امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 23:57:23

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

چشمه ها و آبشارهای شهرستان

چهارشنبه, 07 فروردین 1392 ساعت 10:18 کدخبر :5376
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمدعلی شاهین
اطراف خمینی شهر را کوه هایی پوشانده است که در آن ها دره های متعددی وجود دارد. آب جاری شده در این دره ها پس از بارندگی، در مسیر خود مناظر جذابی مثل آبشار، حوضچه، آبسُره و چشمه های متعددی به وجود می آورد که نهایتا به صورت آبشار و یا چشمه ای در پایین دست جلوه می کند.

کوهنوردی در این مسیر ها علاوه بر فعالیت جسمی جذابیت های خاص خود را دارد. لادر، لاوه، لادوزخ، خرم دره، بیجار ، هورمورده، منجر، حسن و حسین، بژن ، سار سفید و ... از جمله این مناطق هستند. ایام عید و فصل بهار فرصت مناسبی است که از طبیعت زیبای کوهستان های شهرستان بهره ببریم و داشتن اطلاعات از آن ها می تواند کمک و راهنمای ما باشد. در متن زیر به توصیف 3 منطقه لاوه، خرمدره و هورموده پرداخته شده است.
تفرجگاه لاوه
برای دسترسی به دره منتهی به آبشار اول و چشمه ها و آبشارهای بالادست باید از شیب نسبتا تند سمت راست آبشار بالا رفت و سپس به مسیر عبور آب وارد شد که در طول آن یک چشمه و آبریزهای متعدد و مناظر زیبایی که در اثر عبور آب به وجود آمده اند، دیده می شود.
مکان: خمینی شهر- جاده کمربندی خمینی شهر به جاده تهران که از جنب پالایشگاه می گذرد.
نوع جاده: تا مقابل تفرجگاه، آسفالت و حدود یک کیلومتر که از جاده کمربندی جدا می شود به جاده ای خاکی اما قابل استفاده منتهی می شود.
فاصله: از دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر یا پل غدیر انتهای بلوار دانشجو 5 کیلومتر.
جاذبه ها: دره (مسیر عبور آب) - چشمه - آبشارهای متعدد که بزرگترین آن ابتدای ورود به تفرجگاه می باشد- درختان انجیر و گیاهان و گل های وحشی- پرندگان.
امکانات رفاهی: منطقه بکر و طبیعی است.
زمان های مناسب: در طول سال به ویژه پس از بارندگی های مناسب و جاری شدن آب در مسیر و آبشارها. فروردین و اردیبهشت زمان رویش گیاهان وحشی در این منطقه می باشد.
توصیف: ابتدای ورود به منطقه یک آّبشار مشاهده می شود که در فصول بارندگی آب از آن جاری شده و تا پایین دست گاه می رسد که در صورت عدم تمایل به کوهنوردی می شود از آن فضا برای گذران تعطیلات بهره برد.
برای دسترسی به دره منتهی به آبشار اول و چشمه ها و آبشارهای بالادست باید از شیب نسبتا تند سمت راست آبشار بالا رفت و سپس به مسیر عبور آب وارد شد که در طول آن یک چشمه و آبریزهای متعدد و مناظر زیبایی که در اثر عبور آب به وجود آمده اند مانند حوضچه ها مشاهده می شود و پس از چند پیچ به یک دو راهی می رسد که سمت راست آن دره زیبایی مشاهده می شود و در نهایت به چشمه لادوزخ می رسد و مسیر مستقیم آن به یک آبشار منتهی می شود که در صورت بالا رفتن از آن به دشت دیگری می رسیم که ساعت ها می توان در آن طی مسیر کرد.
افراد و خانواده ها با توجه به برنامه و شرایط خود هر میزان از مسیر را که خواستند می توانند طی کنند و در مکان مناسب برای صرف صبحانه و نهار اقامت نمایند.
مسیر دسترسی: از طریق جاده شهرک الکترونیک و آرامگاه مرکزی خمینی شهر و ورود به جاده کمربندی به سمت پالایشگاه که آسفالت نیز می باشد و یا استفاده از جاده های خاکی موازی جاده کمربندی برای ساکنین خمینی شهر، نجف آباد و غرب اصفهان و یا از طریق جاده تهران حدود تالار اسپادانا (تقریبا روبروی شاهین شهر) جاده کمربندی خمینی شهر به نجف آباد.
خرمدره (دره آخوند)
پس از عبور از یک مسیر (رچ) که از ابتدای کارگاه شن و ماسه شروع می شود و با شیب ملایمی از دامنه کوه بالا رفته تا به یک دره می رسیم که پس از آن به سمت پایان مسیر شیب پیدا می کند و کمی پایین تر نشانه هایی از آب پیدا می شود. با قرار گرفتن در دره و عبور از پستی و بلندی به یک آبشار می رسیم
مکان: خمینی شهر - جنوب غربی شهرک الکترونیک - جنب کارخانه تولید شن و ماسه.
نوع جاده: تا ابتدای مسیر (کارخانه شن و ماسه)، آسفالت است.
فاصله: از دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر یا پل غدیر انتهای بلوار دانشجو 4 کیلومتر است.
جاذبه ها: دره (مسیر عبور آب)، چند آبشار کوچک و یک آبشار بلند، چشمه، گیاهان وحشی، درختان انجیر ، پرندگان و چشم انداز دشت مقابل.
امکانات رفاهی: منطقه بکر و طبیعی.
زمان های مناسب: در طول سال به ویژه پس از بارندگی ها و فصل بهار.
توصیف: پس از عبور از یک مسیر (رچ) که از ابتدای کارگاه شن و ماسه شروع می شود و با شیب ملایمی از دامنه کوه بالا می رود تا به یک دره می رسد که پس از آن به سمت پایان مسیر شیب پیدا می کند و کمی پایین تر نشانه هایی از آب پیدا می شود. با قرار گرفتن در دره و عبور از پستی و بلندی به یک آبشار می رسیم که باید از آن پایین برویم یا از بالادست آن عبور کرده و مجددا در مسیر دره قرار گرفت سپس به یک دو راهی می رسیم که باید سمت راست را انتخاب کنیم. در ادامه به یک آبشار کوچک می رسیم که پایین دست آن یک چشمه وجود دارد. با ادامه مسیر و عبور از نیزارها و مناظر زیبایی که عبور آب به وجود آورده به یک آبشار بلند می رسیم که از مسیر کناری آن به پایین دست و مقابل آبشار وارد می شویم، زیباترین قسمت دره می باشد. جریان آب همچنان ادامه پیدا می کند و نهایتا به یک منطقه نظامی می رسدکه البته ورود به آن قسمت ممنوع می باشد. قبل از ورود به منطقه نظامی چشمه ای در سینه کوه قرار دارد به نام چشمه "ابوالفضل" که سکوی آن ساخته شده و چندین درخت پای چشمه جلوه خاصی به منطقه می دهد. از روبروی این چشمه می توان به منطقه لادر وارد شد. این مکان برای صرف صبحانه و در صورت تمایل نهار مناسب می باشد. خانواده ها نیز می توانند از این تفرجگاه به صورت دست جمعی استفاده کنند.
مسیر دسترسی: از جاده کنار دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر وارد دشتی که در آن شهرک الکترونیک و آرامستان وجود دارد شده و مسیر آسفالت منتهی به کارخانه شن و ماسه یا همان دره انجیری را در پیش می گیریم و پس از رسیدن به کارخانه مذکور وسیله نقلیه را در همان محوطه پارک کرده و وارد مسیر خاکی در دامنه کوه مذکور می شویم.

با کمی پیاده روی در مسیر مستقیم به یک آبشار با ارتفاع کم می رسیم که پس از عبور از کنار آن یک آبشار بلندتر جلوه گر می شود که در صورت وجود آب مناظر زیبایی را خواهیم دید. با عبور از کنار این آبشار نسبتا بلند مجددا در مسیر دره قرار می گیریم که گیاهان طبیعی اطراف آن را پوشانده اند. این مسیر نهایتا به یک محوطه می رسد با چند درخت و یک چشمه آب که اکثر سال آب از آن جاری است.

هورموده

مکان:خمینی شهر- پس از شهرک الکترونیک و آرامستان - ابتدای منقطه حفاظت شده قامیشلو.
نوع جاده: تا آرامستان آسفالته و در ادامه چند کیلومتری جاده خاکی مناسب.
جاذبه ها: چندین آبشار کوتاه و بلند، چند چشمه، دشت سرسبز در بالادست، چشم انداز های زیبا به دشت های مقابل، گیاهان وحشی، درختان انجیر، پرندگان و جوندگان.
امکانات رفاهی: منطقه بکر و طبیعی
زمان مناسب: پس از بارندگی ها، فصل بهار، در فصل های گرم صبح خیلی زود.
توصیف: پس از ورود به جاده خاکی فرعی و طی مسیر کمی به یک دو راهی می رسیم که هم سمت راست و هم مسیر مستقیم به دره هایی ختم می شود که در طی مسیر آن ها آبشارها، حوضچه ها و چشمه ها دیده می شود و به دلیل شیب کم برای کوهنوردی آماتوری بسیار مناسب است.
مسیر مستقیم: با کمی پیاده روی در مسیر مستقیم به یک آبشار با ارتفاع کم می رسیم، پس از عبور از کنار آن یک آبشار بلندتر جلوه گر می شود که در صورت وجود آب مناظر زیبایی ایجاد خواهد شد. با عبور از کنار این آبشار نسبتا بلند مجددا در مسیر دره قرار می گیریم که گیاهان طبیعی اطراف آن را پوشانده اند در نهایت به یک محوطه با چند درخت ختم می شود. یک چشمه آب که اکثر سال آب از آن جاری است سمت راست محوطه وجود دارد و چند حوض نیز در مسیر این چشمه ساخته شده و مکان هایی نیز برای نشستن افراد توسط خود مردم و دوست داران طبیعت تعبیه شده است که مکانی مناسب برای صرف صبحانه و نهار می باشد. البته می توان مسیر را ادامه داد و با دست یافتن به بالا دست، دشت وسیعی مقابل چشم خود دید.
مسیر سمت راست: در سمت راست نیز دره ای وجود دارد که در طول آن چند حوضچه، آبشار و چشمه مشاهده می شود که آبشار انتهای آن جلوه خاصی داشته و در فصول سرد سال آب یخ بسته و منظره زیبایی را به وجود می آورد. این مسیر هم برای اتراق و گذران یک روز به یاد ماندنی مکان های متعددی دارد که به هر میزان مایل باشید می توانید در طول آن پیاده روی کنید.
مسیر مستقیم و مسیر سمت راست با همدیگر مرتبط بوده و از بالادست یکی به دیگری می توان وارد شد و از آن جا که هر دو از شیبی ملایم برخوردارند کوهنوردی سبک مناسبند.
مسیر دسترسی: خمینی شهر- جاده کنار دانشگاه آزاد- شهرک الکترونیک- جاده آرامستان- ادامه جاده خاکی به سمت قامیشلو- جاده فرعی سمت راست.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +2 محمود سده 09 فروردین 1392 ساعت 11:39
ما امروز رفتیم بریم چشمه های سده.... تو جاده ی شهرک برق و الکترونیک بودیم اما چشمه ای ندیدیم.....لطفا دقیقتر و بهتر آدرس بدید....آخه این چه جور آدرس دادنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید