امروزپنجشنبه, 01 آبان 1399-- Thursday Oct 22 2020

ساعت 13:11:07

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

خیرین را سلاخی نکنیم

خیرین را سلاخی نکنیم

یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 12:49 کدخبر :12129
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : آرمان محمدی

1-     سالهاست خمینی شهر به دلیل حضور چهره های متعدد خیّر و نیک اندیش و همچنین وجود خیریه های متعدد، نام و آوازه ای قابل توجه در سطح استان یافته است به گونه ای که این شهرستان را با نام مردم "خیّر" و اصطلاحا "دست بخیر" می شناسند که برای امور عام المنفعه و پروژه های بزرگی همچون ساخت مدارس، خیریه ها، حسینیه ها، درمانگاهها، مراکز توانبخشی و... با رغبت دست به جیب شده و دولت را در انجام وظایفش یاری می کنند. حرکت بلندپروازانه احداث ساختمان جدید بیمارستان ساعی را می توان نقطه عطفی در این زمینه دانست.

2- آوازه مردم خیّر خمینی شهر €“که حتی در شرایط سخت کنونی اقتصاد همچنان دست بخیر دارند- به سطح استان و مسوولان مختلف استانی و بعضا کشوری رسیده و تبدیل به برندی برای شهرستان شده است؛ به گونه ای که مسوولان مختلف استان، در نگاه و کلامشان، به این موضوع توجه خاصی دارند. گرچه این موضوع شاخص ارزشمندی برای اعتبار خمینی شهر است اما روی دیگر سکه نیز می تواند داشته باشد....

3- روی دیگر سکه، اتکای مدیران استانی و کشوری به خیرین شهرستان و کوتاهی در پرداخت بودجه های عمومی دولتی است. به عبارت دیگر امور خیریه، موجب "افزایش" داشته های شهرستان است نه "جایگزینِ بودجه های مرسوم".

4- مدتی است توقعات و انتظارات از خیرین به شکلی بی رویه افزایش یافته است به گونه ای که برخی مسوولان استان در پاسخ به درخواست های مسوولان و مردم شهرستان، آنان را به استفاده از خیرین و بکاریگیری توان مالی آنان دعوت می کنند امری که اگر جلوی آن گرفته نشود می تواند به روندی غلط در تخصیص بودجه ها تبدیل گردد.

مدرسه، آسفالت، کتابخانه، ورزشگاه، درمانگاه، معلولان،

4- از دیرباز تاکنون، خیرین برای ورود به امور عام المنفعه و پرداخت بخشی از مال خود، چارچوب های تعاریف شده و مشخصی داشته و دارند. "نیازهای مردم" و "ضعف همنوعان"، بزرگترین عامل در شکل گیری انگیزه خیرین بوده است و آنان با همین نیت و با هدف پر کردن خلاهای جامعه وارد عرصه می شدند و مراکز عمومی همچون حمام، حسینیه، تهیه جهیزیه، ایتام و... می ساخته اند.

3- "امور خیریه" و "ردیف های بودجه عمومی" هر یک تعاریف مرسوم و شناخته شده ای دارد. بودجه های عمومی دولتی در حوزه های مختلف آموزشی، بهداشت، عمران، فرهنگ و... دارای ردیف های اعتباری و جداول تعریف شده و مرسومی هستند که در بودجه عمومی کشور دیده شده و ما به ازای مالیات های عمومی، فروش نفت و ... به شهرستان های مختلف اختصاص می یابد. به عبارت دیگر، باید حد و مرزهای "امور خیریه" با "بودجه های عمومی" را مشخص کرد و از اختلاط این دو و آشفته شدن مرزها جلوگیری کرد.

4- امروزه توقعات حداکثری از خیرین، دو گروه را مورد هدف قرار داده و تاحدودی آزار می دهد؛ گروه اول مسوولان شهرستان هستند که نامه های و درخواستهای آنان از مقامات مافوق بعضا بدون پاسخ مانده و آنان به سمت و سوی خیرین ارجاع داده می شوند، بدون آنکه انتظارات آنان همخوان با چارچوب کمک های مردمی باشد.

گروه دوم خیرین هستند؛ مردم متولی که دسترنج خود را سخاوتمندانه در اختیار امور عام المنفعه قرار می دهند و امروزه با سیل مراجعات مردم و مسوولان مواجه هستند. مردمی که در شرایط سخت اقتصادی برای تامین جهیزیه و هزینه درمان و ... به آنان رو می زنند و در کنار آن باید پاسخگوی انتظارات مسوولان برای احداث پروژه های عمرانی همچون بیمارستان، ورزشگاه، کتابخانه، کلانتری و.... هم باشند. بدیهی است در این شرایط، انتظارات قبلی همچون تامین هزینه مراسم های محرم و صفر و... نیز پابرجاست.

5- به نظر می رسد ادامه روند کنونی به پدیده ای به نام "سلاخی خیرین" منجر خواهد شد. پتانسیل بزرگی که به دلیل استفاده غیرهدفمند و نابجا و پراکنده، رو به ضعف می نهد و از سویی دیگر، شهرستان جایگاه خود را در کسب ردیف های بودجه از دست می دهد و این اتفاق به یک روند تبدیل خواهد شد.

6- راهکار، استفاده چارچوب مند و باضابطه از خیرین است. برای پروژه هایی که به صورت مرسوم ردیف بودجه و اعتبارات دولتیِ مشخصی دارد -و یا ردیف مشخصی ندارد ولی عرفا در سایر شهرها برای اجرای آن از بودجه های دولتی استفاده می کنند- نباید سراغ خیرین رفت. شاید خیرین سهل الوصول و اصطلاحا "دم دست تر" باشند اما مسیر تهیه بودجه را باید اصولی و هدفمند طی کرد. به عبارت صریح تر، "خیرین" مانند "ذخایر آبی" یک جامعه هستند؛ شاید سالها حفر چاه راحت ترین راه برای دست یابی به منابع آبی بوده است اما امروزه تبعات این رفتار مشخص شده است.

7- جذب بودجه، بجز استفاده از خیرین راه کارهای دیگری نیز دارد؛ راهکاریی که در قالب های مختلف قابل تحقق است....852369 1

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید