امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 12:40:52

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مهم ترین مسائل قضایی شهرستان به روایت دادستان
در گفتگوی اختصاصی با فرصت تشریح شد؛

مهم ترین مسائل قضایی شهرستان به روایت دادستان

یکشنبه, 25 تیر 1391 ساعت 08:48 کدخبر :4284
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
هفتم تیر ماه سال 1360 شهید بهشتی رییس دیوان عالی کشور به همراه 72 تن از اعضای حزب جمهوری در دفتر مرکزی حزب با انفجار بمبی از جانب منافقین به شهادت رسیدند.

از آن زمان هفتمین روز از تیرماه هر سال روز قوه قضاییه نام گرفت تا هم یادآور مظلومیت شهید بهشتی و یارانش باشد و هم فرصتی برای ارائه گزارش از جانب مقامات قضایی و همچنین تجلیلی از این دستگاه، دست بدهد. ما هم در هفته قوه قضاییه با قرار قبلی در دفتر حجت الاسلام غلامی دادستان خمینی شهر حاضر شدیم تا در جریان وضعیت جرم و مجازات های شهر و اقدامات انجام شده در این زمینه قرار بگیریم. با هم این گفت و گو را می خوانیم.

با توجه به اینکه در شهرهای دیگری هم فعالیت داشته اید، بين خميني شهر و شهرهاي ديگر از لحاظ وقوع جرم مقایسه ای بکنید.

خمینی شهر با توجه به میزان جمعيت و تراكم فراوانش از نظر ورود پرونده چه در امور حقوقي و چه كيفري بعد از اصفهان و كاشان در رديف سوم قرار دارد. اما در بعضي موارد مثل جرایم سنگین شامل آدم ربايي و سرقت هاي مسلحانه در رده هاي هفتم بلكه دهم قرار می گیرد البته در نزاع و درگيري، ضرب و جرح و مواد مخدر بعد از اصفهان و يا حتي به نسبت جمعيت حرف اول را مي زند.

از نظر شما علت آمار بالای ضرب و جرح و نزاع در خمینی شهر چیست؟

در درجه اول به فرهنگ برمي گردد. این نزاع بیشتر در مناطق مهاجرنشین شهر كه طايفه اي زندگي مي كنند اتفاق می افتد. در طول اين 9 ماهی که اینجا هستم، حدود 5-4 مرتبه در اين منطقه نزاع هاي دسته جمعي صورت گرفته كه هم نيروي انتظامي و هم دستگاه قضا وارد عمل شده اند. گاهي ممکن است همين نزاع ها منجر به قتل شود.

مشکلات اقتصادی و در تنگنا بودن مردم هم از علت های درجه دوم بالا بودن آمار نزاع و ضرب و جرح در شهر است و مردم برای حل اختلافات مالی از در نزاع وارد می شوند.

مگر مشکلات اقتصادی فقط خاص اینجاست؟

نه ولی بعضي افراد نسبت به قانون آگاهي دارند و مي دانند نبايد از راه نزاع وارد شوند اما گاهی فرهنگي كه بر مردم حاكم است باعث می شود این راه را انتخاب کنند. ما حتي در مورد تصادفات هم می بینیم در کنار یک پرونده تصادف يك پرونده نزاع و ضرب و جرح هم تشکیل مي شود و اين عدم وجود شرح صدر در همه جای شهر ديده مي شود و فقط خاص مناطق مهاجرنشین نيست. حمل سلاح سرد در اتومبیل ها و خودروها هم بسیار گزارش می شود.

 

حل اختلافات مالي از طريق نزاع در شهرهاي ديگر دیده نمی شود؟

اختلافات مالي همه جا هست و اگر به حكم شرع و طبق قانون عمل شود، اختلافات به شدت كاهش مي يابد. خداوند در آيه 282 سوره بقره مي فرمايد: وقتي با همديگر معامله انجام مي دهيد، بنويسيد و شاهد بگيريد. متاسفانه مردم در معاملاتشان طبق قانون عمل نمي كنند و انتظار دارند دستگاه قضايي احقاق حق كند در حالي كه مدركي ندارند و معامله شان شفاهي بوده است. در مورد قانون چك سال هاست است طبق ماده 3 قانون صدور چك، تنها چكي كه قابل پيگرد كيفري است چك بلامحل است و صدور بقیه چک ها شامل ضمانت، سفيد امضا و بدون تاريخ، بابت طلب جرم محسوب نمی شود، شاکی در این مورد فقط می تواند از طریق اقامه دعوی حقوقی پیگیری و احقاق حق نماید و اگرچه چك در حکم يك سند رسمي است  اما طلبكاري با مجرم بودن فرق دارد. چک بلامحل چکی است که امروز در وجه حامل یا شخص خاصی صادر شود و تاریخ همین امروز هم بخورد. این چک اگر تا 6 ماه بعد هم رفت بانک و با عدم پرداخت مواجه شد قابل پیگرد قانونی است.

رتبه خمینی شهر در منازعات مالی منجر به ضرب و جرح چند است؟

نمی شود دقیق رتبه تعیین کرد اما می شود گفت بعد از جرایم مواد مخدر و سرقت، نزاع و ایراد ضرب و جرح در ردیف سوم قرار دارد. درگیری بین بیش از 3 نفر را نزاع و بین 2 نفر را ضرب و جرح می گویند.

اگرچه قوه قضاییه آخرین حلقه از زنجیره وقوع جرم به حساب می آید و کمی هم غیر منصفانه بیش از دیگران در این باره مورد انتقاد قرار می گیرد اما یکی از وظایف این دستگاه پیشگیری از وقوع جرم است. در این مورد اقداماتی انجام داده اید؟

بله، طبق اصول قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرم جزو وظایف ذاتی قوه قضاییه است. اخیرا این دستگاه معاونتی با عنوان معاونت پیشگیری از وقوع جرم تعریف کرده و دستور داده که در همه شهرستان ها نیز شورایی به همین نام تشکیل شود. ما هم این شورا را که ریاستش به عهده رییس دادگستری، دبیری شورا به عهده دادستان و اعضایش هم نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و... هستند، تشکیل داده، جلساتی برگزار کرده و تصمیماتی هم گرفته ایم. انصافا اقدامات مراکز فرهنگی مثل آموزش و پرورش، ارشاد، سازمان تبلیغات، ائمه جماعات، امام جمعه در زمینه پیشگیری بسیار موثر است. مثل همین کاهش وقوع نزاع و درگیری.

خداوند در قرآن اختلافات را به 3 دسته تقسیم می کند: اختلافات مالی، اختلافات خانوادگی، درگیری و قتل و در هر 3 مورد 2 تا دستور صادر می کند، اول اینکه طرفین دعوا صلح کنند و  از یکدیگر بگذرند  و این سفارش به گذشت حتی در مورد قتل هم که خود قرآن صراحتا دستور به قصاص می دهد دیده می شود که بلافاصله پس حکم صریح به قصاص می فرماید: البته اگر عفو کنید بهتر است.

اما دستور دوم براي مومنين است؛ برادران ديني كه ذي نفوذ هستند مثل روحانيون، كسبه و... که موظف شده اند میان مردم صلح و سازش ایجاد كنند.

اين مربوط به بعد از وقوع جرم است، پيشگيري چه؟

آموزش و پرورش موظف است بچه ها را صبور و با حوصله بار بیاورد و حسن اخلاق را به آن ها بیاموزد.  نقش خانواده هم در این مورد خیلی مهم است. اگر ميان پدر و مادر دائم با هم بگو مگو داشته باشند قطعا بچه هم با همین اخلاق رشد می کند ولي اگر خانواده در اين جهت تلاش كند، در پيشگيري از جرم خیلی موثر خواهد بود.

حالا دیگر قضيه به اين سادگي ها نيست كه بشود فقط گفت خانواده. به این دلیل که ما شاهد تاثير شگرف رسانه ها بر نوجوانان و جوانان هستیم به اضافه اینکه جرم فقط به نزاع و درگیری خلاصه نمی شود امروزه یکی از جرایمی که متاسفانه به وفور اتفاق می افتد مفاسد اخلاقیست.

بله، اگر پدر و مادر با هم بگو مگو نداشته باشند اما بچه را راحت بگذارند تا هر وقت هر کجا که خواست برود، در آن صورت هم مشکلات اخلاقی پیش می آید چراکه به فرمایش امیر المومنین (ع) قلب نوجوان مثل زمینی خالیست که که هر چه در آن بکارند همان رشد می کند. پسر یا دختر ساعت 2 نیمه شب در خیابان است و والدین کاری با او ندارند اما به محضی که جرمی صورت می گیرد از دستگاه قضا طلبكارند كه چرا با طرف مقابلشان برخورد شديد نمي شود در صورتي كه مشكل اصلی خود آن ها هستند. در آموزش و پرورش هم اگر نظارت روی دانش آموز صورت نگیرد باعث بروز مشکلات اخلاقی می شود.

شما از میان ارگان های فرهنگی فقط به آموزش و پرورش اشاره مي كنيد. پس بقیه چه وظیفه ای دارند؟

همه مراکز فرهنگی باید در این زمینه تلاش کنند.

ستاد مردمی پيشگيري و حفاظت اجتماعي تشکیل شد؟

افرادی شناسایی شده اند که به زودی برایشان کارت صادر می شود. یک همایش آموزشی و آشنایی هم بعد از ماه مبارک برایشان می گذاریم. تشکیل این ستاد خود نوعی پیشگیری از وقوع جرم به حساب می آید.

آنچه همواره به عنوان انتقاد به دستگاه قضا از جانب شهروندان خمینی شهر مطرح می شود این است که مجرم زود آزاد می شود و بعضی حکم ها اجرا نمی گردد، در این باره توضیح می دهید؟

اینکه دادگاه کسی را محکوم کند و ما حکم را اعم از قصاص، مجازات مالی، تبعید و ... اجرا نکنیم تا کنون نداشته ایم.

مردم باید این را بدانند که آزادی متهم در مرحله بدوی دادسرا با کفیل یا وثیقه در راستای قانون حبس زدایی به معنی تبرئه او نیست. شاید همان روز که دستگیر می شود همان روز هم آزاد شود بعد اگر دادگاه جرم را محرز دانست حکم اجرا می شود. در بعضی موارد هم جرم واقعا واقع شده اما شاکی دلیلی مبنی بر اثبات جرم ارائه نداده و دادگاه هم دلایلی جمع آوری نکرده و بنا بر اصل برائت متهم آزاد می شود. اینکه مردم انتظار داشته باشند هر کسی را که نیروی انتظامی دستگیر کرد ما زندان کنیم صحیح نیست. ما الان نزدیک به 400 زندانی فقط در خمینی شهر داریم به جز آن ها که به زندان مرکزی و اردوگاه اسدآباد فرستاده ایم. اگر قرار باشد همه به زندان بیفتند آن ها را کجا جا بدهیم آن هم وقتی که زندان خمینی شهر برای 100 نفر ساخته شده است.

یعنی شما می گویید هيچ حكمي نبوده كه اجرا نشده باشد.

نه نبوده.

پس پرونده ..... چه که از مجرمان کلان در زمینه مواد مخدر است و همه هم او را می شناسند؟

این پرونده در اصفهان پیگیری می شود.

همانطور که خودتان گفتید آمار ضرب و جرح در شهر بالاست، طبق آماری هم که شبکه بهداشت ارائه می دهد بیشترین مراجعه کنندگان به اورژانس کسانی هستند که چاقو خورده اند و این بر می گردد  به اینکه آمار استفاده از سلاح سرد در شهر بالاست، شما  که یکی از متولیان امنیت شهر هستید لازم نمی دانید این موضوع را از آن جا که به مسائل تربیتی بر می گردد در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح کنید تا چاره ای اندیشیده شود؟

آنچه مربوط به ماست بعد از وقوع جرم و ارائه گزارش پزشكي قانوني است که ما حداقل قرار بازداشت موقت 2 ماهه صادر مي كنيم و در مورد چاقوکشی این نص صریح قانون بوده و بازدارنده هم هست. از نیروی انتظامی هم خواسته ایم سلاح های سرد را جمع آوری کنند. قانون منع حمل سلاح سرد هم تصويب شده كه پس از ابلاغ اعمال خواهیم کرد اما نهادهای فرهنگی هم باید در این زمینه کاری بکنند مگر انسان می خواهد به جنگ برود که سلاح با خود حمل می کند؟

سال گذشته 7 نفر در خمینی شهر اعدام شدند که تنها یک نفرشان تبعه ایران بود و بقیه افغانی. فکر می کنید اعدام نجرمان غیرایرانی آن هم در زندان چقدر می تواند عبرت آموز و بازدارنده باشد؟

اینکه حکم کجا اجرا شود را دادگاه ذیل حکم می نویسد و ما در این مورد اختیاری نداریم مگر اینکه در مواردی دادگاه حکم ملا عام را بدهد که اگر موقعیت حساسی باشد مثلا زمان انتخابات یا جشن و سرور ما این اختیار را داریم که حکم را در زندان اجرا کنیم اما شما آن طرف قضيه را هم در نظر بگيريد كه اگرچه ممكن است ملا عام بازدارنده باشد اما آثار مخرب بسياري هم به دنبال دارد. اخیرا شعبه 103 جزایی 4 رای اعدام در ملا عام برا ی مجرمان مواد مخدر صادر کرده که البته هنوز به قطعیت نرسیده است.

رییس دادگستری در جلسه شورای اداری در رابطه با وضعیت طلاق در خمینی شهر از تعبیر "از ورود این همه پرونده طلاق سرسام مي گيرم" استفاده کرد، این نشان دهنده چیست؟

من آمار طلاق شهرستان را ندارم اما قبلا در شعبه 17 خانواده اصفهان بودم. متاسفانه آمار در كشور بسیار بالاست بعضی می گویند از هر 7 ازدواج یکی منجر به طلاق می شود و بعضی معتقدند از هر 4 تا یکی از هم می پاشد. 90 درصد دادخواست های طلاق از جانب خانم هاست و از این میان 90 درصد خانم ها به دلیل اعتیاد همسرانشان تصمیم به جدایی می گیرند که اگرچه دادگاه قصد ایجاد صلح و سازش دارد اما متاسفانه خانم ها قانع نمی شوند و دادگاه ناچار رای مقتضی را صادر می کند. عدم شناخت خانواده ها از همديگر و ازدواج از روي احساسات مثل ازدواج های اينترنتي و خياباني نیز از دیگر عواملیست که منجر به طلاق می شود. گاهی هم فقر اقتصادی موجب جدایی می شود که یا واقعا مرد قادر به تامین لزومات زندگی نیست و یا توقعات خانواده از او خیلی بالاست.

مشكلات اخلاقي در این مورد چه جایگاهی دارد؟

آمار هر شهر با شهر دیگر متفاوت است. ارتباطات نامشروع مرد يا حتي ازدواج هاي دوم مردان كه بدون اجازه همسر اول است از عوامل طلاق است اگرچه شرع اين اجازه را به مرد داده است اما از آن جا که مرد نتوانسته میانشان به عدالت رفتار کند باعث درگیری و جدایی شده است.

مردم از طرح برخورد با کاروان های عروسی مزاحم رضایت دارند، در این مورد توضیح بدهید؟

نباید گفت طرح؛ چون طرح موقت است در صورتی که اینگونه پیشگیری ها و مبارزات باید دائم باشد. در مورد عروسی ها من به نیروی انتظامی گفته ام در صورتی که کاروان ها خارج از وقت تعیین شده که به مردم اعلام شده، آلودگی صوتی و ترافیک و ... ایجاد کنند، با آن ها خصوصا با صاحبان مجالس برخورد شود. مردم در این چند روزه به نیروی انتظامی مراجعه کرده و تشکر نموده اند.

مبارزه با مخدر در جوی آباد چطور؟ طرح است یا قرار است دوام داشته باشد؟

من اسم طرح روی آن نمی گذارم. ما دست نیروی انتظامی را باز گذاشتیم و روزانه حدود 30-20 تا حکم ورود و تفتیش منزل و مخفیگاه صادر می کنیم، مواد زیادی کشف شده و به زودی حکم ها صادر می شود. ایستگاه هایی هم از طرف نیروی انتظامی و بسیج سپاه مستقر است و همین اقدامات باعث شده اخیرا خرید و فروش در ملاعام صورت نگیرد و مردم طی مراجعاتشان مراتب رضایتمندی خود را اعلام کرده اند.

مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان در جمع مقامات قضایی کشور نسبت به حبس زدايي سفارش کردند، در این مورد توضیح می دهید؟

حبس زدایی از جانب رییس سابق قوه قضاییه آیت ا... شاهرودی مطرح شد مبنی بر اینکه برای مجرمان مجازات هایی غیر از حبس در نظر گرفته شود اما متاسفانه حتی بعد از اعلان این شعار در رسانه ها و ارائه مقالاتی بیشمار در مجلات و کتب حقوقی در این خصوص هنوز هم در قوانینی که مجلس شورای اسلامی وضع می کند برای بسیاری از جرایم حبس در نظر گرفته می شود و قضات دادسرا و دادگاه هم ناچار باید این قوانین را اجرا کنند مثلا در کلاهبرداری گفته شده مجرم حداقل باید یک سال در حبس بماند. در همین قانون مجازات اسلامی هم که به تازگی تدوین شده اما هنوز ابلاغ نشده است برای 80 درصد از جرایم حبس در نظر گرفته شده اما ما در دادسرا به جز در جرایم سنگین مثل آدم ربایی، قتل، چاقوکشی و ... که متهم باید در بدو امر راهی زندان بشود برای بقیه قرار کفالت یا وثیقه صادر کنیم و متهم را  تا  زمان صدور حکم از جانب دادگاه، آزاد می کنیم اگرچه جامعه و نیروی انتظامی هم از ما انتظار دارند که مخلان نظم و آرامش جامعه را در حبس نگه داریم اما ما سعی می کنیم برای جرایم سبک و جرایمی که جنبه خصوصی دارد حتی المقدور مجازات هایی به غیر از حبس در نظر بگیریم.

كمبود فضا و كمبود نيروي انسانی در دادگستری خمینی شهر از جمله مشكلات این ارگان است که به کرات  از زبان مقامات قضایی شهر عنوان شده است، در این مورد چه کرده اید؟

چارت تشكيلاتي دادگستري خميني شهر از دادسرا و دادگاه تشكيل شده است. دادسرا بايد 5 داديار داشته باشد، 4 بازپرس، 1 قاضي اجراي احكام، 1 قاضي اظهار نظر،  قاضي دادياري و سرپرستي اما از اين 15 قاضي ما عملا با 9 قاضي كار مي كنيم. بعضي همكاران كار 3 نفر را انجام مي دهند. مثلا خود من كه دادستان هستم، ارجاعيات و شكواييه ها را مي پذيرم، پرونده ها را به همكاران ارجاع مي دهم و اجراي احكام را هم كه نیاز به قاضی مستقلی دارد خودم انجام مي دهم. معاون دادستان هم قاضي ناظر زندان است هم قاضي دايره سرپرستي هم قاضي اظهار نظر و هم جانشين دادستان است. دادگاه هم با همین مشکل مواجه است؛ شعبه 5 حقوقی متصدی ندارد، دادگاه انقلابش قاضی مستقلی ندارد و رییس دادگستری و رییس شعبه 103 که خودشان شعبه خاصی را دارند مدیریت می کنند.

در رابطه با فضا هم باید بگویم این ساختمان سال 75 به عنوان دادگاه بخش ساخته شده است نه برای دادگستری به این گستردگی که دادسرا هم دارد و حالا دیگر پاسخگو نیست، البته سه تا از شعب حقوقي ما در مجتمع پاسداران واقع شده اند، براي شورای حل اختلاف هم مكاني جداگانه اجاره كرده ايم ولی باز  هم با كمبود فضا روبرو هستيم. از استان به ما گفته اند شما زمین را تامین کنید، بودجه ساختش با ما اما زمین هنوز فراهم نشده است. از فرمانداری محترم تقاضا داریم در این رابطه ما را یاری کند.

به عنوان یک مقام قضایی، برای اراذل و اوباش پیامی دارید؟

بسياری از افراد بوده اند كه چندين بار مرتكب جرم شده اما دستگير نشده اند ولی بدانند در مواردی مثل حمل مواد مخدر  اگر دستگیر شوند حکم های سنگین برایشان صادر می شود به عنوان مثال حمل بالاتر از 30 گرم هرویین اعدام دارد و اینچنین نیست که همیشه بتوانند از قانون فرار کنند بالاخر ه ما با پیگیری های مان و مخبرینی که داریم آن ها را دستگیر می کنیم.

نشریه فرصت قصد دارد برای پوشش اخبار حوادث شهرستان، ستونی در نظر بگیرد و تا آن جا که برایش مقدور است به آسیب شناسی هم بپردازد، شما همکاری های لازم را برای صدور مجوز ارائه می دهید؟

بله ما هم موافقیم.

شاید لازم باشد در مواردی با یک زندانی به گفتگو بنشینم، مقدور هست؟

در صورتی که خود زندانی راضی باشد ما حرفی نداریم چه با درج اسم زندانی و چه بدون آن.

با تشکر از اینکه علیرغم مشغله فراوان حوصله به خرج دادید.

من هم از شما تشکر می کنم.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +1 یه فرهنگی 27 تیر 1391 ساعت 14:40
به نظر من نه تنها رئیس اداره ... بلکه تمام کارمنداو حتی قوری و استکانشون هم باید عوض بشه
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید