امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 11:28:17

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

نیشخند؛

تشریف بیاورید عروسی

دوشنبه, 29 اسفند 1390 ساعت 07:29 کدخبر :3858
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

یاد آن روزها به خیر که وقتی قرار بود مجلس عقد و عروسی برپا شود همه جمع می شدند و دست و آستین بالا می زدند تا مقدمات کار فراهم شود و برای دعوت دیگران پیغام های شفاهی می فرستادند که فلان تاریخ عقد و عروسی بر پاست و تشریف بیاورید.

بعدا که کارت های دعوت سر و کله شان پیدا شد به جای پیغام شفاهی تعدادی از آن کارت های عروسی که تنوعی نداشتند خریداری می شد و اگر تو فامیل یک آدم با سواد و ایضا خوش خط بود خودش می دانست که نوشتن اسامی افراد پشت کارت های عروسی وظیفه حتمی او می باشد و اگر نبود در هر محل معمولا آدمی بود که نان چند کلاس سواد و خط خوش خود را می خورد. او هم شکایت نامه ها را برای  دادگاه ها می نوشت، هم در خواست ها نامه ها را برای ادارات و هم قباله نامه عروس و هم قراردادهای خرید و فروش املاک و نوشتن اسامی پشت پاکت ها با قلم و دوات و یا خودنویس که دیگر برایش «فوت آب» بود.

پاکت ها که آماه می شد یک فرد دیگر وارد صحنه می شد که اسمش «دلاک» بود که یک آدم چند منظوره بود آرایشگری می کرد هدایای عروس و داماد ها را روی طبقی حمل می کرد و به درب خانه آنها می برد تو مراسم پذیرایی و ختم چای و قلیان می داد و سلیقه افراد را هم می دانست و طبق آن عمل می کرد خانه و محل زندگی افراد را هم حفظ بود و کارت ها را هم او به دعوت شدگان می رساند.

اما امروزه دعوت نامه ها متنوع زیادی پیدا کرده و شکل و قیافه و جنس های متعددی یافته تا در این مسابقه کلاس و کلاس بازی عقب نیفتد، مثلا دعوت نامه های هست که به زبان اجنبی یعنی انگلیسی افراد را به مراسم دعوت می کند اینکه چیزی بگویی که خیلی ها نفهمند چه کلاسی دارد بنده که سر در نمی آورم. البته اگر همین را افرادی که می گویند حتی برگ درختان بدون اجازه انگلیس نمی افتد مدرک قرار ندهند. به هر حال دنیای کارت های دعوت آن قدر تنوع یافته که می شود از آنها یک نمایشگاه بر پا کرد ولی اخیرا به دعوتنامه ای برخوردم که حیفم آمد برای فرصت خوانهای عزیز و فهیم نیاورم تا لبخندی به لب بیاورند و خستگی مقدمات عید را از تن خارج کنند. در این دعوتنامه که به خط همان میرزا بنویس ها نگارش یافته آمده است که :

 

بسمه تعالی شانه

با عمل به سنت پیامبر اعظم(ص)

مجلس جشن و سرور و پایکوبی به مناسبت وصلت میمنت عروس خانوم ..... صبیه آقا میرزا ...... ولد خلف مرحوم ......

از خوانین بنام و مشاهیر نیکان روزگار

و سرکار علیه حاجیه خانوم ...... دخت مرحوم ...... از مشاهیر شعر و ادب خطه ...... و ماه داماد آقا ...... «مهندس هنر و تیارت و سینما» و ولد خلف ..... بازنشسته مومن و محترم اداره فرهنگ و سرکار علیه حاجیه خانم ..... در مکان با صفای باغ و گلستان منعقد است.

مدعوین محترم از دوستان مکرم ورجال معظم در شب جمعه «پنجشنبه شب»

به دارالضیافه نزول اجلال بفرمایند که در آن انواع اطعمه و اشربه حلا و حلویات به نحو احسن مهیا می باشد و مراسم به قواعد اسلامی برقرار و مجلس از آلات لهو و لعب از جمله جاز و گیتار و ساکسیفون و ترومپت و دیگر آلات غنا مبرا و منزه بوده و متبرک به صلواتف ؟؟؟؟؟ انواع کف و کل و بشکن و اصوات بلبلی بلا اشکال است.

و پایین دعوتنامه به مهر ؟؟؟؟ داماد و عروس تزیین شده است.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 ت 12 مرداد 1392 ساعت 19:27
عغ
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید