امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 07:55:59

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آیا دانشگاه پیام نور خمینی شهر صاحب ساختمانی مستقل خواهد شد؟

دوشنبه, 10 تیر 1392 ساعت 08:16 کدخبر :5680
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی
زمینی به مساحت 8 هزار متر مربع برای دانشگاه پیام نور خمینی شهر خریداری می شود. سرپرست دانشگاه پیام نور شهرستان در این باره به خبرنگار فرصت گفت: این زمین که در بلوار بهشت واقع شده است توسط سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور خریداری و در اختیار این دانشگاه قرار خواهد گرفت.

کارشناسان دادگستری قیمت زمین مذکور را که دارای یک ساختمان نیمه کاره، یک سوله کارگاهی و انشعابات آب، برق و گاز است، یک میلیارد و 850 میلیون تومان برآورد کرده اند. به گفته دکتر آروین پس از پیگیری های مستمر نماینده خمینی شهر در مجلس، دکتر زیاری رییس کل دانشگاه های پیام نور و همچنین رییس املاک کل دانشگاه های پیام نور زمستان 91 در سفرهایی جداگانه به خمینی شهر متعهد شدند هزینه خرید این زمین را بپردازند و اکنون در حال طی مراحل اداری هستیم و ساعت به ساعت آن را رصد و پیگیری می نماییم.

 

دانشگاه پیام نور در مجاور پادگان، دانشگاه پیام نور در مجاور دانشگاه صنعتی، دانشگاه پیام نور در بلوار بهشت


دانشگاه پیام نور خمینی شهر از سال 86 آغاز به کار کرده اما تا کنون هنوز ساختمان مجزا و مستقلی ندارد. بخش اداری دانشگاه از زمان تاسیس، در ساختمان فرمانداری واقع شده بود و مسوولان دانشگاه مجبور بودند برای تشکیل کلاس ها هر چند وقت یکبار یک مدرسه را به اجاره خود درآورند که البته تنها می توانستند در نوبت بعدازظهر از فضای آن استفاده کنند اما ماجرا به همن جا ختم نمی شد و دانشگاه مجبور بود برای برگزاری امتحانات پایان ترم نیز مکانی را دست و پا کند تا اینکه با آغاز سال تحصیلی 91-90 با تغییر مدیریت دانشگاه، ساختمانی مستقل در خیابان شهید منتظری برای دانشگاه اجاره شد تا بخش اداری و آموزشی در یک مجموعه قرار بگیرد. ساختمان مذکور شامل زیرزمین، طبقه همکف و طبقه دوم جمعا 380 متر مربع است که با داشتن تنها 4 کلاس، یک آزمایشگاه، یک کتابخانه و یک نمازخانه به سختی جوابگوی 750 دانشجو با 5 رشته تحصیلی است. قرار گرفتن این ساختمان در بافت مسکونی شهر هم از دیگر مشکلات آن است.


عباسعلی آروین می افزاید: هیات مووسس طبق قانون می بایست زمینی به مساحت 5 هکتار در اختیار دانشگاه بگذارد اما به تعهدش دراین باره عمل نکرده است. رییس سابق این دانشگاه هم در همین زمینه در مصاحبه اش با فرصت در بهار 90 گفت: سازمان مسکن و شهر سازی قطعه زمینی را در ضلع جنوبی پادگان شهید موذنی به شهرداری واگذار کرد و شهردار وقت –عزیزاله پورکاظم- آن را به دانشگاه هبه کرد، دانشگاه اقدام به خاکبرداری کرد اما به مجردی که بیل مکانیکی دانشگاه به کار افتاد پادگان آن را از کار بازداشت. از آن پس جلسات متعددی در این باره برگزار شد و هر بار تعهداتی صورت گرفت اما در عمل اتفاقی نیفتاد.


آروین واگذاری زمین فوق الذکر را منتفی اعلام کرد و گفت: پس از با مشکل مواجه شدن برای ساخت و ساز در زمین مجاور پادگان، اداره کل منابع طبیعی متعهد شد زمینی به مساحت 10 هکتار در محدوده کوه لاو واقع در ضلع غربی دانشگاه صنعتی به دانشگاه پیام نور خمینی شهر واگذار کند. وی این زمین را نیز با مشکلاتی از جمله نا همواری و سختی انتقال انشعابات آب، برق و گاز مواجه دانست و گفت: واگذاری این زمین به دانشگاه در حال پیگیری است و پس از واگذاری، سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور هزینه ساخت و ساز آن را البته با کمک خیّرین شهرستان تقبل خواهد کرد.

 

دانشگاه پیام نور خمینی شهر در دانشگاه های دیگر استان ادغام می شود؟


آروین در رابطه با ادغام دانشگاه پیام نور که طی سال های گذشته زمزمه آن شنیده می شد، گفت: از آن جا که سیر پذیرش دانشجو در دانشگاه ما از سال 86 تا کنون صعودی بوده است و با توجه به اینکه دانشگاه پیام نور مرکز استان خود با کمبود فضا روبروست، چنین تصمیمی در این باره اتخاذ نخواهد شد.


سرپرست دانشگاه همچنین نگاه مسوولان شهر را نسبت به این دانشگاه و ماندگاری اش، مثبت ارزیابی کرد و گفت: به عنوان مثال نماینده مجلس از همان شروع مسوولیتش که در جریان مشکلات این واحد دانشگاهی قرار گرفت در این زمینه پیگیری های مستمر و موثری داشته است. وی نگاه مسوولان دانشگاه پیام نور استان را نیز مثبت دانست و گفت: دکتر فضیلتی رییس دانشگاه پیام نور مرکز استان خود پیگیر حل مشکلات ما خصوصا در زمینه خرید زمین بوده است.


گفتنی است دانشگاه پیام نور خمینی شهر کار خود را با 3 رشته مدیریت بازرگانی، مدیریت جهانگردی و فناوری اطلاعات آغاز کرد اما تلاش ها برای افزودن چند رشته دیگر به جایی نرسید تا اینکه در سال 91 با اضافه شدن 2 رشته حسابداری و حقوق موافقت شد و این 2 رشته در سال تحصیلی 92-91 در دانشگاه راه اندازی شد. دکتر آروین در این باره می گوید: 6 رشته فنی مهندسی و انسانی دیگر نیز درخواست کرده ایم که با دخالت نماینده موافقت ضمنی آن گرفته شده و منتظر خبر قطعی آن هستیم.

 

باز هم باید خیّرین پر آوازه خمینی شهر وارد عمل شوند


شایان ذکر است این دانشگاه با یک عضو هیات علمی و چندین استاد حق التدریس، 2 نفر کادر اداری و 2 نیروی خدماتی مشغول به کار است. عباسعلی آروین در پاسخ سوال ما که نحوه انتخاب اساتید به چه شیوه ای است می گوید: سعی ام این بوده که حتی المقدور از اساتید خمینی شهری برای تدریس دعوت کنم چراکه هم دلسوزانه تر کار خواهند کرد و هم ارتباط دو طرفه ما به جهت نزدیکی مسیر راحت تر انجام خواهد شد.


سرپرست دانشگاه پیام نور در پایان از خیّرین خمینی شهری که آوازه شان در همه جای کشور به گوش می رسد خواست که برای ساخت و تجهیز ساختمانی مستقل برای این واحد دانشگاهی نیز دست مسوولان را بگیرند. وی از دانشگاه پیام نور تیران به عنوان نمونه ای که با همیاری مسوولان سازمان مرکزی پیام نور و خیّران تیرانی اخیرا ساخته شده یاد کرد و گفت: این واحد دانشگاهی که الان به دانشگاهی نمونه در کشور تبدیل شده با هزینه یک میلیارد تومانی خیّران و 2 میلیارد تومانی سازمان مرکزی پیام نور احداث شد.

 

خمینی شهر را به یک قطب علمی تبدیل کنیم


گفتنی است دانشگاه پیام نور خمینی شهر با 750 دانشجو که نیمی از آن ها غیر بومی بوده و از دیگر نقاط استان به شهر ما می آیند شایسته داشتن ساختمانی وسیع و مجهز می باشد تا این مرکز علمی در کنار دیگر مراکز علمی شهرستان، خمینی شهر را تبدیل به یک قطب علمی در استان و بلکه کشور نمایند.

 

نظرات  

 
#1 +2 دانشجو 10 تیر 1392 ساعت 14:22
والا 4سال پیش که دانشجوی پیام نور مرکزی بودیم قرار بود پیام نور مرکزی از اشرفی اصفهانی بره و اینجا رو بدن به خمینی شهر... ولی معلوم نشد چی شد که دوباره سر خمینی شهر کلاه رفت و مسولین هم طبق معمول...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید