امروزدوشنبه, 07 مهر 1399-- Monday Sep 28 2020

ساعت 08:08:06

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

شباهت های ژاپن و خمینی شهر
یادداشت وارده

شباهت های ژاپن و خمینی شهر

پنجشنبه, 03 اردیبهشت 1394 ساعت 12:16 کدخبر :8726
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : اسفندیار کمالی

کشور ژاپن جمعیت زیادی نسبت به وسعت زمین این کشور دارد و از طرفی از منابع طبیعی ناچیزی بهره مند است و سطح زندگی مردمش بسیار پایین بوده است ولی با وجود انجمن های اقتصادی (گردهمایی مدیران صنایع و آکادمیسین ها باعث توزیع اطلاعات اقتصادی شده که نتیجه آن تصمیم گیری های عقلانی منجر شده است ) و به مبارزه با دور عقب ماندگی پرداخته:

 nemodar

و تنها راه بیرون رفت از کسری چیزی نیست جز (پس انداز ) و سطح پس انداز ها بستگی دارد به سطح بهره وری (انجام دادن کار ها در مکان ودر زمان خود) که در سال های 1950 تا1960به سطح غیر معمول پس اندازهای مردم دست یافته و به دومین کشور اقتصادی جهان تبدیل شده است و توسعه سریع این کشور یکی از موضوعات مهم تحقیقاتی جهان محسوب می شود و لازم به ذکر است که اگرچه موتور رشد اقتصادی ژاپن صادرات است ولی نبایست از محرک داخلی آن یعنی تاسیسات شهری (تخصیص منابع زیربنایی براساس تولید) غافل شد و امروزه این کشور به وسیله فن آوری اطلاعات و تکنولوژی برتر توانسته است یکی از کشورها ی موفق در زمینه محیط زیست نیز باشد.

 

بی تردید وجه مشترکات اقتصادی زیادی بین ژاپن و شهر عزیز مان خمینی شهر وجود دارد همانند وسعت کم زمین نسبت به جمعیت، کمبود منابع طبیعی و سنت تولید و... که ما را برآن می دارد بیش از پیش به شناخت اقتصاد ژاپن همت گماریم و از تجربیات آنها به خوبی استفاده کنیم و به هیچ وجه شهر استراتژیکی خودمان را دست کم نگیریم چراکه در بین 3 دانشگاه بزرگ (صنعتی امام خمینی اصفهان،آزاد اسلامی خمینی شهر ،پیام نور اصفهان) و دارای شهرک علمی تحقیقاتی و شهرک صنعتی الکترنیک که می توان گفت نسبت به دیگر صنایعی همچون اتوموبیل ،نساجی ،کشاورزی از کشش درآمدی خوبی برخورداراست و دیگر مراکز آموزش عالی قرار دارد ودر بین شهرهای مهمی همچون اصفهان ،نجف آباد و شاهین شهر می باشد واین به معنی این است که توانایی وارد کردن تکنولوژی های برتر را دارد و وفور نیروی کار ارزان به تولید کالا با هزینه کم و رقابتی به سود بالای دست پیدا کرد و از لحاظ سیاسی نیز جمعیت زیاد در محدوده کوچک از حساسیت ویژه واساسی بر خوردار است چرا که تحولات در این مناطق به سرعت اتفاق افتاده و می تواند الگوی برای سایر نقاط محسوب شود و...

در قاب غم گذشته می باید مرد
آینده نگر که زندگی باید برد

اسفندیار کمالی

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#13 +2 ابراهیم فخاری 28 خرداد 1394 ساعت 09:41
به هر حال با وجود این همه بحث زیبا و پذیرش مشکل باید روش هایی را که به ارتقای هوش فردی ایرانیان کمک می کند، یافت و پیگرانه هوش خود را بالا ببریم. امروز در دنیا خوشبختی و شادی را بر اساس هوش و دانش توزیع می کنند نه بر اساس ناآگاهی و خرافات. بروید جست و جو کنید اگر حقیقت نیست ما را از حقیقت آگاه کنید
سپاسگزارم
نقل قول
 
 
#12 +8 زهره حاج حیدری 17 اردیبهشت 1394 ساعت 09:48
دو چیز طیره عقل است دم فرو بستن به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشی.( گلستان سعدی)
نقل قول
 
 
#11 +9 نیما سراییان 17 اردیبهشت 1394 ساعت 09:42
"دوست عزیز پیشرفت وتوسعه مربوط به هوش فردی وهوش اجتماعی نیست بلکه مربوط به سیاست گذاری های کلان وتصویب قوانین است
"
دوست گرامی سیاسگذاران باهوش سیاست های کلان را پایه می نهند و قوانین اصولی و به روز تصویب می کنند. ار کرات دیگر که سایت گذار و قانونگذار نمی آوزند دوست گرامی!
نقل قول
 
 
#10 -9 رضا.ع 16 اردیبهشت 1394 ساعت 21:34
آیا مدرک دکترای شما تقلبی است یا واقعی؟
آیا به کار طبابت مشغول هستید یا به کار سیاست؟
آیا از خارج از کشور مدرک گرفته اید یا از داخل کشور؟
آیا سایرین هم شما را دکتر خطاب می کنند یا خیر؟
آیا با کلمه آیا پیوند کلامی برقرار نموده اید یا پیوند عاطفی؟
آیا حرف هایتان مفت است یا بابتش پول هم دریافت می کنید؟
آیا قبلا این پرسشها را برای دیگران هم مطرح کرده بودید یا اولین بار است که به ذهنتان خطور می کند؟
آیا در پشت اینهمه آیا های شما آیاهای دیگری هم نهفته است؟
آیا واقعا صدها آیای دیگر هم به جامانده بود یا همینطوری گفتید؟
نقل قول
 
 
#9 -10 j janaty 16 اردیبهشت 1394 ساعت 16:53
دوست عزیز پیشرفت وتوسعه مربوط به هوش فردی وهوش اجتماعی نیست بلکه مربوط به سیاست گذاری های کلان وتصویب قوانین است درکشورهای سوسیالیستی پس از گذشت ده ها سال هیچ گونه توسعه چشم گیری صورت نگرفته است درحالی که حکومت هایی که اقتصاد آزاد داشته اند به سرعت پیشرفت کرده اند چین اززمانی که سیاست اقتصادی خودرا تغییر داد به سرعت پیشرفت کرد درحالی که مردم همان مردمند
نقل قول
 
 
#8 -9 j janaty 16 اردیبهشت 1394 ساعت 16:35
دوست عزیز پیشرف وتوسعه مربوط به سیاست گذاری های کلان کشوروقوانین تصویب شده است وباهوش وiq مردم ارتباط چندانی ندارد کما اینکه حکومت های سوسیالیستی به خاطر قوانینی که داشته اند طی ده ها سال گذشته پیشرف نکرده آند ولی حکومت هایی که اقتصاد آزاد داشته اند به سرعت توسعه یافته اند حکومت چین اززمانی که مبنای اقتصاد خودرا از اقتصاد دولتی به بخش خصوصی واگذارکرد شروع به پیشرفت نمود یعنی مردم همان مردمند ولی سیاست گذاری ها تغییرکرد
نقل قول
 
 
#7 0 رسول صرامی 14 اردیبهشت 1394 ساعت 19:11
با سلام خدمت همشهریان عزیز.برای نقد بیایید از خودمان شروع کنیم اولا ایرانیان رنسانس علمی را پیش از اروپاییان انجام دادندذکریا رازی.فزاری.جابر.ابوعلی یحیی.ابن سینا .خوارزمی و...نشان از هوش ایرانی است هر چند رازی سبک ازمایش وخطا را مطابق قرن18م اجرا میکردد واسکولاستیک وحمله مغول وخرافات و.. ما را عقب مانده نمود دوما برای برای هوشمند شدن باید شهروند خردگرا تابع قانون شویم در امریکا نوشتن قانون اساسی دو سال طول کشید واین قانون مختصرترین قانون اساسی جهان است .که از ان هزاران قانون علمی استخراج شده است
نقل قول
 
 
#6 +10 نیما سراییان 08 اردیبهشت 1394 ساعت 19:47
برادر بزرگوار این رتبه بندی سال 2014 آی کیو هست نه هوش اجتماعی.
هوش فردی IQ
هوش اجتماعی EQ
در رتبه بندی آی کیو (I(IQسنگاپور در سال 2014 نخستین کشور جهان بوده با نمره 108 و ایران با نمره 84 در رتبه 97 دنیا قرار دارد.
این پنداشت نادرست ما ایرانی هاست که هوش فردی مان بالاست.
هوش اجتماعی مردم جهان تاکنون رتبه بندی نشده است
نقل قول
 
 
#5 -12 ناشناس 08 اردیبهشت 1394 ساعت 13:11
برادر بزرگوار منظور من آی کیو بود نه هوش اجتماعی !!!!! بین این دو تفاوت بسیار است. آی کیو زیاد به معنای موفقیت نیست در صورتی که با هوش کم و پشتکار زیاد می توان به مدارج عالی رسید. یک درصد هوش 99 درصد تلاش. متاسفانه مردم ایران تلاش نمی کنند. یعنی استعداد های بالقوه زیادی که بالفعل نمیشه.
نقل قول
 
 
#4 +12 الف .كريمي 08 اردیبهشت 1394 ساعت 08:42
باهمت،همفكري و فعال كردن اين همه خيريه هاي مردم نهاد درخميني شهر ميتوان شاهد پيشرفتهاي قابل توجهي درزمينه هاي آباداني وتوسعه اقتصادي شهرمان باشيم.خواستن،توانستن است.
نقل قول
 
 
#3 +13 نیما سراییان 07 اردیبهشت 1394 ساعت 20:45
جالبه بدونید که اروپایی ها و آمریکایی هایی که از ایران بازدید کرده اند و آنهایی که بازدید نکرده اند هیچگاه از هوش ایرانی ها تعریف نکرده اند.
از زمانی که هوش مردم جهان کشور به کشور سنجیده شده است مردم ایران در رتبه 90 تا 100 بوده اند که امسال رتبه هوش مردم ایران 97 از بین 180 کشور مورد سنجش بوده یعنی متوسط به پایین. برای آگاهی بیشتر به مقاله" آیا هوش ملت ها چراغ توسعه را روشن می کند؟ " نوشته دکتر شهرام یزدانی نگاهی بیندازید.
نقل قول
 
 
#2 -14 ناشناس 06 اردیبهشت 1394 ساعت 21:30
جالبه بدونید که طبق گفته اروپایی ها و آمریکایی ها مردم ایران بسیار باهوش اند. اما متاسفانه تنبل هستند. بقیه مواردی که گفتید به غیر از اولی درست هست.
نقل قول
 
 
#1 +14 دکتر موسوی 06 اردیبهشت 1394 ساعت 10:03
آیا رتبه هوشی مردم ژاپن و مردم شهر ما یکسان است؟
آیا میانگین مطالعه مردم ژاپن و شهرمان برابر است؟
آیا میانگین کار مردم ژاپن و مردم شهرما یکی است؟
آیا همکاری اجتماعی و گروهی مردم ژاپن با مردم شهرما پهلو به پهلو می زند؟
آیا امنیت سرمایه گذاری در ژاپن و شهر ما همانند است؟
آیا رتبه آسانی کسب و کار ژاپن و شهر ما نزدیک به هم است؟
و صدها آیای دیگر که باید در این همانند پنداری در پیش چشم داشت.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید