امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 22:02:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مسجد جامع خوزان

مسجد جامع خوزان

دوشنبه, 02 بهمن 1391 ساعت 12:20 کدخبر :5122
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین

 khoozan4

 

نشانی:                                    خمینی شهر خیابان شریعتی جنوبی ،پنجشنبه بازار

 

ثبت میراث فرهنگی:                 در سال 1375 به شماره 1721 به ثبت آثار ملی رسیده اند.

 

تاریخچه
گفته می شود قبل از احداث مسجد امکان وجود آتشکده ساسانی در محوطه وجود داشته است که بعد از ورود اسلام به خوزان به مسجد تبدیل شده است، شیوه معماری آن را به قرن هشتم هجری نسبت می دهند و آثار فعلی و تزئینات آن به عهد صفویه نسبت داده می شود.

 khoozan2

 

 

 

 

 

قدح موجود در آن به سنه 1108 ه.ق وقف گردیده است

 

 khoozan3

 

در سال 1068 ه.ق (دوره صفویه) تغییرات و الحاقات به آن صورت گرفته که از جمله آن ها مناره و گلدسته است.
در دوره قاجار شبستان ضلع غربی مسجد گسترش یافته است و تعمیر شده است که ایوان های چهارگانه آن با هم قرینه اند.

توصیف:


مسجد جامع محله خوزان، از بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان است که دارای پیشینه ای هفتصدساله می باشد. این مسجد کهن که هنوز هم ارزش های معماری و زیبايی های در و دیوارو فضای معنوی خود را حفظ کرده، به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. بر روی این اثر معماری پربها در دوران صفوی، تغییرات زیادی انجام گرفته و قسمت هايی به آن افزوده شده است. از آن جمله می توان به مناره و گلدسته و ایوان جنوبی آن اشاره کرد. نقش های تزيینی با نقوش گل و بوته و اسلیمی های زیبا در زیر و نیم طاقی های ایوان اصلی صحن نیز از دیگر مواردی است که به آن اضافه شده است. این مسجد یک بار دیگر دستخوش تغییرات در معماری خود شده است، در این مرحله بیت الشتاء یا شبستان زمستانی در ضلع غربی آن گسترش یافت و تزيیناتی همچون مقرنس کاری، گچبری، تزئینات کاشی کاری و ستون های تراشیده شده به آن افزوده شد
 

این مسجد از نوع مساجد چهار ایوان با حیاط مربع است که در هر ضلع آن ایوانی قرار دارد و مشابه مسجد زواره و اردستان است که در محله خوزان و کهندژ از نواحی قدیمی شهرستان خمینی شهر قرار گرفته است.
اطلاعات کامل راجع به مسجد در پایان نامه خانم رویا قزوینی به استاد راهنمای آیت ا... زاده شیرازی که در سال 1376 نگارش شده موجود است.

نظرات  

 
#1 0 رسول صرامی 12 خرداد 1394 ساعت 13:23
با سلام .مطالب عینا از کتاب سده در گذر زمان گرفته شده است مثل زواره .اردستان. آتشکده و...ب.تو پایان نامه ایشان صحبت از زواره و اردستان نیست.زیر نویس وصفحه 156 کتاب سده را استفاده میکنید بنویسید کتاب سده در گذر زمان.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید