¬خیز بودن تهران باعث شده تا مسؤولان کشوری همواره به دنبال راه¬حلی برای برون رفت از آن باشند. انتقال پایتخت به اصفهان یا شهری دیگر، یکی از آن راه¬ها بود که به دلیل فقدان اراده¬ی قاطع مدیران در حل مشکلات تغییر پایتخت فعلاً مسکوت مانده است.
در دنیای امروز برای این مشکل راه¬حلی اندیشیده شده و سالهاست کشورهای بزرگی مثل آمریکا آن را به تجربه اجراء و مشکلات خود را حل کرده¬اند. ایالات متحده امریکا، شهر واشنگتن را به عنوان پایتخت سیاسی خود قرار داده و در کنار آن پایتخت (قطب) اقتصادی و فرهنگی هم برای خود تعریف کرده و بدین ترتیب نیویورک را به عنوان پایتخت اقتصادی خود برگزیده¬است.
هند نیز این راه را تجربه کرده و دهلی¬نو را به عنوان پایتخت سیاسی و بمبئی را پایتخت اقتصادی خود قرار داده است. چین (به پایتختی پکن) شانگهای را مرکز اقتصادی قرار داده و...
در کشور ما، مناسب¬ترین شهر برای اجرای این طرح و انتخاب به عنوان پایتخت اقتصادی کشور، شهر اصفهان است. دلیلش را هم همه می¬دانند. اصفهان دومین قطب صنعتی کشور و دومین شهر بزرگ کشور پس از تهران است و .... برای اینکه اصفهان قطب اقتصادی ایران شود نیاز به یکسری لوازمی دارد. یکی از مهمترین این لوازم آن است که همانطور که تهران بزرگ با الحاق شهرهای همجوار تهران تشکیل شد، طرح اصفهان بزرگ هم کلید بخورد (این طرح با طرح مجموعه شهری اصفهان بزرگ متفاوت است). در مورد اینکه آیا طرح اصفهان بزرگ در دستور کار مسؤولان استان و کشور است یا نه، به سراغ مهندس امیری معاون مدیر کل تقسیماتی وزارت کشور رفتیم که وی از این مسأله اظهار بی¬اطلاعی کرد. پیگیری ما هم نشان داد که ظاهراً چنین طرحی با جدیت در کشور پیگیری نمی¬شود. برای تشکیل اصفهان بزرگ، لازم است شهرهای همجوار اصفهان از جمله خمینی¬شهر به اصفهان ملحق شوند در صورت اجرای این طرح دیگر، خمینی¬شهر یک روستای بزرگ نیست، بلکه بخشی از پایتخت اقتصادی ایران خواهد بود.
آیا این الحاق به نفع خمینی¬شهر است؟
به هر¬حال الحاق خمینی¬شهر به اصفهان هنوز در حد یک طرح است. در مورد اینکه آیا این الحاق به نفع شهر ماست یا نه، نظرات مختلفی وجود دارد. بی¬تردید این اقدام مانند هر اقدام دیگری، هم ضررهایی دارد هم نفع هایی که باید با دیدی واقع-بینانه و خالی از هر تعصبی بررسی شود تا ببینیم در مجموع محاسن این طرح بیشتر است یا معایب آن.
خمینی¬شهر پرتراکم ترین شهر ایران است و در واقع زمین¬های آن تماماً مسکونی شده و دیگر جایی برای توسعه ندارد. هجواری خمینی¬شهر با اصفهان همواره یک همجواری باخت- برد بوده است. به عنوان نمونه، قطب علمی خمینی¬شهر دانشگاه صنعتی است که گرچه یک چهارم وسعت خمینی¬¬شهر را دربر گرفته اما با نام و به کام اصفهان تمام شده ¬است. قطب اقتصادی خمینی¬شهر شهرک محمودآباد بود که آنرا هم اصفهان به تصرف درآورده. کوه آتشگاه زمانی بزرگترین اثر باستانی خمینی¬شهر بود که امروزه جزء اصفهان است. اصفهان حتی شخصیت¬های خمینی¬شهر مانند آیت اله اشرفی را به نام خود مصادره کرده و قس علی هذا.
  در مقابل اصفهان به خمینی¬شهر چه داده است؟ سیل شصت هزار نفری جمعیت مهاجر که بخاطر گرانی زمین و مسکن در اصفهان به اینجا کوچ کردند و هر روز هم به تعداد آنها افزوده می¬شود و اینک معضلی برای خمینی¬شهر شده¬اند، قانون منع ساخت کارخانه، بار ترافیکی شدید و صادرات برخی مدیران ناکارآمد و دهها معضل دیگر را راهی خمینی¬شهر کرده است.
امروز مردم قسمتهای مختلفی از شهر که در همسایگی اصفهان واقع شده¬اند درصددند تا به اصفهان ملحق شوند. این مناطق عموماً مناطقی هستند که پیشرفت نکرده¬اند و طبیعی است که با دیدن تجربه رهنان خواستار این الحاق باشند. درچه، کوشک، قلعه فروشان، وازیچه، جروکان، جوی¬آباد و... مناطقی هستند که بحث الحاقشان جدی است. به نظر می¬رسد که خمینی¬شهر به اندازه کافی کوچک هست و مصلحت نیست بیش از این کوچک شود. بهترین راه آن است قبل از آنکه خمینی¬شهر به صورت جزء جزء به اصفهان بپیوندد، این الحاق به صورت کامل صورت بگیرد. از سویی دیگر و با یک نگاه واقع¬بینانه می¬توان گفت الحاق خمینی¬شهر به اصفهان در واقع الحاق خمینی¬شهر به پتانسیل¬ها، مفاخر و حقوقش است که از دست داده است. از سویی دیگر به نظر می¬رسد بجز مشکلات اقتصادی شهر، بزرگترین مشکل شهر، نگاه منفی مسؤولان و مردم شهرهای دیگر به خمینی¬شهر است که در صورت الحاق این مشکل نیز حل می¬شود، محله¬گرایی نیز مشکل دیگری است که آن هم به نظر می-رسد تا حدود زیادی مرتفع می¬شود.
با توجه به آنچه گفته شد در مورد این الحاق چهار نظر وجود دارد؛ عدم الحاق، الحاق بخشهایی از خمینی¬شهر (الحاق تدریجی)، الحاق کامل با حفظ فرمانداری، الحاق کامل بدون حفظ فرمانداری. حال باید دید مسؤولان شهرستان از بین این چهار گزینه، کدام را انتخاب می¬کنند. انتخابی که شاید در طول سالیان متمادی گذشته، مهمترین رویداد برای این شهرستان خواهد بود و طی یک نظرسنجی و یا رأی¬گیری می¬توان نظر مردم را هم در این مورد جویا شد. حال باید نشست و دید سرانجام این طرح چه خواهد شد. ما هم این طرح را پیگیری می¬کنیم شاید در قالب یک نظرسنجی.

نظرات  

 
#1 0 نظر 25 خرداد 1392 ساعت 19:55
من فکر کنم این گزارش قدیمیه آخه نوشته شریفیان پور فرماندار فعلی خمینی شهر در حالی که شریفیان پور 2 ساله رفته متن را بخونید :
شریفیان¬پور فرماندار فعلی شهرستان که سالها مسؤول تقسیمات کشوری استانداری بوده است می¬گوید: «براساس قانونی که در 15 تیر سال 1362 به تصویب مجلس رسیده است و ....
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید