شورای جهانی صنایع دستی (wcc)اعلام کرد

ثبت جهانی اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش

شنبه, 14 شهریور 1394 ساعت 12:11 کدخبر :9370
چاپ
نویسنده :


 طبق اعلام رسمی شورای جهانی صنایع دستی (wcc)، پس از بررسی€Œهای تخصصی صورت گرفته و حضور کارشناسان بین€Œالمللی در ایران، شهرهای اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش به ثبت جهانی رسیدند.

طی پیگیری€Œهای حقوقی صورت گرفته از سوی معاونت صنایع€Œدستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع€Œدستی و گردشگری با اعضای شورای جهانی صنایع€Œدستی و رایزنی€Œهای انجام شده از سوی معاون صنایع€Œدستی کشور در اجلاس آسیا اقیانوسیه در کشور هند (2015) در رابطه با ثبت€Œجهانی دو شهر اصفهان و تبریز این درخواست به تایید این شورا رسید.

در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع€Œدستی و با رای اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه این دو شهر ایران به ثبت جهانی رسیدند.

«وانگ شان»، رئیس شورای جهانی صنایع€Œدستی و «غدا هیجاوی»، رئیس منطقه آسیا-اقیانوسیه€Œی این شورا، طی پیام€Œهایی اختصاصی این موفقیت را به مسعود سلطانی€Œفر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبریک گفتند.

در سال 2015 میلادی در سطح دنیا تنها 6 شهر کاندیدای ثبت جهانی بودند که اصفهان و تبریز به واسطه داشتن ویژگی€Œها و شرایط خاصی که در زمینه صنایع€Œدستی و بافت فرش داشتند، برای نخستین€Œبار به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.

ارتقای جایگاه بین€Œالمللی صنایع€Œدستی ایران و توسعه بازارهای جهانی و زمینه€Œسازی برای حضور پررنگ€Œتر صنایع دستی ایران در عرصه بین€Œالمللی، توسعه گردشگری فرهنگی و افزایش اشتیاق گردشگران برای دیدن این دو شهر از جمله نتایج مهم این موفقیت به شمار می€Œرود.

یکی از برنامه€Œهای معاونت صنایع€Œدستی و هنرهای سنتی در دولت تدبیر و امید شعار "هر استان یک برند جهانی و هر شهر یک برند ملی" بوده که ثبت همزمان اصفهان و تبریز شروع جدی و ارزشمندی برای تحقق این برنامه است

مطالب مرتبط: