امروزيكشنبه, 30 شهريور 1399-- Sunday Sep 20 2020

ساعت 09:00:22

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خطاب به مسئولان شهرستان:

ساماندهی جاذبه های گردشگری خمینی شهر بر عهده شما و تامین اعتبارات ملی بر عهده ما

دوشنبه, 09 اردیبهشت 1392 ساعت 11:29 کدخبر :5483
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
سومين جلسه فرمانداري و مدير كل ميراث فرهنگي با حضور مسوولين برگزار شد. حقيقي، لزوم حفظ ميراث فرهنگي شهر را خاطرنشان كرد و گفت: ميراث خميني شهر با قدمت بالا، بسيار غني است و شايد كمتر شهري پيدا شود كه توجه ويژه اي را براي حفظ اين سرمايه بزرگ بطلبد.

اگر ما بخواهيم بگوييم كه قدمي براي شهر برداشته ايم اين است كه بتوانيم گردشگري و ميراث شهر را به تمام ظرفيت هاي واقعي خودش برسانيم. اگر ما بخواهيم در اشتغال، جذب توريست و رونق و مطرح شدن شهر قدمي برداريم بايد سرمايه بزرگ ميراث و گردشگري شهر زنده شود، شهري كه سال ها در پس پرده غربت بوده و نشده است توانمندي هايش را به جامعه عرضه كنيم. خود خميني شهر براي اين كار سرمايه گذاران بزرگي دارد و اگر سرمايه گذاري مثل سرزمين موجهاي آبي در مشهد براي چشمه لادر پيدا بشود، از سراسر ايران براي ديدن اين منطقه مي آيند. وي به لزوم حفظ و رسيدگي به ميراثي همچون بام سبز، برج هاي كبوتر ولاشان درچه و قلعه ظل السلطان نيز اشاره هايي كرد.   
محسن صرامي هم در اين زمينه گفت: برخي مساجد قديمي شهر مثل آعلي اكبر دارد از بين مي رود و هيأت امناي آن هم توانايي رسيدگي ندارند و بايد سرمايه گذاريها در اين مساجد متمركز شود. وي ادامه داد: خميني شهر يك اقامتگاه، يك هتل و يك مسافرخانه ندارد. سرريز جمعيت مسافري مركز اصفهان در فصول مسافرتي مختلف به شهر ما مي آيد و غير از مدارس اقامتگاهي نداريم. اين يك نگاه ويژه مي خواهد. هتل 5 ستاره اي كه شهر ما از سال 74 دنبال آن بوده است، موتورش دارد با پيگيريهاي فراوان روشن مي شود. قرار است خود من براي مذاكره با سرمايه گذار اين پروژه به كويت سفري داشته باشم.
در این جلسه مهندس شرفا هم در رابطه با بحث ميراث فرهنگي شهرستان گفت: در هر پروژه اي كه ميراث و شهرداري با هم ورود پيدا كرده اند اثرات خوبي داشته است. ما در شهرداري توسط شركت عمران مسكن شركتي را تأسيس كرده ايم كه مرمت و احياي بافت فرسوده را انجام مي دهد. اگر بشود كارهاي عمراني شهر توسط اين شركت و با نظارت انجام شود توان اين را داريم كه پروژه ها بهتر به نتيجه و بهره برداري برسد.
در ادامه جلسه، گزارشي از وضعيت اعتبارات تملك دارايي عنوان شد كه بودجه اختصاصي تملك در حوزه ميراث فرهنگي سال 1390 مبلغ 85 ميليون تومان و در سال 1391 با 130 درصد رشد به مبلغ 195 ميليون تومان رسيده است كه بيشترين رشد در بين دستگاه هاي اجرايي را شامل مي شده و اين به دليل همكاري شهرداري در خريداري و واگذاري خانه زهتاب بوده است. انتظار ميراث فرهنگي شهر از مدير كل در حوزه گردشگري به دليل يكپارچگي و اتصال با اصفهان، اين بود كه در اين حوزه شهر ما عين اصفهان ديده شود و در بحث ميراث فرهنگي كه بيشترين اعتبارات در آن متمركز است نيز انتظار اختصاص رقم اعتباري در شأن شهرستان عنوان گرديد. از ديگر درخواست هاي مطرح شده در جلسه، بحث هايي همچون همكاريهاي مشترك شهرداري و ميراث و شركت مهربين، نياز به طرح مطالعاتي گردشگري براي شهر، اتصال محورهاي مواصلاتي مركز محلات و بحث به سرانجام رسيدن وضعيت اداره ميراث فرهنگي شهر با نيروي كافي بود.
مدير كل ميراث فرهنگي شهرهاي نوساز اطراف اصفهان را شهرهاي خوابگاهي دانست ولي خميني شهر را شهري دانست كه زندگي در آن جاري است و صنعت، تاريخ، تمدن و طبيعت آن حرف ها براي گفتن داشته و توليد، خدمات شهري و بخش هاي كشاورزي آن حيات دارد كه در برنامه ريزي پايدار شهري اين مسأله مهمترين نقش را ايفا مي كند. مصلحي افزود: بايد در يك منطقه ببينيم منابعي كه مي شود روي آن سرمايه گذاري كرد چيست و اساس توسعه را در آن منابع قرار بدهيم. در خميني شهر امامزاده سيد محمد و كوهستان لادر و بقيه چشمه ها، چنين مناطقي است. اين شهر در جاذبه هاي تاريخي، طبيعي و مذهبي در شعاع 50 كيلومتري اصفهان حرف اول را مي زند و مي تواند محور گردشگري باشد. برنامه ريزي در اين حوزه دست شما است و اعتبارات ملي دست ما. اگر اعتقاد داريم كه اين منابع بايد حفظ و احيا بشود، بخشي از بيكاري ها را هم با اين فضاها مي توانيم پوشش دهيم. وي ادامه داد: توسعه را با تخريب منابع و محيط زيست نبايد انجام دهيم چون ديگر هيچ وقت اين منابع باز نمي گردد.  
در پايان بنا بر اين شد كه تفاهم نامه اي بين شركت مهربين، شهرداري و ميراث در حوزه حفظ ميراث فرهنگي امضا گردد و نيز اولويت بندي در مرمت و بازسازي ميراث شهر صورت بگيرد تا بر اساس آن منابع اختصاصي هزينه شود.    

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید