امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 20:31:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

واکنش مراجع تقلید و رسانه ها به اشرافی گری در افطاری دادن

واکنش مراجع تقلید و رسانه ها به اشرافی گری در افطاری دادن

شنبه, 22 تیر 1392 ساعت 08:13 کدخبر :5717
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
ماه مبارک رمضان که از راه می رسد شور و حال خاصی در جامعه رواج می یابد و اعمال و رفتار یا بهتر بگوییم فرهنگ خاصی در شهر و در مناسبات مردم جریان می یابد.

کلاس ها و جلسات قرآن به راه می افتد، مساجد و نمازهای جماعت رونق بیشتری می یابد، مراسم احیا و شب زنده داری برپا می شود و البته افطاری دادن هم.


اما افطاری دادن حکایت های خودش را دارد چراکه مثل هر آیین دیگری خطر به انحراف کشیده شدن و تبدیل شدن به ضد ارزش آن را تعقیب می کند. سال ها بود ادارات و مراکز دولتی از اموال بیت المال آن هم با ریخت و پاش افطاری می دادند که پس از چند سال ممنوع شد. عده ای دیگر نیز هر ساله با استفاده از اموال عمومی مثل اتحادیه ها و شرکت های تعاونی حِرَف و مشاغل بدون رضایت صاحبان مشاغل افطاری می دادند.


از همه مهم تر در بسیاری موارد افطاری هایی با اموال شخصی به میهمانی ها و شب نشینی ها و رفتارهای اشرافی در مکان هایی مانند هتل ها و تالارها تبدیل شده است که طبیعتا دیگر افطاری نیست و ماهیت و حکمت خود را از دست داده است.


خبر 20:30 یک روز قبل از آغاز ماه رمضان به بهانه رزرو سالن با چندین هتل در تهران تماس گرفت و در کمال شگفتی دیدیم که 30 روز ماه رمضانشان پرشده بود آن هم با هزینه ای در حدود 90 هزار تومان برای هر میهمان و البته به میزبانی شرکت های دولتی و وزارت خانه ها.


این رفتارهای غلط که در صورت ترویج و توسعه بیشتر ممکن است به یک رفتار معمولی و عادی تبدیل شده و در واقع فرهنگ بشود و روزه داران از یکی از مهم ترین فلسفه های روزه که رسیدگی به فقرا است غافل شوند، سبب شده تا تعدادی از رسانه ها و مراجع به آن واکنش نشان دهند که نمونه هایی از آن ها آورده می شود.

 

حمايت آيه الله صافي گلپايگاني از نهضت افطاري ساده و تحریم افطاری های اشرافی


برنامه پايش با هدف فرهنگ سازي براي برپايي سفره هاي افطار براي عموم مردم در اماکن عمومي طرح دعوت عمومي به تحريم افطاري هاي اشرافي را مطرح مي کند.
به گزارش مشرق، حضرت آيت الله صافي گلپايگاني در پيامي به اين مناسبت از نهضت افطاري هاي ساده حمايت کردند.

 

متن بيانيه حضرت آيت الله صافي گلپايگاني به اين شرح است:


بسم الله الرحمن الرحيم


همانطور که بر همگان روشن است يکي از فوايد مهم روزه داري، تذکر و ياد کردن حال فقرا و طبقه محروم و توجه به شرافت نفس و علو طبع بي نوايان صابر و شکيبا است.


در حديث شريف است که حمزه بن محمد به حضرت امام حسن عسگري عليه السلام نوشت: چرا خدا روزه را واجب فرمود؟ پاسخ رسيد: لِيَجِد الغني مضض الجوع فيحنو علي الفقيره؛ براي اين که توانگر درد گرسنگي را بيابد و به فقير عطوفت کند.


پس، شخص روزه دار هم به عزت نفس فقرا آگاه مي شود و هم از سختي و رنج آن طبقه محروم اجتماع، خبردار مي شود و به فکر کمک به آن ها مي افتد.


اينجاست که اسلام عزيز – که احکامش سراسر حکمت است – مردم و روزه داران را به کمک به محرومان در ماه مبارک رمضان تشويق مي نمايد تا آنجا که پيامبر مکرم اسلام صلي الله عليه و آله درباره به ظاهر کوچکترين اعانت ها مي فرمايد: هر کس از شما مومن روزه داري را در اين ماه افطار دهد، براي او نزد خدا ثواب يک بنده آزاد کردن و آمرزش گناهان گذشته خواهد بود. پس گفته شد؛ يا رسوال الله! همه ما قدرت بر آن نداريم؛ فرمود: با افطار دادن به روزه دار – اگر چه به نصف دانه خرما باشد – از آتش بپرهيزيد.


آري! اين است ثواب اعانتي اندک به مسلمانان در اين ماه مبارک، لکن بايد مراقب بود که بعض کارها از ثواب الهي اين اعمال نکاهد؛ بسا اسراف ها و هزينه هاي بيهوده، شب نشيني ها و مجالسي که پس از افطار برپا مي شود و با متحمل شدن مصارف زياد به پرخوري، غيبت، لهو و مزاح هاي باطل و گفت و شنودهاي بي ثمر مشغول شده و از حکت نبويه "صوموا تصحوا" محروم شوند.


چه خوب است مومناني که از تمکن مالي برخوردار هستند، در اين ماه مبارک با برپايي مراسم افطار در اماکن عمومي بدون اسراف و هزينه هاي نابجا و دعوت از اشخاص نيازمند، اين عمل مستحب را به احسن وجه عملي سازند و چهره کريمانه ماه ضيافت الهي را به همگان نشان دهند و به همه بگويند که اسلام، دين رأفت و مهرباني ، کمک به محرومان و نيازمندان است.


از خداوند متعال مسألت دارم همگان را به انجام وظايف شرعيه موفق بدارد و توفيق اطاعت از دستورات عاليه اسلام را نصيبمان بفرمايد. والسلام عليکم و رحمه الله.


لطف الله صافي
29 شعبان المعظم 1432

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید