امروزسه شنبه, 06 آبان 1399-- Tuesday Oct 27 2020

ساعت 21:58:25

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مسجد جامع خوزان خمینی شهر مرمت شد

مسجد جامع خوزان خمینی شهر مرمت شد

پنجشنبه, 27 آبان 1395 ساعت 09:19 کدخبر :10741
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از مرمت و استحکام مسجد جامع خوزان خمینی شهر اصفهان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این خبر افزود: مرمت و استحکام بخشی مسجد جامع خوزان خمینی شهر اصفهان با اعتباری بالغ بر 99850000 ریال در دستور کار قرار گرفت و بازسازی و مرمت گردید.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: مرمت و استحکام بخشی مسجد جامع خوزان خمینی شهر اصفهان شامل: عملیات آوار برداری محوطه اطراف و فضاهای داخلی محوطه، ، مرمت ترک ها ، بستن زیر طاقها، استحکام بخشی بدنه ها، بازسازی بخش های تخریب شده، مرمت کاشیکاری و تزئینات، اجرای پی بندی، بازسازی سازه های چوبی است.

وی همچنین افزود: عملیات مرمت و استحکام بخشی مسجد جامع خوزان از شهریور ماه سال جاری به مدت دو ماه انجام گردید و با نظارت کارشناسان واحد نظارت بر مرمت ابنیه تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، توسط پیمانکار تا اواسط آبان ماه سال جاری به اتمام رسید.

شایان ذکر است: مسجد جامع خوزان مسجدی چهار ایوانی در محلی به همین نام در شهرستان خمینی شهر است که دارای پیشینه ای هفتصدساله می باشد. این مسجد کهن که هنوز هم ارزش های معماری و زیبایی های در و دیوارو فضای معنوی خود را حفظ کرده، به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده. بر روی این اثر معماری پربها در دوران صفوی، تغییرات زیادی انجام گرفته و قسمت هایی به آن افزوده شده است. از آن جمله می توان به مناره و گلدسته و ایوان جنوبی آن اشاره کرد. نقش های تزیینی با نقوش گل و بوته و اسلیمی های زیبا در زیر و نیم طاقی های ایوان اصلی صحن نیز از دیگر مواردی است که به آن اضافه شده است.
گفتنی است این مسجد یک بار دیگر دستخوش تغییرات در معماری خود شده، در این مرحله بیت الشتاء یا شبستان زمستانی در ضلع غربی آن گسترش یافت و تزییناتی همچون مقرنس کاری، گچبری، تزئینات کاشی کاری و ستون های تراشیده شده به آن افزوده شد این مسجد از نوع مساجد چهار ایوان با حیاط مربع است که در هر ضلع آن ایوانی قرار دارد و مشابه مسجد زواره و اردستان است که در محله خوزان و کهندژ از نواحی قدیمی شهرستان خمینی شهر قرار گرفته است. این مسجد در قرن ۸ هجری بر روی آثار دوره سلجوقی در زمان ایلخان مغول بنا گردیده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید