امروزچهارشنبه, 07 آبان 1399-- Wednesday Oct 28 2020

ساعت 14:46:03

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

شورای فرهنگ عمومی و لزوم تلاش برای ترویج سبک زندگی دینی

شورای فرهنگ عمومی و لزوم تلاش برای ترویج سبک زندگی دینی

پنجشنبه, 18 مهر 1392 ساعت 10:02 کدخبر :6095
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی
یادداشت ها

پرداختن به سبک زندگی موضوع تازه ای نیست و به گفته کارشناسان باب آن از 70 سال پیش و با انتشار نشریه لایف در آمریکا باز شده است اما در کشور ما زمانی این مساله اوج گرفت و موج تازه ای به وجود آورد که رهبر فرزانه انقلاب بر آن تاکید ورزیدند.سبک زندگی سبک و روش فرد در عرصه های مختلف زندگی اعم از فردی یا اجتماعی است. از نوع غذایی که می خورد و چگونگی طبخ آن گرفته تا ظرفی که برای مهمانی از آن استفاده می کند، تا ساعتی که از خواب بیدار شده تا فرستادن بچه به مهد کودک، از معماری خانه تا شیوه لباس پوشیدن و نحوه خرید تا خیلی از عادات ریزی که شاید خیلی وقت ها به چشم نیاید اما متاسفانه این موضوع به درستی برای ما جا نیفتاده به گونه ای که حتی در برخی موارد مشاهده می شود که هم رسانه ها و هم افرادی که به عنوان کارشناس در این باره اظهار نظر می کنند آن را با نکات اخلاقی و توصیه های روان شناسی اشتباه می گیرند.
سبک زندگی ما قاعدتا باید اسلامی ایرانی باشد اما از زمان سلطنت خاندان پهلوی بر ایران این سبک رو به تغییر گذاشت چرا که حکومت اصرار داشت سبک زندگی غربی غالب شود. این تغییرات تا حدودی اتفاق افتاد اما از آن جا که در آن زمان رسانه ها تعدد و فراگیری امروزی را نداشتند و تلویزیون که بارزترین آن ها بود هنوز به خیلی از شهرستان ها راه پیدا نکرده بود، نتوانستند این سبک را به جز در پایتخت و کلانشهرها ترویج بدهند.
انقلاب و به دنبال آن نظام اسلامی سعی کرد سبک زندگی اسلامی را در جامعه نهادینه کند و تا حدود زیادی هم موفق شد چرا که کشور در وضعیتی به سر می برد که اقبال مردم به معنویات زیاد شده بود و در نتیجه این سبک از زندگی مورد توجه بود به اضافه اینکه آن زمان هم هنوز همچنان رسانه ها به شیوه و به فراوانی امروز نبودند و جریان سیال نداشتند. اما از زمانی که پای ماهواره به خانه ها باز شد خواه ناخواه سبک زندگی غربی مورد توجه و پذیرش و استقبال برخی قرار گرفت اما این تنها رسانه های خارجی نبودند که در وارد آوردن این هجمه فرهنگی به کشور دست و آستین بالا زدند که تلویزیون خودمان هم در بسیاری موارد به یاری شان آمد و سبک زندگی غربی را تا حدود زیادی جایگزین سبک زندگی اسلامی ایرانی نمود.
صدا و سیما درست در زمانی که به عنوان یک رسانه قوی و با نفوذ، باید به کمک نهادهای فرهنگی می آمد و به ترویج دوباره سبک زندگی ایرانی اسلامی می پرداخت در خیلی از مواقع تبدیل به مانعی برای تحقق این امر گردید.
شورای فرهنگ عمومی نیز به نظر می آید به عنوان یک نهاد فرهنگی باید در این زمینه گام هایی بردارد، در آیین نامه این شورا "تلاش برای حذف سنت¬های غلط رایج و تشویق مردم بر حفظ و تقویت ارزشهای دینی، مذهبی و فرهنگی منطقه" از جمله وظایف آن برشمرده شده است.
رییس کل اداره فرهنگ و ارشاد استان نیز که در آخرین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان حضور یافته بود، با انتقاد از روند برگزاری این جلسات در خمینی شهر گفت:"در قرن های گذشته، حاکمیت دنبال ترویج فرهنگ نبود بلکه خود مردم از طریق برپایی آیین ها فرهنگ را ترویج می کردند اما متاسفانه بسیاری از این آیین ها کمرنگ شده و جای خودش را به اینترنت و بلوتوث و ... داده است." وی زنده کردن سنت های حسنه ای که غریب مانده است را از وظایف این شورا برشمرد و تاکید کرد: "شورای فرهنگ عمومی می تواند در این زمینه اقدامات خوبی انجام دهد."
برگزاری همایش ملی سبک زندگی در قم،  برپایی نمایشگاه سبک زندگی ایرانی اسلامی در فرهنگسرای خاوران تهران و نشست های تخصصی در حاشیه این نمایشگاه، انتشار نشریه ای با هدف ترویج سبک زندگی دینی و با عنوان "الف لام میم"، راه اندازی مجله اینترنتی سبک زندگی اسلامی ایرانی و تلاش پیگیر خبرگزاری رسا در گفتگو با کارشناسان دانشگاهی و حوزوی در این خصوص از جمله اقداماتی است که در شهرها و مراکز مختلف در این راستا انجام گرفته و می تواند الگوی دیگر نهاد های فرهنگی و مناطق دیگر از جمله شهرستان ما قرار بگیرد و به نظر می رسد از آن جا که دشمن بیشتر نیروی خودش را صرف منحرف ساختن جوانان و دانشجویان ما می کند ما نیز باید در مقابله با این هجمه و به منظور ترویج فرهنگ ها و سنت های صحیح بومی از این قشر از جامعه کمک بیشتری بگیریم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید