امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 06:03:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ايران به دانش فني ساخت توربوژنراتور بادي دست يافت
توسط دانشجویان دانشگاه آزاد خمینی شهر و به عنوان دومين كشور جهان؛

ايران به دانش فني ساخت توربوژنراتور بادي دست يافت

یکشنبه, 19 خرداد 1392 ساعت 06:25 کدخبر :5603
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
ايران به عنوان دومين کشور در جهان به دانش فني ساخت توربوژنراتور بادي دست يافت و در اين راستا متخصصان کشورمان موفق به طراحي و ساخت يک نوع "توربوژنراتور بادي" شدند که پره هاي آن به صورت افقي کار مي کند.

به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از روزنامه خراسان مورخ 1392/03/16، محمدعلي اشرف، مجري طرح که اين پروژه را در قالب يک طرح پژوهشي عملي انجام داده است، با بيان اين مطلب اظهار داشت: اين دستاورد به زودي در دانشگاه آزاد خميني شهر نصب مي شود و با تأييديه هاي علمي که اين توربوژنراتور دريافت کرده است، به زودي به سازمان بهره وري انرژي و همچنين سازمان انرژي هاي نو ارائه مي شود.


وي افزود: هم اکنون نمونه تحقيقاتي اين نوع از "توربوژنراتور بادي" در دانشگاه ساخته شده است و با حاميان مالي که هم اکنون داريم، آن را به شکل نيمه صنعتي توليد خواهيم کرد. اين پروژه با حمايت مالي باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر و همکاري ۷تن از مهندسان و دانشجويان و مشاوره ۲تن از استادان اين دانشگاه انجام شده است. اين کارشناس ارشد برق اضافه کرد: توليد اين نوع از پره هاي توربين بادي فقط در کشور چين انجام مي شود. اين توربين ها به صورت افقي نصب مي شوند و ما طراحي آن را از صفر شروع کرديم.


اشرف گفت: راندمان بالاتر و کاهش تلفات از ويژگي هايي است که روي آن ها تحقيقات و مطالعات بي شماري انجام گرفت و در نهايت توربوژنراتور بادي ساخته شد که نسبت به نمونه مشابه خارجي خود داراي عملکرد بهتر و مقرون به صرفه تر است.
مجري طرح در بيان ويژگي هاي منحصر به فرد اين نوع توربين اظهار داشت: توربين مذکور در سرعت هاي پايين باد، برق و انرژي توليد مي کند و سرعت وزش باد در توليد انرژي آن محدوديتي ايجاد نمي کند. البته اين موضوع به اين مفهوم نيست که اگر اصلا بادي نوزد هم اين توربين مي تواند برق توليد کند، اما در جاهايي که سرعت وزش باد پايين است مي توان از آن استفاده کرد.


اگر مناطق کشورمان را به لحاظ استفاده از بحث انرژي هاي نو تقسيم بندي کنيم، مناطق کويري، مناطقي است که بيشترين ميزان انرژي از طريق پنل هاي خورشيدي در اين مناطق تامين مي شود. از طرف ديگر سرعت وزش باد در مناطق کشور يکسان نيست. بينالود، رودبار، منجيل، سيستان و بلوچستان و تبريز از مناطقي هستند که سرعت وزش باد، در آن‌ها خوب است و توربين هاي بادي نيز در آن جاها نصب شده اند اما بسياري از مناطق کشور نيز نه داراي تابش مناسب نور خورشيد هستند و نه داراي سرعت وزش باد مناسب. بنابراين استفاده از توربين هايي که در مناطقي از کشور که در آن ها سرعت وزش باد پايين است هم کاربرد داشته باشد، ضروري است.


اشرف خاطرنشان کرد: روش ساخت سيستم برقي اين توربو ژنراتور بادي مهندسي معکوس نيست بلکه تمام طراحي آن از مرحله صفر تا مرحله آخر به دست متخصصان کشورمان انجام گرفته است.وي گفت: ظرفيت توليد اسمي اين توربوژنراتور بادي حدود ۲۲۰۰ وات است اما ظرفيت توليد ۴۰۰۰ وات انرژي را نيز دارد. اين سيستم به نوعي طراحي شده است که قابليت نصب روي پشت بام اماکن را نيز دارد. بنابراين، در مواقع اضطراري و هنگامي که امکان استفاده از شبکه برق شهري وجود ندارد مي توان از اين سيستم براي توليد انرژي بهره گرفت.مجري طرح يکي از قطعات تشکيل دهنده اين سيستم را ۳ پره اي اعلام کرد که موتورهاي آن عمودي است و اين پره ها داراي طراحي بسيار خاصي است که براي اولين بار در ايران طراحي شده است. طراحي خاص و زواياي پره موجب شده است نيروي همپوشاني آن به صفر برسد و تلفات آن کاهش و در نتيجه راندمان توربين افزايش يابد. سيستم گيربکس هم از ديگر قطعات تشکيل دهنده اين توربين است و با توجه به تمهيداتي که روي ژنراتور انجام شد موفق شديم هزينه ساخت آن را از ۱۲ ميليون تومان به حدود يک ميليون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش دهيم. ژنراتور اين توربين هم از نوع خاصي است که با يک سال مطالعه و پژوهش، سيم بندي آن به روش ويژه اي براي اولين بار در دنيا در کشورمان انجام شد.سيستم مدار واسط الکتريکي و دي سي هم از ديگر قطعات تشکيل دهنده اين توربين است.


اشرف درباره نحوه عملکرد اين توربين ها اظهار داشت: هنگامي که بادي مي وزد توربين يا همان پره هاي بادي طراحي شده شروع به چرخش مي کند. اين چرخش باعث مي شود ميله اي محوري که پره را به ژنراتور متصل مي کند، انرژي ناشي از حرکت توربين ها را انتقال دهد. اين اقدام موجب مي شود انرژي الکتريکي در ژنراتور تشکيل شود و پس از آن انرژي الکتريکي توليد شده با کنترلرهايي که براي آن در نظر گرفته شده است انرژي را تامين کند.وي افزود: اين سيستم مانند باتري قابليت ذخيره انرژي را نيز دارد و مي توان آپشني براي آن ايجاد کرد که مقداري انرژي را حداقل براي انجام کارهاي اضطراري ذخيره کند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید