امروزپنجشنبه, 03 مهر 1399-- Thursday Sep 24 2020

ساعت 17:58:54

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

چرا روستای قلعه امیریه به این نام مشهور شد؟
قلعه امیریه را بیشتر بشناسیم

چرا روستای قلعه امیریه به این نام مشهور شد؟

شنبه, 13 دی 1393 ساعت 12:04 کدخبر :8226
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
روستای قلعه امیریه با مساحت 17 هکتار و جمعیت 2 هزار و 370 نفر و 410 خانوار یکی از دو روستای خمینی شهر است که در جنوب غربی خمینی شهر واقع شده.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این روستا از شمال با آدریان، از شرق با کرتمان، از غرب با کوشک و از جنوب با درچه همسایه است. شغل اصلی اهالی قلعه امیریه که 50 درصد جمعیتش جوان است، کشاورزی و سوله سازی می باشد به گونه ای که سوله سازان این روستا از سراسر کشور سفارش می گیرند. پرورش گل های آپارتمانی در این نقطه از شهرستان خمینی شهر رونق دارد و گلابی و آلبالوی آن هم از شهرت برخوردار است. یک مدرسه ابتدایی دو نوبته دخترانه و پسرانه و یک مدرسه راهنمایی پسرانه تنها مراکز آموزشی این روستا هستند و دانش آموزان قلعه امیریه برای ادامه تحصیل به مدارس خمینی شهر و اصفهان می روند. تنها مرکز ورزشی این روستا با نام سالن ورزشی شهدا سال گذشته افتتاح شد که صبح ها به خانم ها و عصرها به آقایان اختصاص دارد. خانه بهداشت روستا با برخورداری از یک پزشک عمومی به صورت یک روز در میان و یک باب داروخانه نیز تنها مرکز بهداشتی - درمانی قلعه امیریه می باشد. مراسم مذهبی اهالی نیز در مسجد جامع و حسینیه برگزار می گردد.


حمام تاریخی قلعه امیریه که قدمتش به دوران قاجار بازمی گشت سال 86 با شماره 20004 به ثبت ملی رسید اما چند سال بعد به دستور یکی از مسوولان شهرستان تخریب شد. باغ ضرّابی نیز از دیگر بناهای تاریخی این روستا بود که به گفته اهالی، حدود 15 سال پیش تخریب شد. این باغ دیوارهایی بسیار بلند داشت که آن را به شکل قلعه درآورده بود. ضرّابی پیشه مالک این باغ بود که اصالتا اصفهانی بوده و به ضرب سکه می پرداخت و برای تفریح به باغش در این روستا می آمد و این باغ و به تبعش این روستا به قلعه ضرابی مشهور شد اما سال ها بعد، ضرابی باغ خود را به شخصی دیگر فروخت و او نام فرزند خود را بر روی این قلعه و روستا گذاشت و از آن پس این روستا به «قلعه امیریه» تغییر نام داد. پسوند نام خانوادگی بومی های این روستا نیز «امیریه» می باشد. به گواه اهالی و ساکنان این روستا افرادی با نام خانوادگی رضایی و قاسمی از بومیان این روستا هستند و بقیه از تیرانچی و نجف آباد به این روستا مهاجرت کرده اند.


نشانی: خمینی شهر، بلوار الغدیر، تقاطع سوم، روستای قلعه امیریه

نظرات  

 
#6 0 ناصر 07 مرداد 1394 ساعت 11:46
بچا قلع شام کوجا میدم هیئت کوجا هس اینا به من بگین .این چرتا پرتا چچیه
نقل قول
 
 
#5 +1 soltan 07 تیر 1394 ساعت 18:36
نقل قول حمید قاسمی:
سلام.آقایونی که از تخریب این بنا ناراحت شدند,زمانی که این بنا به زباله دانی تبدیل شده بود کجا بودند.ما که همسایه های این بنا بودیم بهتر از شما متوجه این امر میشدیم وواقعا رنج میبردیم.

خوب می خواستید زباله نریزید این کار همسایه ها بوده
نقل قول
 
 
#4 -2 حمید قاسمی 26 اردیبهشت 1394 ساعت 15:42
سلام.آقایونی که از تخریب این بنا ناراحت شدند,زمانی که این بنا به زباله دانی تبدیل شده بود کجا بودند.ما که همسایه های این بنا بودیم بهتر از شما متوجه این امر میشدیم وواقعا رنج میبردیم.
نقل قول
 
 
#3 -1 uuuuuu 20 دی 1393 ساعت 19:43
آقای رضایی ناراحت نباش .. خمینی شهر تو تخریب آثار تاریخی از همه جا پیشی گرفت قلعه تاریخی جوی آباد با قدمت زمان ساسانی را در زمان شهردار وقت ناجح پامناری خراب کردند و به جاش ساختمان شهرداری منطقه سه را ساختند و خونه سازی کردند . حالا ما جوی آبادیها باید کلی توضیح بدیم که مهاجر نیستیم و....
نقل قول
 
 
#2 +3 امیرحسین رصایی 19 دی 1393 ساعت 10:55
من خودم ازقلعه امیریه هستم می خواستم ببینم براچی حمام قلعه را خراب کردند الان تگه خراب نکرده بودند می تونستندحمام تاریخیش کنند............
نقل قول
 
 
#1 0 رسول صرامی 18 دی 1393 ساعت 20:17
کنار این حمام اتشگاهی بوده که بوسیله واحد جغرافیایی ارتش زمان رضا شاه ثبت شده است اشمیت در خاطرات خود طرحی از ان نوشته است
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید