امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 21:29:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اگر پتانسیل های بالقوه شهر بالفعل شوند با پیشرفتی شگرف مواجه می شویم
گفتگو با نفر اول کنکور دکتری در رشته تربیت بدنی:

اگر پتانسیل های بالقوه شهر بالفعل شوند با پیشرفتی شگرف مواجه می شویم

شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 07:51 کدخبر :5621
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
همواره خصوصا در چند ساله اخیر نام نام آوران عرصه علم و دانش خمینی شهر هم همچون دیگر عرصه ها بر تارک شهر می درخشد. زمان اعلام نتایج آزمون های سراسری که می شود همیشه چندین سهم به خمینی شهر ما تعلق دارد.

به امید روزی که این نخبگان خمینی شهری بتوانند سهم واقعی خمینی شهرمان را بگیرند و آن را در جایگاه واقعی اش بننشانند با نفر اول کنکور دکتری در رشته تربیت بدنی (آسیب شناسی و حرکات اصلاحی) به گفتگو می نشینیم.


مرتضی صادقی متولد 1367

امسال برای اولین بار در کنکور دکتری شرکت کردید؟

نه سال گذشته هم با رتبه 19 در آزمون کتبی پذیرفته شدم اما در مصاحبه کمی ناحقی شد و پذیرفته نشدم.

چند درصد احتمال می دهید که در مصاحبه با عدم پذیرش مواجه بشوید؟

به نظرم هیچ چیز را نمی شود به طور قطع پیش بینی کرد وهمیشه باید متکی به لطف خداوند بود. فکر می کنم با توجه به رزومه خوبم پذیرفته شوم.

مقاله چاپ شده دارید؟

بله 4 تا مقاله چاپ شده دارم و 2 تا در دست چاپ و همچنین 2 تا طرح در حال اجرا.
چطور درس می خواندید؟

از آن جا که کنکور دکتری منابع مشخصی ندارد با دیگر آزمون ها فرق می کند، من امسال نسبت به سال گذشته منابع بیشتری پیدا کرده و خواندم. از آبان ماه شروع کردم و متوسط روزانه 6 تا 8 ساعت مطالعه می کردم.

زبان انگلیسی را چطور؟
برای تقویت زبان تا کنون در کلاس های مختلفی شرکت کرده ام. یک ماه آخر هر روز یک آزمون از کنکورهای سال های گذشته را تست می زدم و در کل زبان را برای 50 درصد خواندم و 50 درصد و خرده ای زدم البته امسال نمره منفی زبان را برداشتند که فکر می کنم آن هم موثر بود.

توصیه ای برای پشت کنکوری ها دارید؟
توصیه ام به همه کسانی که می خواهند پا به عرصه تحصیلات دانشگاهی بگذارند این است که زبان انگلیسی را تقویت کنند. من اگر به گذشته برگردم یکی از کارهایی که می کنم زبانم را تقویت می کنم. یک توصیه دیگر اینکه به قول یکی از بزرگان "چه به توانستن فکر کنید و چه به نتوانستن در هر دو صورت حق با شماست."

موفقیتتان را مدیون چه کسانی هستید؟
دعای خیر پدر و مادر و همراهی خانواده ام و البته کتابخانه و سالن مطالعه "اندیشه" وابسته به مسجد "آقا علی اکبر". از همه کسانی که در این کتابخانه و سالن مطالعه محلی، فضایی مناسب برای مطالعه را فراهم می کنند سپاسگزارم. من از سال84 که برای کنکور سراسری درس می خواندم تا الان از این فضا برای مطالعه استفاده می کنم و به نظرم این سالن یکی از بهترین سالن های شهر است. سالن مطالعه اندیشه به شکل مردمی اداره می شود و من هم مفتخرم که از فعالان این کانون فرهنگی هستم.

جای مسوولان فرهنگی شهر باشید برای جوان ها و نوجوان ها چه برنامه ریزی می کنید؟
اگر پتانسیل های بالقوه شهر ما بالفعل شوند ما با پیشرفتی شگرف مواجه خواهیم شد اما متاسفانه آنچه که الان شاهد آن هستیم حتی به اندازه 10 درصد این پتانسیل هم نیست. پروفسور میردامادی در یکی از سخنرانی هایش گفت ما تا احساس نیاز نکنیم پیشرفتی در کار نیست اگر ما تا حالا توی شهرمان یک بیمارستان خیلی خوب نداریم به این علت است که همیشه موقع نیاز راهی اصفهان شده ایم.

مسوولان ورزشی چطور؟
با توجه به تراکم بالای جمعیت در شهر ما پتانسیل ورزشی هم زیاد است و جای کار خیلی بیشتر از این دارد البته این به این معنی نیست که الان کار نمی شود بلکه نیازمند توجهی خیلی بیش از اینها است.

در کدام مدارس خمینی شهر درس خوانده اید؟
مدرسه راهنمایی عماد، دبیرستان های خوارزمی و هشترودی و پیش دانشگاهی امام.

و دانشگاه؟
هر دو مقطعکارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه اصفهان خوانده ام.

قصد دارید مقطع دکتری را در کدام دانشگاه تحصیل کنید؟
گرایش آسیب شناس و حرکات اصلاحی در 5 دانشگاه کشور تدریس می شود، 2 تااز دانشگاه های تهران و همچنین دانشگاه های اصفهان، گیلان و کرمان. تحصیل در دانشگاه های تهران و اصفهان هر کدام مزایایی دارد و من در اینباره هنوز به قطعیت نرسیده ام.

رشته تربیت بدنی چه گرایش هایی دارد؟
بیومکانیک، روان شناسی رفتارهای حرکتی-ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزش، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی.

چرا این گرایش را انتخاب کردید؟
این گرایش از جمله رشته های شبه پزشکی است که معمولا علاقمند زیاد دارد. بعضی ها معتقد بودند که من توانایی دارم وارد رشته های بهتری غیر از تربیت بدنی بشوم اما من هم به این حوزه خیلی علاقه پیدا کردم و هم ترجیح دادم که همه وقتم را صرف درس نکنم و به کارهای فرهنگی هم برسم.

رشته ورزشی خاصی را هم به طور حرفه ای دنبال می کنید؟
یک مدت هندبال را به طور حرفه ای دنبال می کردم اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم که ورزش را به شکل حرفه ای کنار بگذارم و وارد عرصه ورزش درمانی بشوم چون هم از لحاظ کاری به آن علاقه پیدا کردم و هم از لحاظ درآمدی می شود رویش حساب کرد.

بازار کار این رشته چطور است؟
کاری که به بیمار و بیماری مربوط باشد همیشه کارکرد دارد به علاوه اینکه رشته ما هم یک رشته نوپا است و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

شیوه کارتان به چه صورت است؟
ما یا تحت نظر یک پزشک کار می کنیم و یا در قالب باشگاه های علمی_ ورزشی.

کاربرد رشته شما چیست یا به عبارتی فکر می کنید با تحصیل در این رشته چه کمکی بتوانید به شهر و همشهری ها بکنید؟
گرایش ما بیشتر مختص جامعه ورزشی است، ما به بازتوانی کمک می کنیم و همچنین در زمینه توانبخشی بیماران هم فعالیت داریم.به طور کلی ورزش و حرکات اصلاحی موضوعی نیست که بشود گفت کسی یا کسانی از آن بی نیازند، شهر ما هم مثل همه جا نیازمند کار در این حیطه است مثلا در حیطه توانبخشی بیماران،اخیرا متوجه شده ام که پرفشاری خون و غلظت خون در شهر ما زیاد است و می شود در این حیطه کار کرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید