امروزسه شنبه, 29 مهر 1399-- Tuesday Oct 20 2020

ساعت 12:51:07

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

رییس اداره جهاد کشاورزی خبر داد:

جلوگیری از انقراض گلابی و سیبری خمینی شهر

چهارشنبه, 27 دی 1391 ساعت 12:15 کدخبر :5051
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
محمودرضا افلاكي مدير جهاد كشاورزي خميني شهر در گفتگوي اختصاصي با فرصت در مورد فعاليت هاي آموزشي انجام شده در حوزه كشاورزي شهرستان گفت: در دي ماه سال جاري كلاس هاي جداگانه آموزشي 18 ساعته براي گلخانه داران، باغداران و دامداران شهرستان جهت اطلاع رساني و افزايش دانش آنها با آموزش هاي كاربردي و تحت نظر اساتيد مجرب برگزار كرده ايم.

برنامه اي هم در جهت افزايش توليد، براي توليدكنندگان قارچ خوراكي شهرستان داشته ايم كه اين توليدكنندگان در 2 واحد مهم ترين واحدهاي توليدي قارچ استان هستند.

وي در خصوص احياي گلابي و سيبري در حال انقراض خميني شهر گفت: با رييس مركز بيوتكنولوژي منطقه مركزي ايران، نشستي داشته ايم كه قول مساعد داده اند 12 ژن پلاست گلابي خميني شهر را به مدت 1 قرن در بانك ژن ايران ذخيره كنند و در كنار ذخيره سازي، توان تكثير و احياي اين محصول را هم دارند كه اين يكي از دغدغه هاي مردم، مسؤولين و باغداران شهرستان است.

وي همچنين به رايزني هاي انجام گرفته با سازمان جهاد كشاورزي در خصوص احياي سيبري خميني شهر اشاره كرد و گفت: تفاهم نامه مشتركي در اين زمينه بين سازمان جهاد و مركز بيوتكنولوژي منعقد شده كه باغداران شهرستان ديگر نگران نابودي اين محصول نباشند. اگرچه مي طلبد كه در مرحله تكثير از طرف باغداران، زمين هاي بكر با كيفيت در اختيار ما قرار داده شود.

وي اقدامات جهاد كشاورزي در خصوص حفظ اراضي كشاورزي را حاصل توافقات بين دستگاه هاي مختلف شهر دانست و افزود: همكاران ما بدون وقفه در تلاشند كه اراضي كشاورزي شهرستان حفظ شود. مساعدت هاي صد در صدي هم از طرف برخي دستگاه هاي اجرايي شهرستان داشته ايم كه هرگونه انشعابي با توافق و تحت نظر ما صورت گيرد و نيروهاي گشت ما در منطقه باغات در حال رصد موقعيت هستند. تخلف ها با حكم دادستان در بدو امر قلع و قمع شده اند و در مراحل فونداسيون بندي شده، منتظر حكم قطعي دادگستري هستيم.

وي ادامه داد: در مورد اراضي، سياست ما سياست پيشگيري است چرا كه اقدامات تخريبي مستلزم هزينه هاي زيادي است كه موجب هدر رفتن سرمايه هاي ملي مي شود. ما در دي ماه 5 مورد تخريب در منطقه دستگرد داشته ايم و مي طلبد كه دستگاه ها و مردم با ما همكاري لازم را داشته باشند.

موضوع شهرك گلخانه اي قرطمان از ديگر موضوعاتي بود كه در اين مصاحبه مورد سؤال قرار گرفت. افلاكي در اين خصوص گفت: 183 نفر در اين زمينه عضوگيري شده اند كه ما منتظر اعلام اسامي از سوي نظام مهندسي هستيم كه بومي بودنشان احراز و با همكاري اداره تعاون، تعاوني ها به آنها واگذار شود. خريد انشعابات و زيرساخت ها به عهده خودشان است اما ما پيگير تسهيلات ويژه براي تعاوني ها هستيم. جمعاً 140 نفر از اين افراد و گلخانه داران قديمي اين منطقه، در قالب 3 تعاوني در اين شهرك فعال خواهند شد و زمين هاي 2100 تا 2200 متري براي آنها در نظر گرفته شده كه اين سطح ايده آلي است چرا كه در وضعيت 40 هكتاري موجود با زمين هايي 500 متري توليد 11 ميليون شب بو و بالغ بر 16 ميليون گل گلداني داشته ايم.

وي ادامه داد: با توجه به شرايط مناسب خاك و اقليم و مهارت بالاي توليدكنندگان اين منطقه يكي از قطب هاي گلخانه اي كشور است. ما در صدد تشكيل جشنواره شب بو در اسفندماه سال جاري هستيم تا شب بوي خميني شهر به استان و كشور معرفي شود. گاهي اين محصول به نام جاهاي ديگر به كشور عرضه مي شود و اين جشنواره در تنوير افكار عمومي مؤثر است.

افلاكي با اشاره به اين كه توليد شب بو از تابستان شروع شده پيش بيني توليد بيش از 11 ميليون براي اسفندماه را كرد و گفت: خوشبختانه بنا بر قول مساعد رييس اداره گاز، كليه واحدهاي توليدي اعم از باغ و گلخانه تا سال آينده گازرساني خواهند شد. اگرچه با سهميه اي كه از پخش فراورده هاي نفتي داريم، سوخت گازوييل اين مراكز هم موجود است و متقاضيان مي توانند آن را دريافت كنند.

وي به پيگيري پايانه گل خميني شهر هم اشاره كرد و افزود: درخواست تسهيلات اين پايانه كه در مجاورت شهرك گلخانه اي قرطمان است، به وزارت كشاورزي فرستاده شده و اين پايانه ظرفيت بسته بندي، ارسال گل به كشور و حتي صادرات گل به خارج از كشور را دارد. در مورد توسعه بخش كشاورزي هم سهميه شهرستان 5 ميليارد تومان اعتبارات بوده كه 45 درصد از متقاضيان-عمدتاً در بخش دام- در مراحل جذب هستند و مبلغ 3 ميليارد تومان هم از طريق صندوق حمايت بخش كشاورزي و بانك كشاورزي به شهرستان تخصيص يافته كه در جلسات آتي كارگروه طبق ضوابط به متقاضياني كه تشكيل پرونده مي دهند پرداخت مي گردد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 .reza 27 دی 1391 ساعت 22:58
احمدی نژاد رییس جمهور امروز صبح وارد مجلس شد و پس از سخنرانی با بی احترامی به نمایندگان ملت مجلس را ترک کرد و صبر نکر د تا صحبت های نمایندگان را بشنود . چرا مجلس کوتاه می آید و اقدامی انجام نمیدهد از آقای صرامی و نمایندگان ملت میخواهیم فکری به حال تورم و معیشت مردم کنند به قول نمایندگان 40 هزار یارانه دو سال قبل امروز ارزشش ده هزار تومان است .هزینه ها نسبت به دو سال قبل از یارانه ها چندین برابر شده است .وقتی نان نتوانیم بخریم گلابی و سیبری پیش کش
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید