امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 08:52:50

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

فرصت؟!؛ چه عرض کنم ...
نظرات چند تن از همشهریان در مورد فرصت

فرصت؟!؛ چه عرض کنم ...

شنبه, 05 مرداد 1392 ساعت 08:32 کدخبر :5801
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری
قصه فرصت به 100 رسیده است. قصه فرصت که نه قصه همه خمینی شهری ها. همه آن ها که فرصت را مورد تقدیر قرار می دهند، یک ساعت که دیرتر می رود روی دکه سراغش را می گیرند،

همه آن ها که زنگ می زنند سوژه می دهند، همه آن ها که زنگ می زنند تشکر می کنند، حتی قصه آن زن و شوهری که آمدند به خاطر یک پیام تلفنی دفتر را روی سرشان گذاشتند، قصه همان خانواده که بعد از چاپ آن گزارش اجتماعی قشون کشی کردند به دفتر و حسابی از خجالت همه مان درآمدند، قصه همه پدرهایی که به زور می خواهند عکس پسرهاشان را بچاپانند و هی ما را می چزانند. حتی همان کسی که زنگ می زند هر چه می خواهد دل تنگش... یا نه همان مقامی که هر چه از دهانش در می آید...


اصلا ولش کن فرصت قصه همه "یک شهروند" هاست. فرصت خیلی وقت ها سنگ صبور شهروندهاست. حالا خبرنگار فرصت رفته است میان همین شهروندها و سراغ "این فرصت" را گرفته است...


علیرضا وطن خواه دیپلم دارد و یکی از جوانان فرصت خوان است که فرصت را از شماره اول پیگیری می کرده. از نظر او مطالب به روز است ولی باید تغییراتی در نوع نوشتار و ساختار صفحه ها ایجاد بشود. تیتر های اصلی باید مثبت باشد و در جهت فرهنگ سازی. خبر حادثه باغ بدترین خبری بوده که در نشریه خوانده است و بهترین مطلبی که خوانده درباره مهین مختاریان بوده که به عنوان کارگر نمونه از رییس جمهور جایزه ویژه گرفت.


از نظر عفت پاگرد دارای مدرک فوق دیپلم، فرصت از ابتدا تا کنون با فراز و نشب هایی همراه بوده، بعضی از شماره ها خوب است و بعضی حرفی برای گفتن ندارد. وقتی نشریه به دستش می رسد اول می رود سراغ صفحه با مخاطب ها و ستون الو فرصت را با اشتیاق می خواند و در ستون جوابیه ها به دنبال پاسخ سئوال ها و مطالبات خودش می گردد اما خبری که بیش از همه ناراحتش کرده همان حادثه باغ بوده است.


فروغ نوربخش دارای مدرک لیسانس هم با فرصت از اواخر سال اول انتشار آشنا شده است و همه شماره ها را خوانده است. هر مطلبی که از موفقیت همشهریانش در این نشریه می خواند خوشحالش می کند خصوصا خبر موفقیت خمینی شهری ها در آزمون های ورودی دانشگاه ها و هیچ خبری به اندازه خبر اعدام ها در جریان حادثه باغ ناراحتش نکرده است.


اصغر حاج حیدری مدرک کارشناسی ارشد دارد و سیر کیفی و محتوایی فرصت را در طول این 100 شماره خوب ارزیابی می کند. از نظر حاج حیدری بهترین خبری که تا کنون در فرصت به چاپ رسیده خبر انجام اولین جراحی مغز در بیمارستان شهید اشرفی بوده و بدترین آن مطلبی بوده که در رابطه با زلزله چاپ شد و آنچه او را نگران کرده این بی تفاوتی بیشتر مردم در رابطه با زلزله است.


قدمعلی مختاری هم دارای مدرک دیپلم است. او می گوید: بعضی وقت ها اطلاعاتتان در رابطه با موضوعی که می نویسید کم است و لازم است مطالعات و تحقیقاتتان را بیشتر کنید.


مهدی رجبی مدرک کارشناسی ارشد دارد و ساکن اراک است. از دو سال پیش با فرصت آشنا شده و هر دو هفته یکبار سری به شهرش می زند و هر بار حتما فرصت را می خرد اگرچه از مشتریان دائمی فرصت آنلاین است. از نظر رجبی فرصت فرصتی پیش آورد تا میان 3 محله شهرمان اتحاد ایجاد شود و طعم این اتحاد برایش خیلی شیرین بوده است. فرصت فرصتی برای مطرح شدن چهره های شهر ماست و فرصتی برای انعکاس وقایع روی داده در شهر چه گذشته و چه حال. بدترین خبری که در نشریه خوانده، خبر اعدام بوده است و بهترین مطلبی که خیلی خوشحالش کرده مصاحبه با اصغر فرهادی بوده است.


اکبر نجار پور هم از جمله هنرمندان شهر و همچنین از جمله خوانندگان همیشگی فرصت است. از نظر نجارپور فرصت یک انقلاب ایجاد کرد. فرصت از نظر او گامی بود که لنگ نزد و متوقف نشد علی رغم اینکه همه اتفاقات مثبت و خوشایندی که در شهر ما رخ می دهد پس از مدتی متوقف می شود. از نظر او فرصت احترام زیادی برای هنرمندان و نخبگان قائل است و با آمدن فرصت بود که این همه استعداد مخفی مانده در شهر مطرح شدند. بدترین خبری که در فرصت خوانده در رابطه با اعدام حادثه باغ بوده و بهترین آن مصاحبه ای که با خودش به عنوان یک هنرمند شده است. نجارپور می گوید: خیلی ها به فرصت به چشم یک مرجع معتبر نگاه می کنند، دوستی دارم که خارج از کشور است و از من خواسته تا فرصت را برایش بفرستم.


یکی دیگر از همشهری ها هم که چند ماه از سال را در عربستان به سر می برد می گوید: فرصت نشریه بسیار خوب و موثری است. من آن فصل از سال که به عنوان مدیر اقامت در یکی از هتل های عربستان مشغولم هر صبح یک پرینت از صفحه اول فرصت آنلاین می گیرم و آن را به تابلوی اعلانات نصب می کنم تا همشهری ها از اوضاع شهر با خبر بشوند.


وحید مالکی دارای مدرک فوق دیپلم نیز می گوید: واقعا نمی خواهم تعریف و تمجید بیهوده بکنم، دو هفته نامه فرصت سیر صعودی داشته و به نظر می رسد خبرنگاران شما حرفه ای تر شده اند. هر دو هفته یکبار همه منتظر فرصت هستند. و اما یک پیشنهاد: فکر می کنم دیگر وقت آن رسیده که اگر مقدور نیست روزنامه باشید حداقل هفته نامه شوید، به امید آن روز. از نظر مالکی یکی از بدترین خبرهایی که تا حالا در فرصت به چاپ رسیده انتقال سر در دانشگاه صنعتی به بیرون از شهر بوده است که خیلی ناراحتش کرده و بهترین خبری که خوانده و خیلی خوشحال شده تعلق گرفتن عوارض آلایندگی به شهر بوده است.


مرضیه مشهدیان هم دارای مدرک دیپلم است. می گوید: فرصت از نظر اطلاع رسانی خیلی خوب است اما گاهی اوقات مطالب مربوط به شهرداری اش زیاد می شود. بهترین مطلبی که در فرصت خوانده را سرمه سازی از ستون مشاغل سنتی می داند و به طور کلی تقاضاهای مردم در ستون الو فرصت درباره آسفالت معابر ناراحتش می کند چرا که دوست دارد همیشه همشهریانش را در آسایش ببیند.

 یک نکته:

ما به طور اتفاقی با چند شهروند گفتگو کردیم و گزینشی در کار نبود. عده ای اصلاً فرصت را نمی شناختند و می گفتند فرصت چی چیه! و عده ای هم می شناختند و اسمش را شنیده بودند اما ارتباط منظمی نداشتند و فرصت خوان نبودند. اما اغلب قریب به اتفاق آنها که مشتری فرصت بودند و آن را می خواندند – و کم هم نیستند – از فرصت تعریف و تمجید کردند – و این اصلاً تقصیر ما نیست! – حالا این تعریف ها از روی تعارف و رو در بایستی با خبرنگار ما بود(!) یا نه یک امر علیحده است!

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 -1 امید 05 مرداد 1392 ساعت 16:08
چه عکس خوشکلی زدید...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید