امروزيكشنبه, 04 آبان 1399-- Sunday Oct 25 2020

ساعت 18:09:43

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

بایدها و نبایدهای طب سنتی

بایدها و نبایدهای طب سنتی

سه شنبه, 14 آبان 1392 ساعت 11:50 کدخبر :6300
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان
گزارش های از بهداشت ودرمان شهرستان خمینی شهر

عده ای به طب سنتی اعتقاد دارند و عده ای دیگر به هیچ عنوان آن را نمی پذیرند. در سال های اخیر در سطح شهر که قدم می زنیم تعداد زیادی مغازه عطاری توجه مان را جلب می کند. از طرف ديگر در سال هاي اخير پزشكان متخصص طب سنتي هم وارد دنياي طبابت شده اند... هر جا سخن از سلامتی و تندرستی می شود اعم از رادیو سلامت، تلویزیون و مطبوعات، همیشه پای طب سنتی در میان است. برخی می پندارند که این طب من درآوردی است یا مربوط به کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته ولی اگر کمی به خود زحمت دهند و مقداری تحقیق کنند متوجه جایگاه طب سنتی در کشورهای پیشرفته نیز می شوند. برای مثال در کشوری نظیر آلمان 77 درصد از مردم و در آمریکا 42 درصد از مردم حداقل یک بار در سال برای درمان از طب سنتی استفاده می کنند. قدمت استفاده از این طب در سرزمین ما به دوران زندگی حکیم بوعلی سینا و شاید پیش از آن برمی گردد چرا که گزنفون مورخ یونانی قبل از میلاد هم به نمونه هایی از استفاده ایرانی ها از گیاهان برای سلامتی خود اشاره کرده است.

 

طب سنتی از نگاه مردم
خانم ل 25 ساله می گوید: "به خواست پدرم که مدتی است از ناحیه کیسه صفرایش دچار مشکل شده به سراغ عطاری ها رفتم. جالب بود به هر مغازه ای که مراجعه می کردم و نام بیماری را می بردم بدون اینکه بیمار را ببینند یا حتی شرح حالی از او بگیرند از هر گیاهی که داشتند یا بلد بودند به من پیشنهاد می دادند! به نظر من این یک طب من درآوردی است."
آقا و خانم جوانی که یک کودک 3 ساله دارند اما در این باره می گویند: "ما همیشه سعی داریم کودک خود را با طب سنتی درمان کنیم گرچه گاهی داروهای آن از داروهای شیمیایی گران تر است اما مطمئنا عوارض  کمتری دارد. داروهایی که مصرف می کنیم مجوز بهداشت دارند و ما به کارشناس خود اطمینان  کامل داریم. در این 3 سال هم شکر خدا توانسته ایم با طب سنتی بهترین درمان را برای فرزند خود به کار بگیریم."
یک کارشناس نیز در این باره می گوید: "یکی از مزایای طب سنتی این است که بیمار دارویی را می خورد که به چشم خود آن را می بیند و می داند که چیست؟ برای مثال بیمار هنگام خوردن زنجبیل با چشم خود می بیند که چه چیزی می خورد اما این امکان در طب کلاسیک وجود ندارد."
همان گونه که درمان کلاسیک معایب و ایراداتی دارد طب سنتی و یا بهتر بگوییم طب مکمل نیز عیوبی دارد که اگر افراد از آن آگاه باشند احتمال این که از این طریق آسیب ببینند  مسلما کمتر خواهد بود.

 

درمان ساندویچی!
سعیدرضا فاطمی نیا به عنوان کارشناس این رشته می گوید: "طب سنتی کل نگر است یعنی انسان را یک پارچه نگاه می کند و درمان با این نگاه زمان می برد اما مردم به درمان های ساندویچی عادت کرده اند یعنی ساده و سریع، لذا بیمار می گوید 2 قلم دارو بنویس تا بخورم و درمان شوم اما در طب سنتی رژیم غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای درمان عجله ای ندارد اما بیمار عجول است و این خود مانعی برای گرایش به طب سنتی است.
وی می افزاید: "برای مثال بیمار از پزشک خود می خواهد که برایش حجامت انجام دهد چون فلان شخص انجام داده و خوب شده، بیمار حجامت می شود و می رود اگر خوب شد که هیچ اگر نشد دیگر پشت سرش را هم نگاه نمی کند و می گوید طب سنتی بی فایده است در صورتی که ما برای بیمار نسخه ای نوشته ایم که تنها یک مورد آن حجامت است. مثلا به بیمار توصیه کرده ایم رژیم غذایی اش را هم تغییر بدهد ولی بیمار تنها حجامت را انجام می دهد و بر همان اساس هم قضاوت می کند."

 

عدم تعهد بیمه ها
فاطمی نیا یکی دیگر از مشکلات طب سنتی را تحت پوشش بیمه نبودن داروهای آن عنوان می کند و می افزاید: "هزینه داروهای سنتی در برخی مواقع نسبت به داروهای شیمیایی یا همان طب کلاسیک بیشتر است که البته اگر بیماران منافع دراز مدت درمان با طب سنتی را در نظر داشته باشند که همان کم عارضه بودن داروهای گیاهی است متوجه می شوند که ضرر زیادی نکرده اند.

 

نداشتن تخصص
سعید رضا فاطمی نیا می گوید: "از دیگر معایب طب سنتی این است که شیوه اصولی و صحیح تجویز دارو در جامعه ما رعایت نمی شود. عطاری ها حق ندارند بیمار ویزیت کنند و دارو بدهند. آن ها پزشک نیستند و تجویز دارو توسط آنها غیرقانونی است." وی با تاکید بر اینکه فارغ التحصیلان این رشته هنوز وارد بازار کار نشده اند، می افزاید: "هم مراجع ذی ربط باید نظارت خود را در این زمینه بیشتر کنند و هم مردم دقت لازم را به خرج بدهند که این عطاری که به او مراجعه کرده اند مجوز دارد یا صرفا دوره ای کوتاه دیده است."

 

آیا این همان طب ابوعلی سینا است؟
به عقیده فاطمی نیا یکی از خصوصیات طب سنتی این است که مسیر کاشت و برداشت گیاهان دارویی باید علمی و اصولی باشد برای مثال نمی توان قسم حضرت عباس خورد که فوایدی که ابوعلی سینا برای گیاهی به اسم سنبله طیب بیان کرده در سنبله طیب مصرفی ما هم باشد مثلا نوشته اند که فلان گیاه باید در سحرگاهان چیده شود یا شبنم روی آن باشد یا نباشد و همین می شود که طب سنتی امروز با طب سنتی بوعلی سینا یا طب سنتی قدیمی ها تفاوت هایی دارد و این می تواند یکی از عیوب طب سنتی باشد.

 

مشخص نبودن حد وحدود
یکی از پزشکان متخصص معین نبودن محدوده کارایی طب سنتی را ضعف آن می داند و می گوید: "به نظر من طب سنتی در کنار طب کلاسیک است و هیچ گاه نمی تواند جایگزین آن شود. من بیماران زیادی داشته ام که تمایل نشان می دادند با طب سنتی درمان شوند و در مقابل درمان با طب کلاسیک از خود مقاومت نشان می دادند در نتیجه دیر برای درمان مراجعه کرده و بیماری شان وخیم تر شده است مثلا شخصی سعی کرده بود سنگ کلیه خود را با طب سنتی درمان کند. تاخیر در در درمان به امید طب سنتی همان و بزرگ شدن سنگ کلیه و رفتن زیر تیغ جراحی همان." وی می افزاید: "این که سابقه طب سنتی به درازای عمر انسان است و این از افتخارات این طب می باشد صحیح اما همه ما این واقعیت را می پذیریم  که در قدیم بسیاری از بیماری ها به دلیل محدود بودن کارایی طب سنتی به موقع و به شکل صحیح تشخیص داده نمی شد و در نتیجه خیلی ها فوت می کردند."

 

نبود تعرفه های مشخص
سعیدرضا فاطمی نیا می گوید: "نبود تعرفه های مشخص از ضعف های سیستم درمان طب سنتی است. در طب کلاسیک، سازمان نظام پزشکی و مراجع ذی صلاح هر ساله تعرفه هایی را مشخص می کنند اما در طب سنتی این گونه نیست. گروهی از کارشناسان در هر شهری دور هم جمع می شوند و در پایان خودشان تعیین می کنند که مثلا برای حجامت چه مبلغی دریافت كنند." وی می افزايد: "من فکر می کنم با استقبال جامعه از طب سنتی این نقیصه نیز در سال های آتی رفع شود."

 

سوءاستفاده
یکی از همشهری ها از وعده های اغراق آمیز یک کارشناس طب سنتی که با حضور در مدرسه فرزندش  خبر از وجود نمکی می داده که قادر است بعضی بیماری ها را درمان کند، گلایه دارد. یک کارشناس آگاه در این رابطه می گوید: "این که اشخاصی بخواهند به اسم طب سنتی یا طب مکمل  با بزرگنمایی و وعده های دروغ از بیماری و نا آگاهی دیگران سوءاستفاده کنند از بی اخلاقی است که البته این بد اخلاقی ها و سوءاستفاده ها در طب کلاسیک هم وجود دارد."

 

داروهای گیاهی هم می توانند عوارض داشته باشند
یک کارشناس سم شناسی دارویی نیز خبر از سمی شدن بعضی داروهای گیاهی در اثر استفاده نکردن طبق نظر پزشک یا استفاده به میزان زیاد می دهد و می افزاید: "در این صورت بیمار ممکن است با مصرف داروی گیاهی مسموم شود. به علاوه اگر هنگام کشت، سم پاشی غیر اصولی صورت گرفته باشد، احتمال اینکه محصول را در حالی که مسموم است به مصرف کننده منتقل کنند، کم نیست."

 

چکیده:
1- درمان با طب سنتی یک تخصص است .
2- داروهای گیاهی باید با نظر پزشک متخصص یا دوره دیده تجویز شود .
3-طب سنتی در محدوده خود کاربرد دارد و معالج همه بیماری ها نیست .

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید