امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 00:01:34

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آثار سموم بر انسان

چهارشنبه, 08 آبان 1392 ساعت 11:46 کدخبر :6224
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
زندگي با سموم 3

خوانديد كه سموم يا اثرات آني و اصلاحاً حاد براي انسان دارند و يا اثراتي كه پس از مدت¬ها به دليل تماس¬هاي طولاني مدت و با مقادير بيشتر از حد مجاز يك ماده سمي ظاهر مي¬شوند و از آنها بعنوان اثرات مزمن ياد مي¬شود برخي از اين آثار عبارتند از:


1- مرگ سلولي: مانند مرگ سلول¬هاي كبدي واز دست رفتن قسمت يا تمام كبد


2- آسيب به پوست كه به شكل¬هاي مختلف بروز مي¬كند


3- جهش¬زائي: تغيير در قسمت¬هائي از ساختمان ژنتيكي و ايحاد صفات جديد كه گاه مقدمه سرطاني شدن است


4- سرطانزائي: برخي سرطان¬ها را به تماس مزمن با برخي مواد به مدت طولاني نسبت مي¬دهند مانند كادميوم، نيتريت و آفلاتوكسين. همچنين برخي سرطان¬ها در افرادي كه مشاغل خاصي دارند و با مواد خاصي سر و كار دارند شايع¬تر است.


5- آلرژي و حساسيت: شايد ملموس¬ترين اثر سموم براي آدمي ايجاد حساسيت است كه حداقل يكبار در زندگي خود تجربه كرده¬ايد، برخي تركيبات مواد غذايي، افزودني¬هاي غذايي، آلوده¬كنندهاي هوا، حشره¬كش¬ها، مواد معرفي در انواع مشاغل از عوامل شناخته شده ايجاد آلرژي، كهير دانه¬هاي پوستي، خارش، تنگي نفس مي¬باشند، براي افراد باز سينه بيماري¬هاي آسم اين مواد خطرناكتر هستند.


6- ناهنجاري: برخي مواد و داروها در زنان آبستن سبب تغييراتي در جنين آن¬ها شده كه معمولاً منجر به سقط مي¬گردد ولي در مواقعي هم نوزادان نارس و داروي معايب قابل مشاده و پنهان متولد مي¬گردند بهمين خاطر خانم¬هاي باردار در مصرف داروها و غذاها و مواد بايد محتاط بوده و با پزشك مشورت نمايند.


متأسفانه تجويز برخي داروهاي مطالعه نشده پس از مدتي مصرف نوزادان ناقصي را تحويل جامعه داده است كه نمونه بارز آن داري تايد و ميد است كه سبب عدم رشد دست-ها در جنين مي¬شود، همچنين آزاد شدن سموم بطور تصادفي يا به دليل عدم رعايت اصول ايميني از كارخانه هم سبب تولد نوزادان ناقص شده¬است مانند حادثه¬اي كه در كشور هند بوقوع پيوست.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید