امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 15:07:03

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشی از پارک بهشت خمینی شهر

گزارشی از پارک بهشت خمینی شهر

سه شنبه, 04 تیر 1392 ساعت 12:34 کدخبر :5661
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
درختان بهشت سایه ندارد

در دهه 1320 ه. ش د و  ناحیه جهت احداث باغ ملی و به اصطلاح امروز پارک در سده آن زمان در نظر گرفته شد. اولی در اراضی وسیع گورستان ورنوسفادران مقابل بیمارستان ساعی و خیابان حافظ که اهالی را در حسرت احداث آن ماندند و زمین های آن به تدریج به شیر و خورشید (هلال احمر فعلی ) هنرستان و شهربانی(نیروی انتظامی) و زندان واگذار گردید.دومی در میدان امام فعلی که عنوان تفرجگاه داشت ولی متاسفانه هیچ وقت اجرا نشد تا ساکنان فعلی شهرستان شاهد فضای سبزی در مرکز شهر شلوغ و پردود نباشند و به خاطر بسپارند که هر طرحی در این شهر یا اجرا نمی شود و یا اگر با تغییر و تحولاتی اجرا شد سی چهل سا لی صبر و تحمل می خواهد .
پس از گذشت حدود چهل سال از رویای داشتن باغ ملی در دهه شصت پارک پیروزی بنا گذاشته شد و به این ترتیب پای مردم شهر به پارک باز گردید و پدران که خود نتوانسته بودند در باغ ملی کودکی کنند همراه فرزندانشان به پیروزی رفتند تا کودکی آن ها را ببینند.
در دوره دوم شورای اسلامی شهر در گوشه و کنار شهر شش پارک جانمایی شد که برخی اجرا نشد و موارد ی بطور ناقص به بهره برداری رسید.

 

پارک بهشت


پارک بهشت از جمله همان شش پارک است که در سال 1386 با مساحت 33 هزار متر مربع  به فضای سبز شهر اضافه گردید. این پارک در خیابان بهشت مجاور بیمارستان منظر یه قرار دارد بر اساس نظرسنجی سایت فرصت بعد از پارک پیروزی مورد توجه مردم شهرستان قرار گرفته و از آن به عنوان یک پارک با روحیه نام برده می شود.
موقعیت جغرافیایی پارک باعث شده است که علاوه بر ساکنین اطراف پارک و آپارتمان نشینی ها ی اطراف که امسال مجتمع ادارات نیز به آن اضافه شده از نقاط مرکزی شهر همه شب عده ای عازم آن شوند به گونه ای که اکنون دیگر پارک بهشت جزو هویت شهرتسان محسوب می شود..
استقبال مردم از پارک مذکور که گاه جای سوزن انداختن هم در آن نیست سبب شده است که به دلیل بهره برداری زیاد فرسایش در آن زیاد بوده و همزمان مردم به محیط آن حساس باشند و اشکالاتی را در آن جستجو کنند و یا توقعاتی بیش از ظرفیت ها و قابلیت های پارک از آن داشته باشند و مثلا بپرسند چرا این پارک درختان سایه انداز ندراد و روز ها قابل استفاده نیست چمن های کنار بلوک های آن چرا خشکیده است جایی برای آبخوری و شستن ظروف ندارد و مردم مجبورند روی چمن ها زیر انداز بیندازند.
برای یافتن پاسخ سوالات مذکور به دفتر فضای سبز شهرداری خمینی شهر واقع در منطقه 3 رفتیم و با مسؤول و کارشناسان محترم آن واحد گفت و گویی داشتیم تا هم نظرات شما را به آن ها منتقل کنیم و هم توضیحات فنی و اجرایی آن ها رابشنویم .
پرسیدیم آیا پارک بهشت یک پارک استاندارد است و جواب شنیدیم که:
پارک ها انواعی دارند و برای هر کدام استانداردهای تعریف شده است بعضی عبوری بوده و بعضی اقامتگاهی بعضی کودکان و غیره وقتی نوع آن معلوم شد می توان پاسخ داد که استاندارد است یا نه و یا چه مقدار از استاندارد  فاصله  دارد، مهندس همدانیان کارشناس ارشد طراحی فضای سبز معتقد است در اصفهان که بیشترین سرانه فضای سبز را دارد پارک استاندارد نمی توان یافت اینجا که جای خود دارد .
می پرسیم راستی سرانه استاندارد فضای سبز چقدر است و در شهرستان ما  در چه حد می باشد
مهندس تاج الدین مسؤول واحد توضیح می دهد که این سرانه 25 متر مربع برای هر نفر بوده و در شهر ما حدود هفت  ونیم متر است .
سوال می شود که حالا باید پرسید پارک بهشت برای چه منظوری تعریف شده است؟
جواب مهندس تاج الدین این است که اگر فضای سبز ما کافی بود و مسکن و شهرسازی در منظریه به تعهدات خود عمل کرده بود آن وقت می توانستیم بگوییم پارک بهشت چه کاربردی دارد اما در حال حاضر به دلیل کمبود فضای سبز  رشد تمایل مردم به استفاده از پارک آن هم برای اقامت چیزی شبیه باغ همه چیز مخلوط شده است و در واقع پارک بهشت خارج از ظرفیت خود عمل می کنند و در این شرایط دیگر کار چندانی نمی شود کرد.
می پرسیم چرا درختان سایه انداز در پارک کم است ؟  
جواب این که کاشت درختان در پارک ها هم قواعدی دارد که آن هم بستگی به تعریف پارک و موقعیت جغرافیایی دارد مثلا گاهی درختانی کاشته می شود که صداگیر و بادگیر باشند هدف سایه انداختن نیست ، بعضی درختان سریع رشد می کنند ولی مسائل خاص خود را دارند مثلا اوکلیپتوس شکننده است و برای پارک ها ایمن نیست و ریشه مهاجم دارد بعضی درخت ها هم پس ار مدتی از درون می پوسند از طرفی اگر بخواهیم از آلاچیق استفاده کنیم آن هم به چشم انداز کلی پارک ضربه می زند و نمی توانیم تمام فضای پارک را آلاچیق کنیم. مهندس تاج الدین می گوید البته تعدادی از درختان که کاشته ایم را شکسته اند و بقیه هنوز رشد کافی نکرده اند،و کیفیت خاک هم مطرح است .
 برای مقایسه سری به پارک باغبان که عمری کمتر از بهشت دارد زدیم وزیر سایه درختان آن نشستیم نگاهی به اطراف انداختیم آنجا چمن ها هم حالشان بد نبود و انگار مردم تمایل چندانی برای نشستن روی چمن نداشتند .
 مردم می گویند چرا سکو برای نشستن تو پارک نیست ؟
 مسول فضای سبز جواب می دهد سکو جوابگو نیست چون  اولا ایجاد تاسیسات این گونه ای حداکثر شا نزده درصد کل فضا را نباید تشکیل بدهد و در ثانی چند سکو بزنیم تا جوابگوی همه باشد عاقبت عده ای روی چمن ها خواهند نشست.به این جا که می رسیم می پرسیم
راستی روی چمن ها باید بنشینیم یا نه؟
 و پاسخ می شنویم که خیلی اشکال ایجاد نمی کند ولی روی چمن های تازه کاشته شده نباید رفت که مانع رشد آن ها می شود این معضل ما در شهرستان است که هر کجا را چمن می کاریم روی آن وارد می شوند و مانع رشد آن شده و خسارت زیادی به اموال خودشان می رسانند
می پرسم پس چرا شهرهای دیگر از جمله اصفهان تاکید دارند که روی چمن ها ننشینند و حتی مانع می شوند؟
 و کارشناسان محترم به هر حال تکلیف ما را در این مورد روشن نمی کنند شاید به این دلیل که اگر گفته شود روی چمن ها ننشینید پس کجا بنشینید و ادامه ماجرا
سوال می شود کناره های چمن در پارک بهشت خشکیده و منظره زشتی به وجود آورده چرا؟
 و پاسخ این که چندین دلیل دارد یکی نامناسب بودن بستر اولیه دوم کم آبی سوم تخریب مردم و چهارم این که ما مرتب چمن جدید می کاریم ولی متاسفانه روی آن راه می روند و مانع رشد می شوند این جاست که درد دل کارشناسان فضای سبز شروع می شود که با هزار زحمت چمن و درخت می کاریم متاسفانه مردم رعایت نمی کنند روی چمن های سربر نیاورده از خاک راه می روند و مانع رشد آن ها می شوند و درختان نو کاشته را می شکنند انگار که دل هرطرفدار محیط زیست را می شکنند و تاکید به نشریه که در این موارد بنویسید که عده ای که بی توجه هستند شاید توجهشان جلب شود .
و در نهایت همدانیان تاکید می کند که ما دائم در حال رصد فضای سبز هستیم و رفتار های مردم را هم زیر نظر داریم تا بتوانیم اشکالات را بر طرف کرده و صدمات را به حداقل برسانیم و تاج الدین تاکید می کند که فضای سبز برای شهرستان هزینه زیادی در بر دارد که از جیب خود مردم در می آید، پس چرا با اموال خود مهر بان نیستیم ؟

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید