امروزدوشنبه, 03 ارديبهشت 1397-- Monday Apr 23 2018

ساعت 06:37:34

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گزارش فرصت از افزایش میزان جریمه در قانون جدید تخلفات رانندگی

دوشنبه, 12 اردیبهشت 1390 ساعت 08:48 کدخبر :982
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سرویس خبر

 

اجراي قانون جديد تخلفات رانندگي از شنبه اين هفته (10 ارديبهشت) همزمان با سراسر كشور در شهرستان آغاز شد. اين قانون كه طي مراحل تصويب آن مدت زيادي به طول انجاميده بود در فروردين ماه براي اجرا ابلاغ گرديد و اكنون به مرحله اجرا درآمده است.

تشديد تنبيهات مربوط به تخلفات رانندگي بخصوص در بخش جرائم نقدي و نيز افزودن تنبيهات غيرنقدي مثل اخطار و توقيف خودرو و ... از بندهاي مهم قانون جديد است. از ديگر موارد قانون جديد آنست كه از اين پس ديگر عابر پياده هم مي تواند مقصر قلمداد شود و مثل قانون قبلي نيست كه عابر در هر صورت بدون خطا تلقي مي شد.

 

چند روز پيش، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اعلام اينكه هم اكنون 13 ميليون دستگاه خودرو در كشور داريم، افزود: از سال 84 تا 89 تعداد خودروهاي كشور 2 برابر شده است و ديگر نمي توان با قانون قبلي كه 4 دهه قدمت دارد تخلفات رانندگي را در كشور كنترل كرد.

وي با بيان اينكه قانون جديد براي اولين بار تمام موضوعات دخيل در عبور و مرور را در نظر گرفته است، افزود: در قانون جديد هم راننده و هم سرنشين، عابر، خودروساز و راهساز با هم در نظر گرفته شده اند و به هيچ عنوان مردم نبايد نگراني و دغدغه اي براي اجراي قانون جديد داشته باشند.

سردار مؤمني گفت: به هيچ عنوان اجازه نمي دهيم در خصوص اجراي اين قانون اجحافي به مردم صورت گيرد و قطعاً پليس از يك مورد تخلف هم گذشت نمي كند.

تسهيلات قانون جديد

مؤمني با اشاره به بخشي از تسهيلات قانون جديد گفت: دريافت برگه معاينه فني براي خودروهاي نو از 2 سال به 5 سال افزايش يافته است و به اين ترتيب 50 درصد خودروهاي كشور تا 5 سال نياز به دريافت برگ معاينه فني ندارند. البته اگر خودرويي نقص فني مؤثر داشته باشد از ادامه تردد آن جلوگيري خواهد شد.

رئيس پليس راهور نيروي انتظامي در ادامه از بررسي پيشنهادي در كميسيون تلفيق مجلس براي بخشودگي جرايم دو برابر شده رانندگان در سال جاري خبر داد و افزود: در صورت تصويب نهايي كليه جرايم رانندگان در كشور امسال براي مهلتي چند ماهه نصف و بخشوده مي شود.

وي در ادامه با اشاره به اينكه ايمني راه و خودرو جزو حقوق مردم است، گفت: در صورتي كه در زمان بروز تصادف نقص راه يا وسيله نقليه درحادثه نقش داشته باشد متصديان ذيربط مكلف به جبران خسارت هستند و متخلف شناخته مي شوند.

سردار مؤمني گفت: اگر عابران پياده از مسيرهاي مشخص شده مانند خط كشي عابر يا پل عابر پياده عبور نكنند و راننده نيز مقررات راهنمايي را رعايت كند، در صورت بروز حادثه عابر مقصر است و مسئوليتي متوجه راننده نيست.

وي افزود: در آيين نامه اجرايي اين قانون جريمه اي نيز بين پنج تا 100 هزار تومان براي عابران پياده متخلف در نظر گرفته مي شود.

جدول نمره منفي براي رانندگان پرتخلف

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي كشور در ادامه جدول نمرات منفي براي تخلفات رانندگان پرخطر در قانون جديد اخذ جرايم راهنمايي و رانندگي را تشريح كرد.

مومني گفت: هرگونه حركات نمايشي مانند دور زدن درجا و يا حركت موتورسيكلت بر روي يك چرخ براي وسايل نقليه شخصي 8 امتياز و براي وسايل نقليه عمومي 10 امتياز منفي در نظر گرفته شده است.

وي افزود: همچنين تجاوز از سرعت مجاز براي وسايل نقليه شخصي 10 امتياز و براي وسايل نقليه عمومي 15 امتياز منفي در نظر گرفته شده است.

رئيس پليس راهور نيروي انتظامي ادامه داد: سبقت غيرمجاز در مسيرهاي دوطرفه براي وسايل نقليه شخصي 5 امتياز و وسايل نقليه عمومي 10 امتياز، عبور از چراغ قرمز براي وسايل نقليه شخصي 5 امتياز و وسايل نقليه عمومي 10 امتياز منفي در نظر گرفته شده است.

مومني گفت: حركت بطور مارپيچ براي وسايل نقليه شخصي 3 امتياز و وسايل نقليه عمومي 5 امتياز در نظر گرفته شده است، حركت با دنده عقب در آزادراهها و بزرگراهها براي وسايل نقليه شخصي 5 امتياز و وسايل نقليه عمومي 7 امتياز در نظر گرفته شده است.

وي تاكيد كرد: رانندگي در حالت مستي و مصرف داروهاي روان گردان يا افيوني براي رانندگان وسايل نقليه شخصي 10 امتياز و وسايل نقليه عمومي 20 امتياز منفي است.

رئيس پليس راهور ناجا ادامه داد: عبور از محل ممنوعه براي وسايل نقليه شخصي 4 امتياز و وسايل نقليه عمومي 6 امتياز، انحراف به چپ براي وسايل نقليه شخصي 5 امتياز و وسايل نقليه عمومي 9 امتياز براي عبور وسايل نقليه از پياده رو براي وسايل نقليه شخصي 5 امتياز و وسايل نقليه عمومي 7 امتياز منفي در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اينكه رعايت نكردن حق تقدم عبور براي وسايل نقليه شخصي 4 امتياز منفي و براي وسايل نقليه عمومي 6 امتياز منفي در نظر گرفته شده است افزود: دور زدن در محل ممنوع براي وسايل نقليه شخصي 3 امتياز و براي وسايل نقليه عمومي 5 امتياز، استفاده از تلفن همراه يا وسايل ارتباطي مشابه در حين رانندگي در سرعت بالاي 60 كيلومتري براي رانندگان وسايل نقليه شخصي 3 امتياز و وسايل نقليه عمومي 5 امتياز منفي در نظر گرفته شده است.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي گفت: رانندگي در حالت مستي و مصرف داروهاي روانگردان و افيوني براي وسايل نقليه شخصي 10 امتياز منفي و براي وسايل نقليه عمومي 20 امتياز منفي در پي دارد.

سردار مومني تصريح كرد: اگر نمرات منفي رانندگان به 30 برسد براي بار اول گواهينامه افراد براي 3 ماه توقيف شده و پس از آن با پرداخت 400 هزار ريال گواهينامه به فرد عودت داده مي شود.

وي تاكيد كرد: اگر در مرحله دوم امتياز فرد متخلف به 25 برسد گواهينامه به مدت 6 ماه توقيف و پس از اتمام اين مدت با پرداخت 600 هزار ريال گواهينامه به فرد برگردانده مي شود.

سردار مومني گفت: اگر در مرحله سوم امتياز راننده 20 امتياز منفي بگيرد گواهينامه باطل شده و يك سال بعد فرد خاطي پس از طي كردن مراحل قانوني مي تواند براي دريافت گواهينامه جديد در آزمون گواهينامه شركت كند.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي اعلام كرد: در هر 24 ساعت يك بار نمره منفي در نظر گرفته خواهد شد البته براي تخلفاتي مثل حركات نمايشي، سرعت غيرمجاز، سبقت غيرمجاز، عبور از چراغ قرمز، حركت به طور مارپيچ، حركت با دنده عقب در بزرگراه ها و رانندگي در حال مستي و مصرف داروهاي روان گردان و افيوني در صورت ارتكاب در هر 24 ساعت تعداد تخلفات انجام شده نمره منفي اعمال خواهد شد.

اين مقام نيروي انتظامي تاكيد كرد: جريمه استفاده از موادمخدر و مشروبات الكلي و روانگردان 200 هزار تومان است و گواهينامه فرد خاطي به مدت 6 ماه توقيف و فرد به دادگاه معرفي خواهد شد.

وي اظهار داشت: وقوع همزمان چند تخلف حادثه ساز غير از جريمه و نمره منفي موجب توقيف 3 روزه خودرو خواهد شد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي گفت: اگر راننده متخلفي 6 ماه از آخرين تخلفش گذشته باشد تمام تخلفات و نمره هاي منفي وي پاك شده و اگر اين راننده متخلف در مرحله سوم كسب نمره منفي باشد و از آخرين تخلفش يك سال گذشته باشد تمام تخلفاتش پاك خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید