امروزچهارشنبه, 30 خرداد 1397-- Wednesday Jun 20 2018

ساعت 12:04:17

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 22:08:59

منطقه گردشگری لادر

منطقه گردشگری لادر

یکشنبه, 24 دی 1391 ساعت 10:33 کدخبر :4992
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین
جاذبه های طبیعی خمینی شهر

وجه تسميه لادر

يكي ديگر از نام هاي كهن در خميني شهر مي باشد. منطقه ي زيباي لادر در شمال غربي خميني شهر قرار گرفته، بعضيها لادر را لادور معني كرده و به خاطر دره هائي كه دور مي زنند اين جا را لادر مي-گويند و دسته اي ديگر علت آن را زلالي آب چشمه ي آن دانسته و ميگويند چون آبي كه از شكاف و داخل و ميان دره بيرون مي آيد مانند دُر درخشان و شفاف مي باشد بنابراين لادر نام گرفته است.
لادر از دو جزء لا+ در تركيب شده؛ جزء اول لا كه به صورت (لاي) هم مي آيد به معناي تو و ميان چيزي و نيز فاصله بين دو دره و هم چنين به معني رسوبات و ته نشين هاي آب است و صحرايي را كه چنين رسوباتي در آن گرد آمده باشد «لا» مي خوانند اما چون ناحيه لادر كوهستاني است ظاهراً همان معناي فاصله ي بين دو دره را معني مي دهد كه مُدَّور است پس جزء دوم دُر به معناي «باب» عربي نيست.

 

نشانی: خمینی شهر - جاده کمربندی خمینی شهر به نجف آباد - بعد از دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر

 

 

نوع جاده: تا مقابل چشمه و آبشار آسفالت

فاصله: از پل غدیر در انتهای بلوار دانشجو تا پارکینگ چشمه5کیلومتر و از جاده کمربندی و تابلوی چشمه لادر (جاده ورودی چشمه لادر) تا پارکینگ 1کیلومتر

 

 

جاذبه ها: آبشار ، چشمه، مسیرهای عبور آب و چشم انداز های دشت های مقابل ، درختان انجیر، گل ها و گیاهان وحشی، پرندگان،

 

 

lador 2

امکانات رفاهی: سکوهای مناسب نشستن در محوطه مقابل آبشار ، روشنایی ، سرویس های بهداشتی ، جاده آسفالته مناسب ، لازم به ذکر است که طرح جامعی برای تبدیل این منطقه به یک محل گردشگری نمونه آماده اجرا می باشد.

 

lador 3

زمان های مناسب: در طول سال به ویژه پس از بارندگی ها، با این توضیح که با توجه به دمای محیط در ایام تابستان عصر و شب هنگام، در فصل بهار در طول روز و در فصل زمستان بیشتر در ساعات گرم روز حضور در این منطقه لذت بخش تر خواهد بود.

 

 

 

توصیف: پس از ورود به پارکینگ محوطه آبشار زیبایی در صورت وجود آب یا استفاده از سیستم مصنوعی جلوی چشم جلوه گر می شود. که مقابل آن سکوهایی توسط شهرداری خمینی شهر ساخته شده و می توان از آن برای گذران ساعاتی خوش استفاده کرد. اگر اهل کوهنوردی باشید می توانید از سمت راست یا چپ به محوطه بالای آبشار اصلی دسترسی پیدا کنید و در مسیر دره منتهی به آن قرار گرفته که در طول دره به مناظر زیبایی از آبشارها ، حوضچه ها ، درختان انجیر غارهای بسیار کم عمق و فرورفتگیها در دل کوه که گاه از گیاهانی مثل پرسیاوش پوشیده شده است برخورد می کنید که در صورت تمایل می توانید تا خرمدره پیش بروید و از آن طریق به دشتی که شهرک الکترونیک در آن واقع است وارد شوید.

 

 

lador 4

 

lador 5

 

lador 6

lador 7

 

lador 8

 

lador 9

چشمه سمت غربی(چپ): از محوطه پارکینگ به سمت غرب در حالتی که روبروی آبشار قرار دارید به سمت چپ ، دره دیگری پیداست که در مسیر آن در فاصله کمتر از 100 متر به یک چشمه در سمت راست می رسیم که اکثر فصول سال دارای آب می باشد. مقابل این چشمه معمولا در فصول سرد  آب یخ زده و قندیل های زیبایی تشکیل می شود. با ادامه مسیر از این منطقه مناظر زیبایی همچون چشمه ، آبشار ، حوضچه وجود دارد که در چند محل دره های کوچکتر در سمت راست به دره اصلی وارد می شود که هر کدام از آن ها برای طی مسیر مناسب بوده و جلوه های خاص خود را دارد. ادامه این مسیر ها نهایتا به سیم های خارداری که توسط نهادهای نظامی بالادست محوطه لادر کشیده شده است منتهی می شود.

 

 

lador 10

 

lador 12

 

 

مسیر دسترسی: از طریق بلوار دانشجو و عبور از روی پل غدیر و ورود به جاده کمربندی به سمت نجف آباد و ورود به جاده چشمه لادر که تابلوی آن ابتدای جاده نصب شده است یا از جاده مقابل جهاد دانشگاهی و عبور از آبگذر زیر جاده کمربندی و وارد شدن به جاده چشمه لادر.

 

lador 13

 

lador 14

 

 

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید