امروزشنبه, 05 مهر 1399-- Saturday Sep 26 2020

ساعت 03:22:37

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

نایب رییس شورای اسلامی شهر کوشک:

حقابه تاریخی باغات کوشک تامین شود

پنجشنبه, 20 اسفند 1394 ساعت 09:42 کدخبر :10043
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

نایب رییس شورای اسلامی شهر کوشک گفت: باغات این شهر بزرگترین ظرفیت سرمایه گذاری برای جذب گردشگر است، همچنین این باغات حکم ریه€Œهای تنفسی اصفهان را دارد به شرط آنکه حقابه تاریخی آن همانند دوران€Œهای گذشته تامین شود.
به گزارش فرصت آنلاین علی مهرابی در گفت€Œوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: این شهر دارای باغات زیادی است که به "باغ شهر کوشک" نیز معروف است و حقابه تاریخی آن در تقسیم نامه زاینده رود یا همان طومار شیخ بهایی به نام بخشی از "بلوک ماربین" ذکر شده است و در مسیر جاده نجف آباد اصفهان قرار دارد.
وی افزود: کوشک تا قبل از ایجاد کانال€Œهای بتونی آبیاری دارای دو مادی به نام€Œهای "دیمیتیان" و "کوشک" و پنج رشته قنات بود البته وسعت باغات آن حدود یک هزار و 200 هکتار است و باغداری بیش از زراعت در آن رواج داشته و دارد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر کوشک با بیان اینکه کوشک زیر مجموعه شهرستان خمینی شهر است، افزود: از نظر جمعیتی با تعداد 14 هزار نفر کوشک سومین شهر در این شهرستان تلقی می€Œشود.
مهرابی تصریح کرد: البته شغل اصلی مردم شهر کشاورزی و دامداری است که خشکسالی€Œهای اخیر تاثیر منفی برآن گذاشته، البته مشاغل کارگاهی گوناگونی نیز در اطراف جاده نجف آباد- اصفهان وجود دارد، اما فعالیت و حضور نیروی کار در آن زیاد چشمگیر نیست.
وی خاطر نشان کرد: باغات کوشک بهترین موقیعت برای جذب گردشگران است، زیرا می€Œتوان باغ تالارها و رستوران€Œهای خوبی در این منطقه گسترش داد، البته نکته€Œای که نباید فراموش کرد این است که خشکسالی، درختان گلابی و هلو کوشک را از بین برد و در حال حاضر عمق برخی از چاه€Œها حدود 150 متر نیز افزایش یافته که آبیاری با چنین آب€Œهایی آسیب€Œهای جدی به درختان وارد کرده است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر کوشک، اظهار کرد: در این شهر مسجد جامع قدیمی از دوران صفوی وجود داشت که متاسفانه این مسجد در سال€Œهای قبل تخریب و نوسازی شد، ولی دو حمام قدیمی با قدمت چند صد ساله نیز وجود دارد و هنوز از آن استفاده می€Œشود که با حفظ معماری قابلیت تبدیل به موزه تاریخی شهر را دارد .
مهرابی، تصریح کرد: قرار است سه کیلومتر از دو طرف جاده اصفهان نجف آباد با همکاری مسئولان استان جهت ایجاد واحدهای تجاری اختصاص یابد، همچنین حدود شش کیلومتر از زمین€Œهای خمینی شهر، دُرچه و روستای قلعه امیریه که در اطراف این جاده است و تا سه راهی آتشگاه یا همان سه راه دُرچه امتداد دارد نیز داخل این طرح تجاری سازی قرار می€Œگیرد تا درآمد بیشتری برای این مناطق شهرستان کسب شود.
وی افزود: با توجه به بافت قدیمی شهر کوشک عمده فعالیت شهرداری صرف آزادسازی و توسعه معابر می€Œشود که هزینه زیادی به خود اختصاص می€Œدهد از طرفی با توجه به وضعیت مالی شهروندان این کار به کندی پیش می€Œرود که در صورت کمک مالی از طرف مسئولان استان این کار سرعت بیشتری خواهد گرفت.
سخنگوی شورای اسلامی شهر، اظهار کرد: احداث فروشگاه بزرگ کوثر در ورودی شهر کوشک از طرح€Œهای جذب سرمایه بخش خصوصی است، همچنین مرکز بازار فروش میوه با وسعت یک هزار متر مربع و تعداد 25 غرفه از دیگر پروژه€Œهای مهم اجرا شده است.
مهرابی افزود: یکی از دلایل احداث بازار میوه در کنار جاده ارتباطی اصفهان- نجف آباد، تجمع بیش از حد وانت€Œهای میوه فروشی در حاشیه بلوار الغدیر و ایجاد مشکلات ترافیکی منجر به حادثه€Œهای خطرناک و کندی عبور و مرور بود .
وی با یادآوری اینکه باغات کوشک بخشی از ریه€Œهای تنفسی غرب اصفهان است، خاطرنشان کرد: در صورت همکاری مقامات استانی جهت برقراری مجدد حقابه کشاورزان و صدور مجوز ساختمان در باغات کوشک این توان وجود دارد که مجددا باغ€Œهای کشاورزی احیا شود تا به دنبال آن پاکسازی هوا نیز اتفاق افتد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید