امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 12:30:48

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کاهش 8 درصدی بودجه شهرداری در 9 ماه گذشته

یکشنبه, 15 بهمن 1391 ساعت 13:21 کدخبر :5180
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین
معاون اداری مالی شهرداری در جلسه مشترک شورای معاونين و مديران شهرداري با اعضای شورای شهر گفت: آنچه که در شرایط فعلی کشور واضح و روشن است کمبود بودجه و اعتبارات دولتی است و این معضل منجر به ظهور واکنشهای منفی در سیستم ادارات شده است.

مهندس لطفي ضمن اشاره به اینکه بحران های موجود گریبانگیر همه ادارات دولتی و یک مسئله عمومی و کشوری است افزود: شهرداری اقداماتی را در راستای مبارزه با این بحران آغاز کرده و با تشکیل جلسات توجیهی و آموزشی برای پرسنل سعی در تحت کنترل درآوردن وضعیت موجود داشته است.
لطفی از پیش بینی تغییراتی در سیستم شهرداری خبر داد و گفت: بر طبق طرح جدید هر نیرو از مجموعه نیروی شهرداری موظف به حضوری فعالانه است و بازخورد عملکردی که در سیستم ارائه می دهد میزان دریافتی او را مشخص می کند، لذا این تفکر غلط که دریافتی فرد تحت هر شرایطی به حساب او واریز می شود از فضای اداری پاک می گردد. وی خاطرنشان کرد: این طرح در راستای بحث شرح وظایف ایجاد شده و نتیجه آن برقراری ارتباط بین شرح وظایف و عملکرد پرسنل با دریافتی آنهاست.

از سال گذشته تا کنون با دو سونامی روبرو شده ایم
مدیر عامل سازمان موتوری شهرداري نيز در این جلسه گفت: از سال گذشته که بودجه نهادهای مختلف تعریف و اجرا شد این سازمان با دو سونامی یکی در بحث حقوق و دستمزد و دیگری در رابطه با قیمتها و تأمین لوازم یدکی اتوبوسها روبرو شده است. مهدي مراديان افزود: بخش عظیمی از پرسنل سازمان موتوری را کارگران تشکیل می دهند و بروز هر مشکلی در زمینه پرداخت حقوق این قشر جبران ناپذیر خواهد بود. همچنین سازمان موتوری در ارتباط مستقیم با بازار عرضه و تقاضاست و برای خرید هر وسیله ای به پول نقد نیاز دارد.
مرادیان ضمن اشاره به اینکه سازمان موتوری یکی از چرخهای محرکه شهرستان به شمار می رود گفت: خدمت رسانی شبانه روزی از طرف سازمان نیازمند منبع درآمد پایداری است که وصول به آن به موانع مختلف برخورد نکند و سازمان را در ارائه خدمات بدون وقفه یاری برساند.
مرادیان ضمن ارائه سرفصل خدمات سازمان گفت: با حمایت و پیگیری شهرداری، بخش عظیمی از ماشین آلات سازمان به پارکینگ شماره دو که قطعه زمینی در منطقه دو شاخ است و به سازمان موتوری اختصاص داده شده انتقال یافت و دیوارکشی آن نیز انجام گردید. وی از ایجاد سکوی دفع ضایعات خبر داد و افزود: با راه اندازی این سکو و حمایت شهرداری قسمت بزرگی از دغدغه های معاونت خدمات شهرداری و هیئت مدیره حل خواهد شد.

میانگین مسافر در هر ساعت 5000 نفر و در هر روز 60000 نفر است
مدیر عامل سازمان اتوبوسراني هم در این جلسه گفت: جابجایی مسافر جزء خدمات لاینفک سازمان موتوری است و انجام آن نیازمند فراهم نمودن مقدمات و ملزومات بسیاری از طرف سازمان است. علي پاكدل افزود: هر اتوبوس تنها پس از سرویس شدن در واحد فنی سازمان و تأمین راننده توسط بخش اداری و بهره گیری از نظارت و مدیریت کافی در واحد کنترل و بازرسی قادر به جابجایی 1000 مسافر در روز خواهد بود .
وي در ادامه گفت: امسال در مجموع حدود بیش از 20 دستگاه سایبان خریداری و در نقاط مختلف شهر و عمدتا در بخش شمالی شهرستان نصب شده است. هزینه هر دستگاه مبلغی در حدود یک میلیون و 200 هزار تومان بوده که با همت واحد عمران، کف سازی و بلوک فرش شده و اسباب آسایش شهروندان را در برابر گرما و سرما فراهم نموده است.
مدیر عامل سازمان اتوبوس راني ضمن اشاره به اینکه سازمان ذاتا با افزایش قیمت کرایه ها موافق نیست افزود: مردم از گرانی ها نگرانند و بسیاری از آنها از بالا رفتن قیمت کرایه ها ناراضی هستند ولی این مسئله دلایل زیادی دارد.
وی اضافه کرد: در شرایطی که اعتبارات دولتی برای سازمان تأمین نمی شود و قیمت قطعات و لوازمی مثل باتری، لاستیک، سوپر، انواع روغن و لوازم موتور و کلیه ملزومات به طور بی حد و حصر رو به افزایش است سازمان چاره ای جز افزودن بهای کرایه ها ندارد.
وی خاطرنشان کرد: هزینه تمام شده برای یک سفر، بین 450 الی 500 تومان برآورد شده که طبق روال یک سوم آن به عهده مسافر و مابقی به عهده شهرداری و دولت است و با افزایش قیمت جدید 25 درصد به قیمت اضافه گردیده و 125 تومان از مسافر دریافت می شود .
پاكدل در ادامه گفت: برخی از خطوط متعلق به بخش خصوصی مبلغ 150 تومان دریافت می کنند و با توجه به مشکلات بازار و عدم توان شهرداری و عدم کمکهای دولتی راهی به جز این افزایش قیمت باقی نمانده است، هر چند که این مقدار افزایش نیز به هیچ عنوان قادر به حل مشکلات مالی سازمان نخواهد بود.
مديرعامل سازمان اتوبوسراني ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت سازمان اتوبوسراني از لحاظ درآمد و هزینه خوب نیست افزود: سازمان تاکنون نتوانسته حق سنوات پنج نفر بازنشسته خود را پرداخت نماید و در حال حاضر 400 میلیون تومان بدهی دارد. وی اضافه کرد: سازمان تا پایان سال به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون تومان نیاز دارد که از این مبلغ 500 میلیون تومان را از بخش درآمدها تأمین خواهد کرد ولی در نهایت با 700 میلیون تومان کسری مواجه خواهد بود. شهرداری نیز کمک های زیادی به سازمان کرده و تا به حال از مجموع 900 میلیون تومان مقرر حدود 550 میلیون را پرداخت نموده است.

بودجه شهرداری خمینی شهر در 9 ماه گذشته 8 درصد کاهش داشته است
مدیر امور مالی شهرداری هم در اعلام گزارش خود به اعضای شورای شهر گفت: بودجه سال 91 شهرداری 26 میلیارد و 850 میلیون تومان و مصوب آن برای 9 ماه 20 میلیارد تومان بوده است. حسين غديريان ضمن اشاره به درآمد مناطق مختلف شهرداري افزود: وصولی 9 ماهه منطقه یک 2 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده و 25 درصد کاهش داشته است. همچنین وصولی منطقه دو 3 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده که به نسبت 3 میلیارد و 800 میلیون تومان مصوب، 12 درصد کاهش داشته است. وی در ادامه گفت: دریافتی 9 ماهه منطقه سه 1 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده که با توجه به 2 میلیارد و 100 میلیون تومان مصوب، 28 درصد کاهش داشته است . همچنین شهرداری منطقه چهار، 3 میلیارد و 300 میلیون تومان وصولی داشته است که به نسبت 4 میلیارد مصوب 17 درصد کاهش نشان می دهد. غدیریان ادامه داد: شهرداری برای منطقه مرکزی شهرستان به جای 6 میلیارد و 500 میلیون تومان مصوب، 7 میلیارد و 500 میلیون تومان وصولی داشته است که در این قسمت 15 درصد افزایش دیده می شود. وی افزود: شهرداری در مجموع 20 میلیارد و 18 میلیون تومان وصولی، 8 درصد کاهش بودجه داشته است. مدیر امور مالی شهرداری گفت: در آذرماه عوارض آلایندگی و ارزش افزوده به حساب شهرداری خمینی شهر واریز نشد و در صورت واریز کاهش بودجه شهرداری در حد همان دو تا سه درصد سال گذشته باقی می ماند. وی افزود: هزینه های شهرداری جز در بحث هزینه های عمرانی و تملک و فضای سبز ثابت بوده و نه تنها افزایش نداشته که کاهش نیز داشته است.

تغییر و تحول در نیروهای انسانی شهرداری در شرح وظایف شورای شهر نیست
رئیس شورای شهر خمینی شهر در جلسه شورای معاونین و شورای شهر ضمن اشاره به اینکه مباحث تامين و بكار گيري نیروهای انسانی شهرداری همیشه برای شورای شهر مهم بوده است گفت: بحث نیروهای انسانی همیشه برای شورای شهر مهم بوده تا جایی که شورا اقدام به تشکیل یک کمیسیون ویژه در رابطه با این مسئله نمود ولی به دلیل وقت زیادی که از اعضا می گرفت و مهمتر از آن اذعان اعضای شورا بر بی نتیجه و بی سرانجام بودن آن ادامه پیدا نکرد.
وی افزود: تغییر و تحول در نیروهای انسانی شهرداری وظیفه شورای شهر نیست و شهرداری هم کمبودی از لحاظ نیروی فیزیکی در حوزه های مختلف ندارد . دغدغه شهرداری و سازمانهای وابسته به آن کمبود افراد متخصص و کارشناس است و این مسئله هم نتیجه عملکرد مدیریت شهرداری بوده است.

شهرداری ما همیشه دنبال آرامش است
صهری در ادامه اضافه کرد: اگر دنبال تحول هستید افرادی را که فاقد تخصص و شایستگی لازم هستند و در جایگاهی قرار گرفته اند که توانایی اداره صحیح وظایف خود را ندارند برکنار کنید و افراد متخصص را جایگزین نمایید .
وی گفت: بر طبق گزارش مسئولین حوزه های مختلف شهرداری از تعداد یک سوم از 30 کارشناس به کار گرفته شده فاقد کارآیی لازم هستند . شهرداری ما همیشه دنبال آرامش است ولی با آرامش و بدون برخورد نمی توان منتظر تحول و تغییر بود .

سیستم نمی تواند هم اصلاحات داشته باشد و هم با کسی برخورد نکند
رئیس شورای شهر خاطر نشان کرد: تعدیل نیروهای انسانی به عهده شهردار و مدیریت شهرداری و حراست شهرداری است و نمی توان هم به دنبال افراد متخصص بود و هم از برخورد با افراد غیر متخصص دوری کرد و سیستم نباید بدون اقدام جدی و نظارت و بررسی کافی توقع اصلاحات داشته باشد و این انتظارات با هم سازگار نیستند .
صهری در ادامه گفت: شورای شهر حاضر است که در حضور شهردار و معاونین با استانداری اصفهان وارد مذاکره شود و به نیابت شهرداری درخواست تغییر و تحول در نیروهای انسانی و لزوم انجام هر چه زودتر این امر را به اطلاع استان برساند و شهرداری نیز باید اجازه هر گونه تغییر و تحولی را در ساختار نیروها صادر نماید .

حق مسئولیت افراد باید تعیین شود
وی با اشاره به اینکه عدم توازن بین مسئولیت و دریافتی در نیروهای شهرداری انگیزه خدمت رسانی را کمرنگ می کند افزود: حق مسئولیت افراد نیز باید تعریف و بررسی شده و به اطلاع استانداری برسد و این درخواست بجایی است چرا که در حال حاضر وضعیت حقوقی افراد در سیستم شهرداری منصفانه نیست و گاها دریافتی فردی که در قسمت کارگری و یا کارمندی یکی ازحوزه های شهرداری مشغول به فعالیت است از مدیر آن حوزه بیشتر است و این مهم باید توسط مسئولین مربوط پیگیری شود.

شورا هیچگونه نقشی در افزایش و کاهش حقوق و مزایای افراد ندارد
یکی از اعضای شورای شهر در ادامه گفت: هر ساله از طرف استانداری و وزارت کشور بخشنامه ای مبنی بر افزایش حقوق قسمتهای مختلف کارگری و کارمندی شهرداریها صادر می شود و تا به حال شورا هیچ شهری نقشی در افزایش و کاهش حقوق افراد نداشته است لذا هر گونه مسئله ای در این خصوص باید از طریق استانداری پیگیری شود .
دکتر غفوری افزود: شورا برای طرح مصوبه ای در خصوص دریافتی ها و ارسال آن به استانداری و سایر مراکز جایگاه قانونی ندارد و تنها در صورتی آماده خدمت است که از طریق دفتر امور شهری استانداری این وظیفه به شورا واگذار گردد.

شورای شهر قصد تنگ نظری ندارد
وی در ادامه ضمن درخواست از سازمانهای شهرداری به متهم نکردن شورا در انجام کارهایی که در محدوده وظایفش نیست خاطرنشان کرد: شورای خمینی شهر تا به حال در همه زمینه ها سپر بلای شهرداری بوده است و اگر برای انجام کاری جایگاه قانونی داشته باشد یقینا اقدام خواهد کرد و قصد تنگ نظری ندارد.

در 8 ماهه اول سال جاری 325 حادثه در خمینی شهر به وقوع پیوسته است
مدیر عامل سازمان آتش نشانی در جلسه شورای معاونین شهرداری و شورای خمینی شهر گفت: در 8 ماهه اول سال جاری 325 حادثه در شهرستان ثبت شده است که اهم آن را دو مورد انفجار تانکر ، 9 مورد برخورد خودرو با تأسیسات جاده ای، 51 مورد تصادفاتی که منجر به جراحت و یا فوت شده است تشکیل می دهد .
وی افزود : 68 مورد نیز مواردی مثل سقوط از کوه و غرق شدن اتفاق افتاده و در این بین 38 مورد گرفتن مار،27 مورد محبوس شدن ، 67 مورد مزاحمت حیوانات موذی و دو مورد حادثه کوهستانی به وقوع پیوسته است .

در 8 ماهه اول سال 268 مورد حریق رخ داده است
حاجیان در ادامه ضمن اشاره به اینکه در طی این 325 حادثه ، تعداد 62 نفر مرد و 36 نفر زن مجروح شده و 7 مرد نیز فوت نمودند خاطر نشان کرد: در 8 ماهه اول سال 268 مورد حریق رخ داده است که از این تعداد 59 مورد مسکونی، یک مورد اداری،13 مورد انبار، 10 مورد باغ ، 27 مرد تجاری ، 10 مورد دامداری ، 39 مورد زمین بایر و انبار ضایعات ،25 مورد صنعتی و کارگاهی ، دو مورد فضای سبز ، سه مورد مراکز آموزشی ، پنج مورد محصولات کشاورزی و زراعتی ، چهار مورد موتور سیکلت و 38 مورد وسیله نقلیه بوده اند .
وی در خصوص دلایل بروز حریق در شهرستان گفت: علیرغم توصیه های فراوانی که در زمستان به رعایت اصول ایمنی می شود و با اینکه سازمان آتش نشانی شهرستان هر دو هفته یک بار در روزنامه فرصت مسائل ایمنی را اعلام می کند ولی باز هم شاهد وقوع حادثه حریق بر اثر سهل انگاری و عدم آگاهی برخی شهروندان هستیم . همچنین اخیرا مواردی عمدی مثل آتش زدن دو باب مغازه در خیابان امام شمالی دیده شده است .
وی افزود : آتش نشانی در بخش آتش زدن زمینهای بایر و ضایعاتی ها به دلیل ایجاد آلودگی مجبور به اخفای حریق می شود و این موارد تا کنون خسارت مالی و جانی نداشته ولی در مجموع آتش سوزیهای 8 ماه اول سال 13 مورد مجروحیت در مردان و سه مورد در زنان رخ داده است .

سازمان آتش نشانی در نهمین المپیاد ورزشی جوانان در شیراز به مقام دوم دست یافت
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرستان ضمن بر شمردن فعالیتهای سازمان گفت: سازمان سقف بیمه عمر را برای نیروها به 15 میلیون تومان و سقف بیمه حوادث را نیز به 10 میلیون تومان رسانده است . همچنین موفق به خرید اسکنر با صرف هزینه دو میلیون و 700 هزار تومان و سرور به مبلغ 11 میلیون تومان و نیز تجهیزات غواصی به قیمت 9 میلیون تومان شده است .
از دیگر تجهیزات مورد نیازی که سازمان موفق به تهیه آن شده است می توان به دوربین عکاسی، رایانه ، کارت زن، یک دستگاه مزدا دو کابین، لوله برزنتی و کلیه تجهیزات کوهستان اشاره کرد .
حاجیان در ادامه افزود: سازمان آتش نشانی شهرستان که جزو سه شرکت کننده از استان اصفهان یعنی شهر اصفهان ، شاهین شهر و خمینی شهر بود در نهمین المپیاد ورزشی آتش نشانان در شیراز مقام دوم را به دست آورد و دو نفر داور نیز به مسابقات دسته اول و دوم اعزام نمود.

ایستگاه چهارم آتش نشانی در حال راه اندازی است
وی ضمن اشاره به مشکلاتی که در مقاوم سازی ایستگاه دوم آتش نشانی خمینی شهر وجود دارد گفت: از زمان شروع مقاوم سازی ایستگاه دو ، ماشینهای آتش نشانی آشیانه خود را از دست داده اند و با وجود سرمای زمستان قدرت عملیاتی و خدمت رسانی مناسبی نخواهند داشت لذا تهیه آشیانه ای موقت برای اسکان ماشینها و نیز پیگیری مقاوم سازی ایستگاه دو از لحاظ تأمین بودجه از اهم نیازهای سازمان آتش نشانی است .
حاجیان در ادامه اضافه کرد: راه اندازی ایستگاه شماره چهار پس از برگزاری جلساتی با مشاورین و ناظرین در بحث تأسیسات آغاز شده و روند مطلوبی را طی می کند و امیدواریم که در سال آینده این ایستگاه را افتتاح نماییم .

نظرات  

 
#2 +1 رضا. 17 بهمن 1391 ساعت 15:25
یک حرف به همه مدیران و شهرداران و رییس ها میزنم .که از این به بعد نگید بودجه نیست اگر بودجه نیست برو بودجه بگیر و بیار اگر نمیدند و نمیتونی جذب کنی استعفا بده ومیز و پست را اشغال کرده اید این جواب مردم نیست که بگید بودجه نیست .
نقل قول
 
 
#1 0 ولی 16 بهمن 1391 ساعت 18:54
اِاِاِ نزنید این حرفها را بابا این همه نماینده داره بودجه جذب می کنه اون وقت میگید کاهش بودجه داشتیم کجا میره این پولها
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید