امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 02:10:04

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

طرح شبنم از ابتدای بهمن ماه در خمینی شهر به اجرا درمی آید

سه شنبه, 05 دی 1391 ساعت 16:49 کدخبر :4833
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
طرح شبنم از ابتدای بهمن ماه در خمینی شهر همزمان با سراسر کشور به اجرا در می آید. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، شبنم، یک برچسب با بارکدی دو بعدی و منحصر به فرد است که حاوی اطلاعات کاملی از اجناس و کالاها بوده و بر روی آن ها نصب می گردد.

 پس از پایان تمامی مراحل اجرای این طرح در کشور هر کالایی بدون برچسب شبنم قاچاق محسوب می گردد و لذا تمامی واردکنندگان و تولیدکنندگان موظف به اجرای آن می باشند و با متخلفان برخورد خواهد شد. این طرح که مدتی است از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده و اصناف کشور موظف به اجرای آن شده اند و عملیاتی شدن آن بارها به تعویق افتاده است، به گفته یکی از مسؤولان واحد نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان از ابتدای بهمن ماه امسال اجرایی می گردد. یوسفی در پاسخ به این سوال که چه اصنافی موظف به اجرای این طرح می باشند گفت: در طرح شبنم اصناف مطرح نیستند بلکه در اولین مراحل تعدادی از کالاها برچسب دار می شوند. وی کالاها و اجناسی نظیر لوازم منزل، کالاهای صوتی و تصویری، لوازم و تجهیزات پزشکی، گوشی های تلفن همراه، مکمل های غذایی و دارویی، لوازم ساختمانی، لوازم ورزشی، اسباب بازی، مواد خوراکی مثل کنسروها و...را مشمول اجرای این طرح عنوان کرد. این مسؤول، هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از قاچاق کالا و عرضه کالاهای جعلی، پیشگیری از شیوع اقتصاد زیرزمینی و افزایش ثروت های نامشروع و رانت خواری و پشتوانه ای برای کسبه قانون مدار دانست و نظارت مردم بر عرضه کالاها و اطمینان حاصل کردن آن ها از اصلی بودن اجناس و همچنین ردگیری کالا از مبدا تا مقصد را از جمله مزایای این طرح عنوان کرد و افزود: خریداران می توانند از طریق نصب نرم افزار مخصوص روی گوشی های تلفن همراهشان، تماس با تلفن گویایی که بر روی برچسب درج شده و یا مراجعه به پایگاه اینترنتیwww.shabnam.ir کالای مورد نظر را ردیابی نموده و از اصلی بودن آن اطمینان حاصل کنند. یوسفی با تاکید بر اینکه این طرح یک شبکه نظارت مردمی بر کالاهاست گفت: "شبنم" مخفف "شبکه بازرسی و نظارت مردمی" است. به گفته وی در مرحله اول طرح، کسبه خود برچسب ها را دریافت می کنند و در مراحل بعدی باید اجناسی را خریداری و برای فروش عرضه کنند که دارای برچسب باشد. یوسفی در ادامه گفت: برچسب ها توسط یک شرکت روی کالاها نصب می گردد.

یوسفی در پاسخ به این سوال که آیا کالاهای برچسب دار از لحاظ کیفیت هم مورد تایید هستند؟ گفت: در مراحل بعدی اجرای این طرح قاعدتا کالاهایی برچسب می خورند که از مجوزات و استانداردهای لازم برخوردار باشند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید