امروزيكشنبه, 06 مهر 1399-- Sunday Sep 27 2020

ساعت 17:22:49

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

انتشار جزئیات اسیدپاشی‌ها در اصفهان از سوی دانشگاه علوم پزشکی

انتشار جزئیات اسیدپاشی‌ها در اصفهان از سوی دانشگاه علوم پزشکی

شنبه, 03 آبان 1393 ساعت 14:02 کدخبر :7898
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
طي روزهاي اخير، شفاف‌سازی اذهان عمومي نسبت به این ماجرا از سوی مسئولان استانی و کشوری بيش از پيش صورت گرفته است؛ به گونه ای که شب گذشته معاون امنیتی و انتظامی وزير کشور با حضور در برنامه تلويزیونی هشت بهشت و نيز نشست خبري با اصحاب رسانه، مردم اصفهان را دعوت به آرامش کرد

و از آنها خواست که با اهميت دادن به برخی از شایعات روند اصلی پرونده اسید پاشی را به حاشیه نبرده و سبب اختلال در این کار نشوند.

آفتاب: مهر نوشت: پس از آن دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که تا امروز هیچ گونه اطلاع رسانی شفافی در مورد جزئیات حوادث اسید پاشی منتشر نكرده بود صبحح امروز اقدام به انتشار جزئیاتي دقيق از وضعيت قربانیان اسيدپاشي و حتی توصیه های پزشکی به مردم برای مواجه شدن با یک قربانی اسید پاشی در خیابان ها و معابر عمومی کرده است.

 

براساس خبر منتشره از این دانشگاه "از ابتدای مهرماه تاکنون ۴مورد اسید پاشی برروی خانم‌ها در اصفهان صورت گرفته که دو مورد سطحی و به صورت سرپایی درمان شده و دو مورد که دارای شدت آسیب بیشتری بوده منجر به بستری و درمان در مرکز قرار گرفته است."

 

"خانم س -ج ۲۶ ساله با 25 درصد سوختگی در تاریخ دهم مهرماه سال جاری حوالی ساعت ۳۰ دقیقه بامداد توسط اورژانس شهر به این مرکز منتقل شده که از ناحیه سر و صورت ، هردو چشم ، گردن و سینه آسیب دیده و درمان وی تا 15 مهرماه در این مرکز ادامه داشت.

 

علیرغم وجود تیم چشم پزشکی مجرب در اصفهان ، پدر بیمار تقاضای انتقال به تهران جهت درمان چشم های فرزندش را داشت که با رضایت شخصی ترخیص و توسط خانواده به تهران منتقل شد.

 

مورد دوم که منجر به بستری شد خانم م -الف ۲۵ ساله با ۱۲ درصد سوختگی در تاریخ 23 مهرماه امسال حوالی ساعت ۱۹:۵۰ توسط اورژانس شهر به این مرکز منتقل شده که از ناحیه سر و صورت ، گردن ، چشم ها ( به خصوص چشم چپ) سینه و دست‌ها آسیب دیده و درمان ایشان هم اکنون نیز ادامه دارد.

 

شایان ذکر است هر دو نفر متعاقب بستری در مرکز ، در بخش ICU ویژه بستری شده و تحت مراقبتهای ویژه بوده اند.

 

طي یک ماه اخیر 4 مورد اسید پاشی در اصفهان اتفاق افتاد

مدیر بيمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: سال گذشته نیز سه تا چهار مورد اسید پاشی اتفاق افتاد که یک نفر از آنها فوت کرد.

احمد محمدی بیان داشت: یک مورد از اسید پاشی های در سال گذشته بین دو برادر انجام گرفت که به دلیل اختلافاتی که ما بین آنها وجود دارد یکی از آنها با درست کردن معجونی از اسید، محلول را بر سر برادر دیگر خود ریخته و موجب صدمه به برادر خود شده بود.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در یک شهر صنعتی زندگی می‌کنیم بنابراین مواردی از سوختگی های ناشی از اسید را شاهدیم که گاها به این بیمارستان منتقل داده می شود اما از موارد اسید پاشی در یک ماه اخیر در استان اصفهان 4 مورد اتفاق افتاده است.

 

مدیر بيمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) همچنین به شهروندان توصیه کرد در صورت مواجه شدن با اسیدپاشی سه اقدام را در اولویت کاری خود قرار دهند و در ادامه افزود: مردم در مواجه با چنين مواردي در وهله اول اقدام به خارج کردن لباس آلوده از بدن قربانی کنند.

 

وی شستشوی محل آسیب دیده با آب تصفیه با حرارت معمولی به مدت ۳۰ دقیقه را گام دوم براي كاهش آسيب هاي ناشي از اسيدپاشي در مراحل اوليه نام برد و گفت: پس از این دو مرحله و رسیدن ماموران اورژانس، قربانی را سریعا به مرکز تخصصی سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) اعزام کنند.

 

محمدی با بیان اینکه این بیمارستان هم اکنون جوابگوی درمان قربانیان اسید پاشی و همچنین سوختگی های ناشی از اسید است، گفت: امکانات و تجهیزات و همچنین علم و تخصص تیم پزشکی این بیمارستان به اندازه ای است که بتوانند جوابگوی این دسته از بیماران باشد.

 

(منتشر شده در آبان ماه 93)

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید