امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 16:40:17

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نانوایان

سه شنبه, 04 تیر 1392 ساعت 09:43 کدخبر :5657
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : آمنه آقامحمدی
آئین شهرداری

آنگونه که تاریخ گواهی می دهد تمدن اسلامی ایران، تمدنی پربار و غنی بوده است که در دوران شکل گیری و شکوفائی خود، تلاش کرده تا ساحت های مختلف حیات این جهانی بشر را تبیین کرده و به تعالی برساند تا در سایه این تعالی، انسان مستقر در کره خاکی، به تعالی آن جهانی برسد.از این رو، دانشمندان و اندیشمندان این تمدن درصدد بوده اند تا زندگی بشر را در زمین بسامان کرده و با کشف و تبیین علل و عوامل پدیدهای طبیعی، تدبیر امور زندگی را روان سازند.
تدبیر منزل، سیاست مدن و... مؤلفه هایی بوده است که تمدن اسلامی درصدد تبیین آن برآمده است.
راههای سیاست مدن به معنای استراتژی ها و روش های لازم برای اداره بلاد و جامعه آنروز، یکی از دغدغه های همیشگی اندیشمندان و مسلمانان بوده است. یکی از تلاش های برجسته در این زمینه، کتاب آئین شهرداری است که در آن به تشریح روش های اداره شهرها پرداخته شده است. نویسنده دانشمند آن محمد بن احمد بن قرشی معروف به ابن اخوه نویسنده قرن هفتم است. موضوع این کتاب حسبت است که در اصطلاح اداری –اسلامی، رسیدگی به کار بازار و کوی و برزن و خرید و فروش و منع از تقلبات کسبه و اصناف و کارهایی نظیر این ها مدنظر بوده است. از لحاظ تشکیلات اداری جدید قسمت هایی از وظایف شهرداری محسوب می شود. عنوان اصلی کتاب«معالم القربه فی احکام الحسبه» است که در فارسی می توان به آیین شهرداری ترجمه کرد.مقاله پیش رو اولین مقاله از این سری مقالات است.

 

***

وظایف نانوایان

باید که محتسب(1) نان پزان و نانوایان را ملزم کند تا سقف تنور را بلند بسازند و (2)دودکش های فراخ تعبیه کنند و نیز به هنگام تعمیر آتشخانه(3) را جارو کنند و ظروف را بشویند و تمیز کنند و با حصیری که دارای دو چوب آویزان بر تنور باشد بپوشانند، به هنگام خمیر گرفتن جامه ای با آستین های تنگ پوشند و دهان بند داشته باشند، زیرا چه بسا به هنگام عطسه و یا سخن گفتن از آب دهان و یا بینی او در خمیر می افتد. و برگریبانش دستاری سفید ببندد تا از قطرات عرق مانع باشد و نیز موهای ذراعین(4) را بسترد(6) تا در خمیر نیفتد، و چون به هنگام روز خمیر گیرد، کسی را نزد خود بگمارد که مگس پران به دست گیرد و مگس ها را براند. محتسب باید بداند که نانوایان چیزهایی به آرد می آمیزند از قبیل زردچوبه و زعفران و مانند آن ها تا نان گلی رنگ نماید و برخی نخود و باقالا می آمیزند. محتسب باید نانوایان را از پختن نان پیش از عمل آمدن خمیر بازدارد، زیرا نان فطیر6 در ترازو سنگین و برای معده ثقیل است و همچنین است درصورتی که نمک نان کم باشد بهتر است که محتسب بر هر دکانی روزانه سهمیه ی معینی مقرر کند تا به هنگام کمیابی نان امور شهر مختل نشود. و باید که در پایان هر روز دکان های نانوایی را بازرسی کند و نگذارد کسی از کارگران در روی کیسه های آرد یا در محل خمیر گرفتن بخوابد. و دستور دهد کیسه ها را پس از تکان دادن و شستن برطناب ها آویزند.
******
1- کسی که بر کارهای کسبه نظارت می کند
2- قرار دهند
3- دهانه تنور
4- از سرانگشتان تا آرنج
5- بتراشد
6- نان بی مایه

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید