امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 00:06:01

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مراجع دادگستری

پنجشنبه, 15 اردیبهشت 1390 ساعت 08:06 کدخبر :1053
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : احمد آقامحمدی

1- مراد از مراجع دادگستري چيست؟

كليه مراجعي كه موجب قانون تشكيل شده و به دعاوي و جرائم اموري كه در صلاحيت آنهاست رسيدگي واقدام به صدور راي مي نمايد.

 

2- چه كساني حق مراجعه به مراجع دادگستري را دارند؟

شخصي كه به حق او تجاوز شده و يا حق او مورد انكار قرار گرفته براي رفع تجاوز از آن و احقاق حق خويش حق مراجعه به مراجع قضاوتي دارد.

 

3- مراجع دادگستري به چند دسته تقسيم مي شوند؟

به دو دسته تقسيم مي شوند. الف- مراجع عمومي بدوي، ب- مراجع تجديدنظر

 

4- دادگاههاي عمومي بدوي به كدام دادگاهها گفته مي شود؟

دادگاههاي عمومي (جزايي - حقوقي)، دادگاه خانواده و دادگاه كيفري استان از دادگاههاي عمومي نخستين به شمار مي رود.

 

5- رسيدگي نخستين به دعاوي حسب مورد در صلاحيت چه دادگاهي است؟

در صلاحيت دادگاه عمومي و انقلاب مگر در مواردي كه قانون مرجع ديگري را تعيين كرده باشد.

 

6- تخصيص شعبي از دادگاه عمومي و كيفري براي رسيدگي به دعاوي حقوقي و جزايي خاص مانند امور خانوادگي و جرائم اطفال از وظايف چه كسي است؟

از اختيارات رئيس قوه قضاييه مي باشد.

 

7- در دادگاههاي عمومي قاعده وحدت قاضي حكمفرماست چه مفهومي دارد؟

يعني تمام اقدامات و تحقيقات و اتخاذ تصميم و انشاي رأي با قاضي است.

 

8- منظور از ايجاد دادگاه تجديدنظر چيست؟

در مركز هر استان به منظور تجديدنظر در آراي قابل تجديدنظر صادره از دادگاههاي عمومي و انقلاب مستقر در حوزه آن استان دادگاه تجديدنظر تشكيل مي شود.

دادگاه عمومي حقوقي صلاحيت رسيدگي به چه موضوعاتي را دارد؟

صلاحيت رسيدگي نخستين به تمامي دعاوي و امور حقوقي را دارد مگر در مواردي كه قانون مرجع ديگري را تعيين كرده باشد مانند: دعاوي مربوط به مالكيت، ممانعت از حق تصرف عدواني.

 

10- دادگاه خانواده صلاحيت رسيدگي به چه موضوعاتي را دارد؟

دادگاه خانواده كه تخصيص يكي از شعب عمومي مي باشد صلاحيت رسيدگي به دعاوي مربوط به نكاح، دائم و موقت، دعاوي مربوط به مهريه، دعاوي مربوط به جهيزيه، دعاوي مربوط به اجرت مثل، دعاوي مربوط به حضانت و ملاقات طفل، دعاوي مربوط به نشوز و تمكين، دعاوي مربوط به صب قيم و ضم امين و عزل آن، دادن حكم رشد، دعاوي راجع به ازدواج مجدد را به عهده دارد.

 

11- دادگاه عمومي جزائي صلاحيت رسيدگي به چه جرائمي رادارد؟

صلاحيت رسيدگي به كليه امور كيفري مگر آن چه قانون مرجع ديگري راتعيين كرده باشد مثل ضرب وجرح عمدي، صدور چك بلامحل، كلاهبرداري، خيانت در امانت، سرقت، تصادف رانندگي، آدم ربائي.

 

12- صلاحيت دادگاه كيفري استان صالح به رسيدگي به چه نوع جرائمي است كه مجازات قانوني آن قصاص نفس اعدام، رجم، صلب و حبس دائم باشد.

نظرات  

 
#1 0 نیلوفر 24 بهمن 1391 ساعت 18:10
سلام عصرعالی متعالی.بنده چندسال پیش در بانک تجارت ضامن وام همسرم شدم وهمسرم هیچیک از قسطها را پرداخت نکرد.بنده که علیرغم میل باطنی وفقط بزای بهبود روابط من وهمسرم ضامنش شده بودم در حین مشاجرات وعدم صداقت همسرم از ضمانت پشیمان شدم وبا اصرار و آشنایی یا رئیس بانک استان که قبول کرد که همسرم ضامنی جایگزین بنده نماید ولی همسرم بزخلاف قولی که داد عمل نکرد. بعداز چندسال که همسرم در ورطه ورشکستگی رفت با احیا وام مرا تحت فشار قرار داد که مجدد برای ضمانت امضائ کنم وبنده امتناع نمودم .همسرم که شرکتش را با وجود طلبکارهای متعدد بخاطر ورشکستگی در خطر ونابودی دید با وعده ووعید به رئیس و معاون بانک ،شرکت جدیدی تأسیس وسند شرکت را که بنده به پشتوانه آن سند ضامن همسرم شده بودم را به برادر شوهرم بصورت رایگان انتقال داد وبعداز چند ماه که متوجه ومعترض شدم همسرم ادعا کرد که در قبال پرداخت بدهی ها به برادرش منتقل کرده در صورتی که قراردادی منعقد نشده وچکهای همسرم در دست طلبکارهاست وطلبکارها دائم به من وخانواده ام مراجعه میکنند واذعان میکنند که درمراجعه به برادرشوهرم، وی میگوید بمن هیچ ربطی نداردومگر با من معامله کردید؟حال رئیس بانک اجازه فک ضمانتم را نمیدهد آنهم بخاطر تبانی با برادر شوهرم .چطور در احیاء وام ، سفته وضامن جدید گرفته واز همه مهمتر سند قبلی را فک کرده ولی مرا از ضمانت بری و سفته هایم را فک نمینماید؟ لطفآ راهنمایی فرمایید.باامتنان
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید