امروزچهارشنبه, 07 آبان 1399-- Wednesday Oct 28 2020

ساعت 14:29:07

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

وب گیجه
یادداشت؛

وب گیجه

پنجشنبه, 16 آبان 1392 ساعت 12:29 کدخبر :6315
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

آن وقت ها که بچه بودیم می گفتند اگر توانستی دور خودت بچرخی و سرگیجه نگیری و نخوری زمین، مردی و ما هم برای این که ثابت کنیم می توانیم دور محور خودمان روی یک پا تا می توانستیم می چرخیدیم مثل همان ها که توی گودهای پهلوانی می چرخند اما خیلی زود سرگیجه می گرفتیم و یک حالی می شدیم و ولو می شدیم روی زمین.
حالا مدت ها از آن زمان ها گذشته و دیگر گول نمی خوریم تا این جوری دور خودمان بچرخیم و دچار سرگیجه شویم ولی غافل از این که آدم تنها با چرخیدن دور محور خویش سرگیجه نمی گیرد چیزهای دیگری هم هست که سبب همان حال نامطلوب مذکور میشود مثلا این که هوس کنی و بخواهی سری به خبرگذاری ها و سایت ها و وبلاگ ها بزنی ببینی از شهرت چه خبر می دهند و در جستجوهای خودت به مطلبی برسی که کسی از جایی به نام شبکه ایران با (عنوان در ایام محرم به کدام شهرها برویم) نوشته است و اول خوشحال شوی که اسم خمینی شهر هم جزو چند شهر پیشنهادی است و فکر کنی لابد جاذبه ای دارد که اسمش تو پیشنهادها آمده است و تند تند مطالب را بخوانی تا برسی به خمینی شهر تا بفهمی چه چیزی نظر نویسنده را جلب کرده که خمینی شهر را برای سفر در روز تاسوعا و عاشورا پیشنهاد می دهد که جماعت به آن جا بیایند و تنها یک خط پیدا کنی که نوشته پذیرایی در این شهر فرق می کند و پذیرایی غالب آبگوشت است و آن وقت است که همان احساس چرخش دور خود در دوران کودکی دوباره به تو دست می دهد و حالت را می گیرد و کسلت می کند که آخر ای بی انصاف مگر عزاداری، موسم پر کردن شکم است و یا ظهر تاسوعا و عاشورا سالن غذاخوری و رستوران که برنامه غذایی آن ها را بگیری و ببینی کدام غذا بهتر است ،ظهر عاشورامگر همان ظهری نیست که آقا امام حسین (ع) در آن صحرای خشک و بی آب و علف، لب تشنه و در محاصره دشمنی در حالی که تیر بر او می بارید نماز اقامه می کرد و ما به عنوان عزاداری پذیرایی های این شهر و آن شهر این گذر و آن گذر را با هم مقایسه می کنیم، آیا به شما هم همان حال سرگیجه دست نمی دهد؟

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 قاسمی 25 آبان 1392 ساعت 23:07
نقل قول شهروندم:
خیلی خیلی خیلی کم شدن عزاداران واقعی! همه تو سر و مغز همدیگه میزنن واسه خوردن غذای عزای امام حسین!! راه انداختن دسته فقط برای به رخ کشیدن این محل به اون محل هست!! فرهنگ شهر مشکل داره و این حقیقت هم تلخه.

متاسفانه تو محل اندان هم داره چشم و هم چشمی زیاد میشه و وحدت بین دسته ها کم.
به هوش باشید!
نقل قول
 
 
#2 +2 شهروندم 18 آبان 1392 ساعت 20:21
خیلی خیلی خیلی کم شدن عزاداران واقعی! همه تو سر و مغز همدیگه میزنن واسه خوردن غذای عزای امام حسین!! راه انداختن دسته فقط برای به رخ کشیدن این محل به اون محل هست!! فرهنگ شهر مشکل داره و این حقیقت هم تلخه.
نقل قول
 
 
#1 +3 یک سده ایی 18 آبان 1392 ساعت 09:35
متاسفم که این مطلب را می نویسم. بحثی که عنوان شد تقصیر خودمان است که برنامه فرهنگی مدونی در ارتباط با برگزاری مراسم در کل شهرستان نداریم و هر محله ای به صورت پراکنده عزادری می کنند.اگر روزی این مراسم ها تجمیع شود و بتوانیم به صورت یک آیین در کشور به ثبت برسانیم دادن عذای نذری زیاد به نظر نمی رسد مثل مراسم خیمه گذاری نوش آباد اصفهان که قرار است روز یازدهم محرم به ثبت برسد. در مورد غذا هم چند سالی است که افراط صورت می گیرد و اگر هیاتی غذا نداشته باشد مورد بی توجهی است و از همان شب اول باید بعد از مراسم آن هم 11، 12 شب حتما پذیرایی صورت بگیرد ما که نمی دانیم این رسم از کجا آمد ولی صبح تماشای غذاهای نیمخورده و ظرف های یکبار مصرف در گوشه کوچه و توی جوی خیابان منظره خوبی ندارد خود هیات باید فکری کنند. التماس دعا
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید