امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 21:30:51

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ورنوسفادران

یکشنبه, 01 بهمن 1391 ساعت 11:37 کدخبر :5108
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین

 وجه تسمیه ورنوسفادران

 

امروز در تداول عامه آن را ونسفون تلفظ ميكنند. اين محله در 41 دقيقه و 32 درجه عرض جغرافيايي و 33 دقيقه و 51 درجه طول جغرافيايي و با ارتفاع 1598 متر از سطح دريا قرار دارد.

 درمورد ریشه اسم آن چند نظر موجود است:
1- يكي از دهات اصفهان « بنسوان» معروف است كه به لهجه ي ولايتي آشنا هستند كه به بني آسوران معروف بوده اند. توضيح اين كه يكي از گروه هاي نژادي يهود در زمان قديم به نام يهوديان سفارادي يا يهوديان مديترانه ي شرقي معروف بودند. هم اكنون نيز، يكي از ابنيه يهوديان به نام كنيسه ي سفاراديم در بيت المقدس موجود است.
2- قوم ورنوس از شجاع ترين سپاهيان ملكشاه سلجوقي بودند. اين قوم گارد مسلح ملكشاه را تشكيل مي داده اند. پس از پيروزي هاي ملكشاه و آرام شدن اوضاع ايران، وي مجلس جشني ترتيب داد و به علت شجاعت، آن ها را بهادران كه به معني دليران است ناميده و به عنوان قدرداني از آن ها زمين هاي گاردر را به آن ها اهداء كرد و محل اسكان آن ها نيز ورنوس بهادران ناميده شده كه به مرور زمان به ورنوسفادران تبديل شده بود.
3- با توجه به اين كه اين قريه در آخرين حد غربي توسعه اصفهان قرار گرفته  بن اصفهان يا آخر اصفهان نام گذاري شده كه به مروز زمان به ورنوسفادران تغيير يافته است.
4- استاد مهريار معتقد است با توجه به اين كه در زبان فارسي حرف س به ش تبديل مي شود اين كلمه در اصل ورنوش آذران يا آتشكده ي آذرنوش است. اين آتشكده همان آتشكده اي است كه در بلخ قرار داشته و زرتشت در آن جا كشته شده است فردوسي مي گويد:
وز آن جا به نوش آذر اندر شدند                        ردُّ هيوبد را همه سر زدند.

 

گوشه ای از سوابق تاریخی ورنوسفادران

 

1- مقاومت در مقابل محمود افغان وشکست وی

 

2-مقاومت در مقابل مغول ها

 

اهالي ورنوسفادران با پيوستن به سلطان جلال الدين خوارزمشاه تحت رهبري ابواسماعيل خان ( متوفي 639) مقاومت دليرانه ديگري را در مقابل هجوم مغول ها از خود آفريده بودند.

 

 

3-تخريب مقر حزب توده

 

دفتر حزب توده در فروشان به روزگار معاصر ( پهلوي اول) از جمله حماسه هاي ديگر اهالي اين محله به شمار مي رود.

 

مشاهیر گذشته

 

از هنرمندان مشهور اين ديار مي توان به استاد حجار و سنگ تراش عهد شاه عباس اول و شاه صفي، علي ورنوسفادراني اشاره نموده ملاعبدالحق ورنوسفادراني شاعر و موسيقي دان متوفي 1063 از اقوام اوست. ملامحمد شريف پسرش نيز از حجاران يگانه روزگار بوده كه علاوه بر هنر حجاري شعر نيز مي گفته اند. نگارنده سنگ قبرهاي اين هنرمندان و ورنوسفادران است حماسه سازان در قبرستان ورنوسفادران را ملاحظه نموده ام.

نظرات  

 
#1 +1 Mahsa.Mj 22 مهر 1395 ساعت 01:54
من شیفته مردماین شهرم واقعا مردمان متمدن و مهربون و باشعوری داره و بسیار دوست داشتنی ان
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید