امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 07:55:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

يادداشت تأمل برانگير سايت الف درباره ماجراي خميني شهر؛

دولت، صدا و سيما و مسئوولان فرهنگي كشور شريك جرم واقعه خميني شهر

چهارشنبه, 25 خرداد 1390 ساعت 10:37 کدخبر :1493
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سايت الف

سايت خبري تحليلي الف كه مدير مسئول آن دكتر احمد توكلي نماينده اصولگراي تهران در مجلس و رئيس مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي است در يادداشتي تأمل برانگيز به قلم ليلي محسني به بررسي ابعاد واقعه خميني شهر و دلايل بروز اين فاجعه پرداخته است.

متن اين يادداشت تأمل برانگيز را بدون هيچ توضيحي در ادامه بخوانيد.

 

***

 

" ماجراي مشمئز كننده باغي در خميني شهر اصفهان، افكار عمومي را تكان داده است: صداهاي ناشي از حضور چند زن و مرد از باغي در حوالي خميني شهر اصفهان، جواني حاضر در همان حوالي را تحريك و فكري شيطاني به ذهن او ايجاد مي كند. جوان دوستان شرورش را خبر مي كند. داخل باغ مي شوند و بعد از دستگيري مردها، به خانمهاي حاضر تجاوز مي كنند...

درباره اين حادثه شوم، تذكر چند نكته ضروري است:

1- نوع انتشار اين خبر در صدا و سيما جالب توجه است. خبرنگار صدا وسيما در مقام مدعي العموم انگشت اشاره را بطرف جوانان خطاكار گرفته و دستگاه قضايي را براي مجازات شديد و سريع خاطبان را تحريك مي كند.

البته اوباش مسبب اين فاجعه بايد به مجازات قانوني برسند سريع و عبرت آموز هم بايد مجازات شوند اما آيا مقصر اين واقعه فقط همان جوانان بودند؟ اگر آنها به دار آويخته شوند آيا چنين حادثه اي ديگر پيش نخواهد آمد و زمينه ها و عوامل ايجاد چنين حادثه اي هم حذف و معدوم خواهند شد؟ البته كه نه.

نوع اطلاع رساني صدا وسيما از اين حادثه، فرار به جلو است. اگر روزي عوامل ايجادكننده اين حادثه شوم به دادگاه كشيده شوند، صدا وسيما هم بايد در رديف متهم بنشيند نه مدعي.

صدا و سيما در همه اين سالها با نشان دادن امكانات لوكس زندگي در سريال هايش، توقعات خانواده ها و جوانان را از ازدواج و زندگي مشترك بالاتر و بالاتر برده و امكان تشكيل خانواده را سخت تر كرده است.

وقتي در سريال ها و فيلم هاي تلويزيوني، يك جوان كم سن و سال، خانه بزرگ، خودروي لوكس و انواع لوازم و امكانات رفاهي را در اختيار دارد، ناخود آگاه اين حس در بينندگان ايجاد مي شود كه استاندارهاي زندگي براي يك جوان ايراني، چنين چيزهايي است.

آيا صدا و سيمايي كه با فرهنگسازي در جهت بالابردن توقعات خانواده ها و جوانان، شرايط و امكان ازدواج را سخت تر كرده است، در حادثه خميني شهر شريك جرم نيست؟

جرم صدا وسيما به ‹‹ افزايش توقعات خانوادهها و جوانان›› و «سخت تر كردن شرايط فرهنگي ازدواج» محدود نمي شود. اقدام بدتر رسانه ملي، ايجاد و گسترش پديده ‹‹ فقر احساسي›› (Psychologic Poverty) در جامعه امروز ايران و به ويژه نسل جوان است.

فقر احساسي حالتي است كه در آن يك نفر اعم از اينكه فقير باشد يا نباشد، سطح زندگي خود را با جامعه اطرافش و افرادي كه همسطح خود تلقي مي كند، مقايسه كند و سطح زندگي خود را كمتر از چيزي كه استحقاق آنرا داشته، تصور نمايد.

تلويزيون ما در آگهي هاي بازرگاني اش، دايماً نشان مي دهد يك جوان ايراني، همسر زيبا، ماشين آخرين مدل، خانه رويايي و انواع امكانات را دارد... چنين تصاويري كه به طور شبانه روزي به جوان كم درآمد ايراني نشان داده مي شود و ناخودآگاه به ذهن او مي رساند كه چرا من نبايد چنين ماشين و خانه و همسر زيبايي داشته باشم؟

اكثريت جوانان ايراني كه در خانواده هايي كارمند يا كارگر يا كم درآمد زندگي مي كنند، با ديدن اين تبليغات مسموم تلويزيوني، چه حسي خواهند يافت؟ آيا جامعه خود را مشحون از بي عدالتي نمي يابد و احساس نمي كند حقش را خورده اند؟ و بايد به هر قيمتي شده حق خود را بگيرد؟ آيا تبليغات تلويزيوني، جوانان فقير و كم درآمد و يا جوانان دچار «فقر احساسي» را به رفتن راه خطا براي رسيدن به آنچه استحقاقش را دارد و از او دريغ شده، تحريك نمي كند؟

در جامعه امروز ايراني از يك سو ايجاد كسب و كار، استخدام، كسب درآمد سالم و حلال، ازدواج و تشكيل خانواده براي جوان ايراني بسيار مشكل و سخت شده است و از سوي ديگر، ماهواره ها، مجلات زرد و پياده نظام بي جيره و مواجب آنها، انواع مدل هاي شهوت انگيز را در معرض ديد جوان ايراني قرار مي دهند.

از ماهواره ها و تلويزيونهاي آمريكايي و انگليسي و ضد انقلاب نمي توان گلايه داشت. آنها بي رودربايستي و صريحاً براي خراب كردن اصول اخلاقي و ترويج بي بندوباري و فحشا در جامعه امروز ايران تلاش مي كنند. اما از خوديها بايد گلايه كرد.

آن 13 جوان شرور كه از صداهاي شهوت انگيز منتشره از باغي در خميني شهر تحريك شدند و آن عمل پليد را انجام دادند، تنها مقصر آن جريان نيستند. آن خانواده اي كه با رفتار و اعمالش، آن جوانان را تحريك كرد هم مقصر است.

آن پدر و برادري كه اجازه مي دهد دخترش با وضع تحريك كننده به خيابان ها بيايد نيز مقصر است.

همه كساني كه با مبارزه با ماهواره هاي هرزه مخالفت مي كنند و تلاش هاي نيروي انتظامي براي قلع و قمع مظاهر و امكانات استفاده از گيرنده هاي ماهواره اي را به تمسخر مي گيرند و يا در كار ناجا موش مي دوانند نيز در حادثه خميني شهر مقصر و شريك جرم هستند.

دولت و سازمان هاي فرهنگي اش كه براي «تسهيل ازدواج جوانان»* كار موثري نمي كنند نيز در ماجراي خميني شهر شريك جرم اند.

صدا وسيما هم كه با برنامه هاي ضعيف اش، مردم را به سوي ماهواره ها سوق مي دهد و با آگهي ها و سريال هايش، توقعات خانواده ها و جوانان را  بالا مي برد و فرهنگ ازدواج آسان را مخدوش مي كند نيز در حادثه خميني شهر شريك جرم است.

حادثه خميني شهر، سيلي محكميست بر گونه نهادها و مسوولان فرهنگي كشور، بر گونه اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه از زير پوست جامعه خبر ندارند و خود را در لابه لاي گزارش ها و حفاظت ماموران ايزوله كرده اند.

با دستگيري و اجراي حد شرعي بر 13 جوان شيطان صفت، شايد احساسات جريحه دارشده مردم خميني شهر و اصفهان و ايران كمي التيام يابد اما اين آتش زير خاكستر خواهد ماند.

تا زماني كه صدا وسيما به همين منوال باشد و مسوولان فرهنگي در خواب ناز باشند، حوادث بعدي در باغ هاي بعدي هم در راه خواهد بود."

-------------

*اشاره به قانون تسهيل ازدواج جوانان مصوب سال 1385 كه براي سهل شدن ازدواج، تكاليفي به عهده دولت و نهادهاي فرهنگي گذاشته بود. دولت وظايف خود را در اين قانون را اجرا نكرده است و مجلس هم چندان آنرا پيگيري نمي كند.

 

اصل مطلب روي سايت الف

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#6 0 علیرضا 27 خرداد 1390 ساعت 18:22
چرا مراسمات این دختر عزیز را که اعلام کردم تو سایت نگذاشتید واقعا که فقط خبر خبر پیوند حداقل مراسم اعلام کنید که مردم شرکت کنند
مراسم شب هفت بعد از نماز مغرب وعشاء روز یکشنبه 29/03/1390 وروز دوشنبه 30/03/1390 در مسجد ملامحسن خوزان شمس آباد برقرار می باشد عزیزان شرکت بفرمائید روحش شاد یادش گرامی
نقل قول
 
 
#5 0 ریاضی دان 27 خرداد 1390 ساعت 13:32
برنامه های صدا وسیما حرکت سینوسی دارد.یک زمان اوج می گیرد و زمانی دیگر نزول میکند.شاید اگر این محور را با محور تحولات سیاسی مملکت مقایسه کنیم به ارتباط معناداری دست پیدا کنیم.
نقل قول
 
 
#4 0 کمال 3 26 خرداد 1390 ساعت 23:16
3 نفر دیگر از عاملان جنایت خمینی شهر دستگیر شدند
http://www.tabnak.ir/fa/news/171110/3-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF
نقل قول
 
 
#3 0 ع ی 26 خرداد 1390 ساعت 15:53
آقای توکلی در تهران نشسته ای و جات گرم و نرم عزیز جان
اگر شما نمایندگان محترم بفکر مشکلات شهرستانها و جوانان بودید این وقایع شوم اتفاق نمی افتاد . چرا فکر میکنید جوانان ما هوس ران و سست عنصر هستند که با دیدن یک فیلم و یا ماهواره دست وپایشان بلرزد و خطا کنند .ایا وقوع این جنایت با دیدن فیلمهای تلویزیون و ماهواره اغاز شده یا با بیکاری و اعتیاد؟
جوانی که کار درستی ندارد و تمام روز بیکار است زن میخواهد چه کند
اقای توکلی این جنایت ریشه در فقر و اعتیاد دارد . شهر خمینی شهر به شهر حسینی معروف است جوانان ان متدین و حسینی هستند با دیدن فیلم هم دست و پایشان نمی لرزد ولی صد حیف و افسوس که با نعشگی شیشه و کراک دین وایمان را بدست باد و عقل را بدست شهوت سپردند و این جنایت را انجام دادند .
آقای توکلی با این جبه گیری که شما کردید سوال است که ایا ناموس ما در خانه و محیط شخصی خود اجازه ندارند ازادانه بگردند و ازادانه لباس بپوشند.
شما درست میگویید در شرایطی که این ارازل و اوباش وجود دارند این کار صحیح نیست و تمام خانم ها باید حتی در خانه خود با حجاب کامل اسلامی بگردند تا مبادا ارازل و اوباش به این خانه حمله کرده و از اینکه خانمی در خانه خود ازادانه لباس پوشیده است سوء استفاده نمایند.
تو را خدا بفکر جوانان ایران باشید بفکر بیکاری بفکر اعتیاد بفکر ناهنجارهای اجتماعی بفکر.............
نقل قول
 
 
#2 0 313 26 خرداد 1390 ساعت 12:19
دست نویسنده مطلب درد نکنه

حقا که درد دل ما را گفته

انشاالله که یک گوش شنوا ‍پیداشه
نقل قول
 
 
#1 0 ص م ح 25 خرداد 1390 ساعت 20:02
این جناب توکلی ازین فرصت پیش امده کمال استفاده رو برده وبا این حربه به نوعی عقده های خودرا برسرصدا وسیما وکلن همه مملکت خالی کرده یکی نیست به این اقا بگه چی رو به چی ربط میدی
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید