امروزجمعه, 29 دي 1396-- Friday Jan 19 2018

ساعت 20:53:55

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 05:43:44

بیماری خرما در کمین زائران ایرانی

دوشنبه, 15 دی 1393 ساعت 16:33 کدخبر :8239
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

سلامت نیوز: سرپرست تیم تحقیقاتی کمیته علمی - پژوهشی بسیج جامعه پزشکی لرستان گفت: €Žاز نوعی بیماری جدید به نام بیماری «خرما» خبرداد که سلامت زائران ایرانی در مکه مکرمه را تهدید می کند.
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بسیج جامعه پزشکی، دکتر «محمد رضا ناظر » گفت : «بیماری خرما» که €در منطقه الخرمای عربستان شیوع دارد، شبیه به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است و در موارد اندکی در ایران €نیز مشاهده شده است€Ž.

**راه انتقال بیماری خرما
این متخصص عفونی در خصوص راه انتقال بیماری خرما اظهار داشت : راه انتقال این بیماری مانند بیماری کریمه کنگو است €یعنی از طریق دام و گوشت آلوده منتقل می شود و به هیچ وجه از طریق خرما نیست€Ž و نام خرما بر روی این بیماری به دلیل نام منطقه ای در €عربستان است که بیماری از آن شیوع پیدا کرده است.

ناظر با تاکید بر مورد تحت آزمایش قرار گرفتن زائران بازگشته از عربستان ، تصریح کرد: این افراد ممکن است تب خونریزی دهنده داشته باشند و به همین علت ممکن است آزمایش ابولا و یا کریمه کنگو بدهند اما €جواب آزمایش آنها منفی شود که در این صورت د باید به وجود بیماری خرما در آنها شک کرد.

وی تاکید کرد: اصل کلی این است که باید به فکر تب های خونریزی €دهنده باشیم. همچنین ضروری است دست اندرکارانی که آزمایش می گیرند، در فرایند آزمایش ها دقت بسیاری داشته باشند زیرا خودشان در معرض €آلودگی به این بیماری قراردارند.

این متخصص عفونی افزود : به عنوان نمونه پزشکی در اصفهان درحین نمونه گیری به €بیماری کریمه کنگو مبتلا شده است€Ž.€Ž

ناظر ادامه داد: براساس پژوهش های به عمل آمده ، بیماری خرما دارای دو €علامت خونریزی و تب است. بنابراین تا زمانی که بهداشت دام درست نباشد، هر بیماری مشترکی بین انسان و دام به €راحتی گسترش می یابد€Ž.€Ž

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید