امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 05:06:59

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

هشدارهای خانه تکانی

پنجشنبه, 10 اسفند 1391 ساعت 15:41 کدخبر :5300
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اسفند ماه که از راه می رسد و نوید بهار را می آورد، برای ما ایرانی ها با آداب و رسومی همراه است.

 خانه تکانی از جمله این مراسم است که هیچ خانمی حاضر نیست از انجام آن سر باز بزند اما همین سنت زیبا گاهی با کم گذشتی ها و بی احتیاطی هایمان ممکن است تبدیل به خاطره ای نا خوشایند بشود. فرصت سرکی به مطب یک پزشک و یک کارشناس روان شناسی در شهرستان زد تا هشدارها و توصیه هایشان را برای پیشگیری از بروز هر گونه مشکل در میان بگذارند.

 

دکتر مهدی حاج باقری، پزشک عمومی

*از آن جا که در طول چندین ماه، حشراتی مثل مگس، مورچه، ساس و ... در لابلای فرش و موکت ها به سر برده و لاشه شان به مرور تبدیل به پودر و گرد و غبار شده است، می تواند حساسیت زا باشد، لذا استفاده از ماسک چند لایه و همچنین کار با جاروی برقی برای پیشگیری از پراکنده شدن گرد و غبار، ضروریست.


گرد و غبار ناشی از لاشه های حشرات هم می تواند باعث تنگی نفس و خس خس سینه و ایجاد خلط های سفید تا زرد شود و هم خارش های پوستی را موجب می گردد.


*هنگام شستشوی کاشی های حمام و دستشویی به وسیله مواد شوینده کلردار و اسید دار، از مخلوط کردن هر گونه مواد شوینده مثل وایتکس و جوهر نمک جدا خودداری کنید و همچنین هنگام نظافت فضاهای کوچک و محدود، حتما به وسیله پنکه دستی یا هواکش از تهویه محل مطمئن شوید، از ماسک چند لایه استفاده کرده و هر چند دقیقه یکبار محل را ترک کرده و در هوای آزاد قرار بگیرید.


*هنگام گردگیری سقف، لوستر و پنکه و هنگام باز یا نصب کردن پنکه ها از چهار پایه مطمئن استفاده کرده و از شخص دیگری برای مراقبت، کمک بخواهید. ضمنا ایستادن روی چهار پایه به مدت طولانی خطر سقوط را بیشتر می کند، پس کار روی چهارپایه را به چند مرحله تقسیم کنید.


*هنگام تمیز کردن کاشی های دیوار و سقف آشپزخانه اصلا از نردبان استفاده نکنید چراکه احتمال لیز خوردن وجود دارد.


*هنگام شستشوی کف ساختمان از پوشیدن دمپایی ابری و موارد مشابه، پرهیز کنید.


*هنگام شستشوی اجاق گاز و باز کردن بخاری از بسته بودن شیر گاز مطمئن شوید.


*برای پیشگیری از خشکی پوست، هنگام شستشوی پرده و ملحفه از دستکش استفاده کنید.


*برای بلند کردن اجسام سنگین از روش های اصولی استفاده کنید.

 

محسن حاج هاشمی کارشناس روان شناسی

*در مورد زمان کارهایی که قرار است آقا و خانم خانه با همکاری هم انجام بدهند باید از قبل توافق صورت بگیرد.


*لازم است آقا و خانم در چنین ایامی همدردی زیادی با هم داشته باشند. به عنوان مثال اگر آقا از راه رسید و خانمش را بالای چهار پایه دید بگوید: انجام این کارهای سنگین وظیفه من است.


*پدرها از فرزندانشان بخواهند در این ایام مادرشان را دست تنها نگذارند.


*خانم ها و آقایان میزان انعطافشان را بیشتر کنند و با هم کنار بیایند.


*این ایام فرصت خوبی برای آموزش مسوولیت پذیری به فرزندان است، فرزندان را از 6-5 سالگی در امور خانه شرکت دهند تا در آینده همراهان خوبی برای همسرانشان باشند و همچنین مهارت های زندگی مثل همدردی و عشق ورزی را فرا بگیرند.


*به آقایانی که احساس می کنند در ایام عید از پس مخارج خانه بر نمی آیند، توصیه می کنم یک مدت خرج خانه را به خانم ها بسپارند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید