امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 07:56:09

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

چهارشنبه بازار

چهارشنبه بازار

دوشنبه, 02 بهمن 1391 ساعت 10:29 کدخبر :5113
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین
بازارهای خمینی شهر

نام: چهارشنبه بازار

تاریخچه:

مشاغل موجود در بازار:  تولید نخود و نخودچی (نخودریزی)، پارچه فروشی، طلا و جواهرات، روزهای چهارشنبه دست فروش ها به این مجموعه اضافه می شوند.

بناهای تاریخی و مذهبی بازار: عصارخانه، حسینیه باولگان، کاروان سرای مخروبه، مسجد حجت، مسجد حاج آقا ابراهیم، مسجد آیت الله جبل عاملی (زنجیری)، مسجد حاج آقا حسین، مسجد زاغ آباد

نشانی: خمینی شهر، اواسط خیابان امام شمالی، سمت شرق و غرب خیابان، اطراف خیابان در حال احداث مرکزی

 

 این بازار از حسینیه گاردر تا حسینیه باولگان ادامه داشته که انشعاباتی (راسته) به زاغ آباد و گارسله نیز دارد که در واقع ساکنان محله های مختلف ورنوسفادران را به این بازار ارتباط می داده است. یکی از کانون های اصلی بازار سرای قنادی ها بوده که در آن تولید انواع شیرینی و مربا رواج داشته است. همچنین به سمت گارسله محل فعالیت نمدمال ها بوده که محصولات خود را به شهرهای دیگر از جمله عشایر قشقایی فارس صادر می کردند. یک کارگاه بزرگ قندریزی نیز حوالی عصارخانه وجود داشته و یک کارگاه تولید انواع حلوا در بازار به فعالیت مشغول بوده است. این بازار در قدیم مسقف بوده که اکنون اثری از آن نیست و همچنین تولید کنندگان نخ و پشم و خامه که مواد اولیه تولید فرش به حساب می آیند در سر تا سر این بازار تیمچه داشتند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید