امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 15:05:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در کنکور سراسری امسال و در رقابت با پنج هزار نفر رخ داد:

رتبه 4 و 8 دکترای علوم قرآن و حدیث در دست خمینی شهری ها

سه شنبه, 07 آذر 1391 ساعت 15:59 کدخبر :4755
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
به گزارش اولین ویژه نامه قرآنی خمینی شهر؛ بشری، امسال در کنکور سراسری مقطع دکترا در رشته علوم قرآن و حدیث که توسط سازمان سنجش برگزار می شود، دو نفر از خمینی شهر موفق شدند رتبه های برتر این کنکور را به دست آورند؛

سید مهدی ابطحی رتبه چهارم و ابوالفضل حاجی حیدری رتبه هشتم. خبرنگار ما فرصت را غنیمت شمرد و پای صحبت این نخبه های قرآنی نشست.

***

سید مهدی ابطحی: موفقیتم را مدیون همین جلسات قرآنی ام/ در تمامی ترم ها شاگرد اول دانشگاه بودم

* خودتان را معرفی کنید.

سید محمدمهدی ابطحی متولد 1355 هستم. در دهه 70 تا مقطع کاردانی رشته مهندسی شیمی درس خواندم. در سال 1381 ازدواج کردم و پس از آن، لطف خدا و تشویقهای همسرم بود که مسیر زندگی ام را عوض کرد و در سال 1383 در رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه اصفهان قبول شدم و تاکنون با وجود خانواده و بچه و مشغله کاری توانسته ام به صورت پیوسته این رشته را ادامه بدهم. امسال توانستم بدون سمهیه از بین بیش از پنج هزار نفر شرکت کننده رتبه چهارم در کل کشور را کسب کنم و در دانشگاه اصفهان به تحصیل مشغول شوم.

* برای کنکور چگونه مطالعه می کردی؟

در فرجه زمانی قبل از کنکور که باید بیشتر مطالعه را می کردم دو مسأله باعث شد که فرصت چندانی برای مطالعه پیدا نکنم؛ یکی اینکه آن زمان باید از پایان نامه کارشناسی ارشدم دفاع می کردم که کار پرحجم و سنگینی بود، دوم تولد فرزند دومم بود. هم از جهت معنوی و هم از جهت ظاهری، موفقیت در رتبه ای که اصلاً تصورش را هم نمی کردم، مدیون همین جلسات قرآنی می دانم. از نظر معنوی که ما همیشه در زندگی مدیون الطاف الهی و عنایات ویژه اهل بیت(ع) هستیم و جلسات قرآن باعث برکات در زندگی می شود. اما از نظری ظاهری نیز این جلسات بی تأثیر نبوده چرا که بیشترین زمینه علمی که برایم ایجاد شد در گروی همین جلسات قرآنی و تدریسهایم بود. این نکته را بیشتر برای کسانی می گویم که مشغول مطالعات هستند، بیایند و برای تدریس وقت بیشتری بگذارند. در اینجا استناد می کنم به سخن مرحوم آیت ا... معرفت که می گفت اگر از بزرگترین علما سؤال کنید این علمی که کسب کردید، از تحصیل به دست آورده اید یا از تدریس، یقیناً می گویند از تدریس.

* روش تدریست؟

من معمولاً در کلاسهایم از سیستم رایانه ای استفاده می کنم و هنگام سخنرانی یا تدریسم اسناد، مدارک و شواهد گفته هایم را از طریق نرم افزارهای موجود و به وسیله دیتاشو به مخاطب نشان می دهم. این شیوه تأثیراتی دارد ازجمله اینکه من دیگر نمی توانم سخن بدون سند بزنم، باید هر سخن، آیه، حدیث و یا وقایع تاریخی که استشهاد می کنم، سندش را نشان بدهم. کار کردن با این نرم افزارها خیلی مؤثر بوده است. هم اینکه اجرای تدریس به صورت سمعی بصری بر مخاطب بیشتر تأثیرگذارست.

* در حال حاضر به چه کاری مشغول هستی؟

درحال حاضر بجز تحصیل، مدرس علوم قرآنی و دروس عقیدتی مجتمع دانشگاهی امیرالمؤمنین(ع) سپاه نیز هستم.

* سابقه قرآنی ات؟

از سن نوجوانی در جلسات قرآنی شرکت می کردم. مدتی در کانون الزهرا(س) مسجد اعظم فعالیتهای قرآنی داشتم. سپس وارد محفل قرآنی امام رضا(ع) شدم و تا الان نیز سرپرستی آن محفل را به عهده دارم. دو کلاس در محفل امام رضا(ع) دارم؛ از سال 1388 یعنی از بدو تأسیس اتحادیه تشکلهای قرآنی خمینی شهر در آنجا به انجام وظیفه می پردازم. بصورت پراکنده و مختلف در مراکز قرآنی، حوزه های علمیه و بعضاً دانشگاه ها هم برنامه سخنرانی و تدریس دارم.

* حفظ قرآن؟

به صورت ترتیبی حفظ نکرده ام اما در اثر مرور زیاد به صورت موضوعی آیات را در ذهن دارم.

* رتبه های قرآنی؟

خیلی اهل شرکت در مسابقات قرآن نبوده ام. رتبه سوم در مسابقات ترتیل دانشگاه اصفهان، رتبه دوم در مسابقات مفاهیم قرآن مجموعه نیروهای مسلح استان اصفهان. سال گذشته هم در بین مربیان عقیدتی کل مجموعه نیروی زمینی سپاه کشور به عنوان مربی نمونه انتخاب شدم. همچنین در پایان دوره کارشناسی ارشد رتبه اول دانشگاه اصفهان را هم کسب کردم یعنی در تمامی ترمهای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشدم شاگرد اول دانشگاه بودم.

* قرآن را چگونه دریافتی؟

هر چه زمان گذشته است، علاقه ام به قرآن افزون گردیده است. واقعاً حقایقی که در قرآن نهفته است و با بررسی و تحقیق کشف می گردد، جالب و جذاب است.

* کار قرآنی در شهرستان خمینی شهر؟

برای کار قرآنی کردن در شهر چند مانع وجود دارد؛ یکی سیاست زدگی است که بعضاً مانع همدلیهای عمیقتر شده است. نکته مثبت در تشکلهای قرآنی شهر ما اینست که نسبت به سایر مجموعه های مذهبی، نیروهای قرآنی دلبستگی و همبستگی شان بیشترست. به هر حال محله گرایی ها و سیاست زدگی ها مقداری مانع می شود. مانع دیگر اینکه خیلی از مردم بالاخص خیّرین قدر کار قرآنی را نمی شناسند و در این زمینه آن طور که باید تلاش نمی کنند و به تعبیر قرآن با مال و جانشان در این راه قرآنی جهاد نمی کنند. عدم همراهی مسؤولان و کسانی که می توانند در این مسیر تأثیرگذار باشند، از دیگر مشکلات است. اما در مجموع الحمدلله شهرستانی داریم با ظرفیتهای قرآنی بسیار غنی، شهری که زادگاه آیت ا... معرفت مفسر بزرگ قرآن در جهان شیعه، آیت ا... فیض الاسلام شارح بزرگ نهج البلاغه و دیگر علماست.

* نقاط قوت و ضعف دانشگاه؟

اصلِ وجود رشته قرآن و تخصصی و علمی کردن در دانشگاه نقطه قوتی حساب می شود. انجام کار تخصصی در زمینه قرآن از دیگر نقاط قوتست. البته افراد امثال من انتظار بیشتری دارند. به هر حال فضای دانشگاه آنطور که باید معنوی نیست. متأسفانه در دانشگاه بعضی جاها اصرار بر حاشیه های قرآن بیشتر از اصرار بر خود قرآن است. معمولاً به علوم قرآنی بیشتر پرداخته می شود تا به مفاهیم قرآن. در دانشگاه علوم قرآنی بیشتر از تفسیر کار می شود. رشته های تفسیر داریم ولی بیشتر تفسیرخوانی نه تحلیل.

***

ابوالفضل حاجی حیدری: تحصیل، تهذیب و ورزش را محور فعالیت های روزانه قرار دهیم

* معرفی خودت؟

ابوالفضل حاجی حیدری متولد 1362 هستم. تا پایان مقطع کارشناسی ارشد را در رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه امام صادق(ع) خواندم و از محضر اساتیدی ازجمله آیات مهدوی کنی، باقری کنی، سید حسن مصطفوی و دکتر احمد پاکتچی بهره بردم و توانستم با موفقیت پایان نامه خود را با عنوان «مبانی قرآن شناختی و تفسیری شیخ مفید(ره)» ارائه دهم.

* مطالعه برای کنکور؟

چون هنوز ازدواج نکرده ام، اوقات فراغت زیادی داشتم. البته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پایه علمی من قوی شده بود و آنقدر بر این رشته مسلط شده بودم که براحتی و با صرف کمترین وقت برای مطالعه کنکور امسال توانستم در آزمون دکترا رشته علوم قرآن و حدیث رتبه هشتم را کسب کنم و الان در دانشگاه تربیت مدرس تهران مشغول به تحصیل هستم.

* نظرت درمورد رشته علوم قرآن و حدیث؟

رشته علوم قرآن و حدیث از رشته های نوپاییست که حدوداً 15 سال است در ایران ایجاد شده است و هنوز جای کار بسیاری دارد. باید به یک رشته بین رشته ای تبدیل گردد؛ بین رشته های تاریخ، معارف اسلامی و زبان شناسی.

* سابقه قرآنی؟

سابقه تدریس و سخنرانی ندارم ولی از همان کودکی در کلاسهای قرآن مسجد محلمان مرحوم آیت ا... جبل عاملی شرکت می کردم و از محضر مربیان قرآن ازجمله آقایان سعیدی، مجید کاوه، جعفر حاج حیدری، ابراهیم حلوایی، حاج حسین ماهوش، سید ابوالفضل موسوی زاده و دیگران بهره بردم.

* رتبه های قرآنی؟

کسب رتبه اول مسابقات ترجمه قرآن کریم دانشگاه های استان تهران، رتبه چهارم مرحله کشوری رشته مفاهیم مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه سال گذشته و رتبه های ریز و درشت دیگر در کارنامه قرآنی من دیده می شود که الان حضور ذهن ندارم.

* رمز موفقیت؟

«توکل بر خدا» تنها رمز موفقیتم است و به افرادی که می خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند، توصیه می کنم همیشه توکلشان به خدا باشد. هم روی زبان عربی بسیار کار کنند و با متون عربی چه ادعیه و زیارات و چه متون جدید و روزنامه ها مأنوس گردند. هم اینکه زبان انگلیسی را نیز تقویت نمایند. جهت اینکه انشاءا... بتوانند در آینده در جامعه فرد مفیدی باشند، سعی کنند مبادی تبلیغی را یاد بگیرند. جهت غنی سازی معارف قرآنی و حدیثی خود از دائره المعارف بزرگ اسلامی بهره بگیرند و بتوانند با متون این دائره المعارف انس بگیرند. سه رکن تحصیل، تهذیب و ورزش را محور فعالیتهای روزانه خود قرار دهند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#11 0 a.alipour 27 شهریور 1394 ساعت 00:59
نقل قول حمیده:
سلام من دانشجوی کارشناسی ارشدعلوم قرآن هستم میخواستم این عزیزان لطف کنن منابعی رو که واس دکتری خوندن بهم معرفی کنن باتشکر

بسیار عالی است
نقل قول
 
 
#10 +2 حمیده 19 آذر 1393 ساعت 10:20
سلام من دانشجوی کارشناسی ارشدعلوم قرآن هستم میخواستم این عزیزان لطف کنن منابعی رو که واس دکتری خوندن بهم معرفی کنن باتشکر
نقل قول
 
 
#9 +2 کامران 14 مهر 1393 ساعت 17:48
با سلام. من کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث هستم. امسال قصد شرکت در ازمون دکتری را دارم. لطفا اگه ممکنه شماره موبایل یاایمیل این دوبزرگوار رالطف کنید تا در مورد منابع آزمون ازشون کمک بگیرم. با تشکر
نقل قول
 
 
#8 +1 مریم قاسمی 04 مهر 1393 ساعت 16:15
سلام خوبید ؟ من کارشناسی مترجم زبان روسی دارم برای ارشد علوم قرآن حدیث شرکت کنم منابع پیشنهادی دانشگاه فردوسی برای قبولی دانشگاه قم کافیه خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید اگه مقدوره شماره موبایل یاایمیل اسن دوبزرگوار رالطف کنید
نقل قول
 
 
#7 0 مونا 09 شهریور 1393 ساعت 10:51
باسلام وخسته نباشید من دانشجوی کارشناسی علوم قران وحدیث هستم اگه امکان داره ادرس ایمیل یا شماره تماس دو بزرگوار را بنویسید تا ازشون کمک بگیریم. ممنون
نقل قول
 
 
#6 -2 مریم 16 مرداد 1392 ساعت 03:26
برامون دعا کنیدکه مثل شمابشیم یاعلی التماس دعا.
نقل قول
 
 
#5 +1 سید سجاد 07 اردیبهشت 1392 ساعت 19:21
دمت گرم به خدا ایوووووووووووول داری دکی جون. دکتری علوم قران یعنی ارزوی تحقق یابنده من
نقل قول
 
 
#4 +4 تینا 19 فروردین 1392 ساعت 09:03
اگه میشه از این دو بزرگوار نمرات کسب شده در کنکور دکترا رو بپرسید . هم نمرات دروس تخصصی و هم عمومی .
بسیار سپاسگزارم
نقل قول
 
 
#3 0 ماهوش 18 آذر 1391 ساعت 20:35
یک تابلو فرش خطاطی به ارزش 37 ملیون تومان برای که یادگار جشنواره نیایش خمینی شهر؟؟؟؟؟است در میدان قدس (استادیوم) با فروتنی هر چه تمام خالقین آثار؟؟؟به معرض دید گذاشته شده است
نقل قول
 
 
#2 +1 همشهری شما 17 آذر 1391 ساعت 16:16
آفرین به همشهری های خوبم. شما نتیجه صبر و تلاشتون را دیدید. انشااله که تو دنیا و آخرت سعادتمند باشید.
نقل قول
 
 
#1 +2 سيد 09 آذر 1391 ساعت 12:53
ابوالفضل خان غصه نخور. ازدواج مي كني و سرت اينقدر شلوغ بشه كه فرصت سرخاروندن هم نداشته باشي.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید