امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 18:27:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

حیوانات وحشی موجود در محیط زیست خمینی شهر

حیوانات وحشی موجود در محیط زیست خمینی شهر

چهارشنبه, 12 تیر 1392 ساعت 07:10 کدخبر :5687
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین
در استان اصفهان جلگه ها و دشت ها و ارتفاعات وسیع با تنوع جغرافیایی و زیستی بسیاری وجود دارد و هر کدام استعدادهای ویژه ای برای پرورش گونه هایی از حیوانات و گیاهان دارند که خداوند مهربان برای رشد و نمو آن ها فراهم ساخته است.

در استان اصفهان جلگه ها و دشت ها و ارتفاعات وسیع با تنوع جغرافیایی و زیستی بسیاری وجود دارد و هر کدام استعدادهای ویژه ای برای پرورش گونه هایی از حیوانات و گیاهان دارند که خداوند مهربان برای رشد و نمو آن ها فراهم ساخته است.

 

این مناطق از نظر سازمان محیط زیست به سه دسته تقسیم شده اند:

1- تحت حفاظت یا حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش: مناطقی از محیط زیست که هر گونه بهره برداری یا دخل و تصرف در آن ها تابع قوانین مربوطه می باشد.


2- منطقه شکار ممنوع: به مناطقی گفته می شود که حیوانات وحش مناطق حفاظت شده در فصولی از سال برای چرا و آب به آن مکان ها می آیند.


3- مناطق آزاد تحت نظارت: شکار در چنین مناطقی با پروانه و در فصول خاص و تحت نظارت، آزاد است.


مناطق سه گانه موته، قمشلو و کلاه قاضی مناطق حفاظت شده استان اصفهان هستند که از بین آن ها "قمشلو" همسایه شهرستان ماست و بنابراین توجه به آن هم وظیفه شهروندان و هم مسؤولین شهر می باشد.

 

مساحت:

بر اساس برخی نقشه ها تنها 5 درصد از منطقه وسیع قمشلو جزو اراضی خمینی شهر می باشد و این در حالی است که شواهد نشان می دهد اراضی بیشتری از این منطقه به ماربین قدیم تعلق داشته است ولی آن چه مهم تر می نماید این است که منطقه حفاظت شده مذکور همسایه ماست و در نتیجه خواه ناخواه از همدیگر تاثیر می پذیریم به علاوه ارتفاعات شهرستان همجوار این منطقه بوده و بسیاری از وحوش از قمشلو به آن در رفت و آمد هستند.

 

جغرافیای منطقه:

قمشلو از ارتفاعات و تپه ماهورهای متعدد پوشیده شده است و آب و هوای نیمه مرطوب، معتدل و زمستان های نسبتا سردی دارد و همین موجب رشد و پرورش گونه های خاصی از گیاهان و حیوانات در این منطقه است.

 

گونه های گیاهی:

تعدادی از گیاهان این منطقه بوته ای و علفی بوده و تعدادی نیز درختچه می باشند. از گیاهان بوته ای و علفی جارو، گون یا کتیرا، گاو زبان، کاسنی ، گل میخک و باریجه را می توان نام برد و از درختچه ها بادام کوهی، ارژن و بند پوشش قابل توجه منطقه محسوب می شوند.

 

گونه های حیوانی:

 حیوانات و حتی پرندگان متعددی در این منطقه حفاظت شده زندگی می کنند که برخی ویژه همین منطقه می باشند.


حیوانات وحشی:

بز، کل، آهو، گرگ، شغال، انواع مار و البته قوچ و میش وحشی که گونه ای غالب هستند و ویژه همین منطقه به حساب می آیند. قوچ و میش این منطقه به قوچ و میش اصفهان معروفند.


پرندگان:

در گستره منطقه، پرندگانی چون کبک، تیهو، کوکر، شاهین، کرکس، بالابان و دیگر پرندگان شکاری در آسمان منطقه و حریم های خود مشغول زندگی هستند.

 

عوامل تهدید کننده منطقه

منطقه زیبای قمشلو که در واقع نعمتی از نعمات خداوندی است و در همسایگی ما قرار دارد متاسفانه از جانب ما انسان ها مورد تهدید دائمی قرار دارد. این عوامل تهدید کننده عبارتند از:


- چرای غیر مجاز دام


- فعالیت های معدن کاوی


- تغییر کاربری زمین ها


- مزاحمت های ناشی از شکار غیر مجاز


- آلوده کردن محیط به پسماندها توسط گردشگران

 

وظیفه ما:

نگرش ما به طبیعت باید به عنوان نعمتی از نعمات خدا و حکمتی از حکمت های وی و نشانی از نشانه های الهی باشد و بدانیم که این نعمت ها تنها برای ما نیست بلکه هر موجود زنده ای در این کره خاکی حق حیات و زندگی دارد. پس ما موظفیم محیط زیست خود را حفظ کنیم و با اعمال و رفتار خود آسیبی به آن ها نرسانیم و توجه کنیم که کوچکترین بی توجهی ما از رها کردن زباله ها در طبیعت گرفته تا رها کردن یک ساچمه به سوی یک پرنده و رفتارهای دیگر می تواند نشانه ای از ناسپاسی و قدر ناشناسی ما از خالق یکتا بوده که آخر و عاقبت خوشی را برای ما رقم نخواهد زد. قدردان قمشلو همسایه نجیب محیط خود باشیم.

 

نظرات  

 
#1 +1 baba 16 تیر 1392 ساعت 23:24
روباه های منظریه را یادتون رفت بنویسید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید