امروزشنبه, 03 آبان 1399-- Saturday Oct 24 2020

ساعت 18:56:36

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

نجات سيبري از انقراض، در مراسم توديع و معارفه روساي جهاد كشاورزي شهرستان مورد تأكيد قرار گرفت؛

سيبري خميني شهر را نجات مي دهيم

پنجشنبه, 31 فروردین 1391 ساعت 12:14 کدخبر :3985
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین

قائم مقام مدیر کل جهاد کشاورزی استان در مراسم تودیع و معارفه مدیر جهاد کشاورزی خمینی شهر گفت: کشاورزی خمینی شهر به عنوان یک شهرستان کوچک در نگاه اول مشکل به نظر نمی آید اما با ورود به آن متوجه پیچیدگی های خاصش مي شويم. مهندس نصر، کشاورزی نایین را به عنوان بزرگترین شهرستان دارای مشکلات کمتری در این زمینه نسبت به خمینی شهر دانست.

وی با تاکید بر اینکه در خمینی شهر به هیچ عنوان امکان توسعه کشاورزی وجود ندارد گفت: این شهرستان  دارای پتانسیل قوی در تولید گل و گلخانه می باشد. محمدرضا نصر یکی از اولویت های تنظیم شده برای کشاورزی خمینی شهر را حفظ میوه سنتی سیبری با استفاده از روش های بیو تکنولوژی عنوان کرد و افزود: امیدواریم با انتقال این میوه به شهرهای استان به توسعه و تقویت آن کمک کنیم.

قائم مقام مدیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه از این پس بیشتر امور و تصمیم گیری های شهرستان زیر نظر فرماندار و دستگاه های مهم شهرستان انجام خواهد شد، گفت: این حرکت باعث جهش و رونق بخش کشاورزی شهرستان خمینی شهر در آینده خواهد شد.

مهندس نصر در ادامه از کامران بقایی مدیر سابق اداره جهاد کشاورزی به عنوان یکی از مدیران موفق استان در چند ساله اخیر نام برد و ادامه داد: جا دارد از فرماندار خمینی شهر نیز به دلیل افزایش سهمیه اعتبارات بخش کشاورزی شهرستان تشکر کنم چرا که خمینی شهر تنها شهرستان استان است که نسبت به شهرهای دیگر 20 درصد افزایش اعتبارات پیش بینی شده را به خود اختصاص داده است.

در جذب اعتبارات کشاورزی شهرستان با 500 درصد افزایش روبرو بوده ایم

رییس سابق اداره جهاد کشاورزی نیز در این مراسم به ارائه گزارش عملکرد 4 ساله خود پرداخت و گفت: در زمان قبول مسوولیتم در سال 87 اعتبارات شهرستان در بخش کشاورزی 500 میلیون تومان بود ولی در حال حاضر این اعتبارات به 3 میلیارد تومان افزایش یافته است و ما با 500 درصد رشد در این بخش روبرو بوده ایم. بقایی فعالیت های انجام شده در این مدت را حاصل همکاری همه همکاران، بهره برداران، نمایندگان، کشاورزان و تولیدکنندگان و حمایت مسوولین شهرستان دانست و گفت: در این مدت علی رغم کمبود نیروی انسانی از طریق افزایش حجم فعالیت، حفظ کاربری های اراضی به خوبی انجام گرفت و به طور کلی تحولات و اتفاقات زیادی در بخش کشاورزی شهرستان به وجود آمد.

وی از اشتغال زایی و کسب برترین رتبه ایجاد مشاغل خانگی در استان و در بین دستگاه های دولتی به عنوان مصادیق موفقیت های این اداره نام برد.

کامران بقایی توسعه سیستم شبکه آبیاری های تحت فشار شهرستان،  تشکیل نظام صنفی کشاورزان، استقرار صنایع طبیعی در شهرستان، سرعت بخشی به روند احداث شهرک گلخانه ای قرطمان، اجرای طرح تقسیم سوخت و استفاده بهینه از این طرح در زمان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه، تشکیل کانون سنگرسازان بی سنگر و اقدامات این کانون در چاپ زندگی نامه و آثار 35 نفر از شهدای جهادگر را از جمله اقدامات انجام شده در 4 سال مدیریتش عنوان کرد.

وی ضمن تشکر از حمایت های مدیر کل جهاد کشاورزی استان تنها انگیزه خودش را از کار در خمینی شهر حمایت های سید جواد ابطحی به عنوان نماینده و همینطور حمایت های فرماندار اعلام کرد و گفت: با حمایت آقای حقیقی با توسعه قابل توجهی در بخش اعتبارات مواجه شدیم.

رییس سابق اداره جهاد کشاورزی از تلاش های همکاران  جهاد کشاورزی در بخش حفظ کاربری اراضی و باغات و آبرسانی به نیکی یاد کرد و از همگان حلالیت طلبید.

در ادامه فرماندار شهرستان ضمن تشکر از مسوولین جهاد کشاورزی گفت:  جایگاه جهاد کشاورزی استان از رتبه خوبی در کشور برخوردار است و به تبع جهاد کشاورزی شهرستان نیز از آن جا که با وجود خشکسالی و کمبود آب تاکنون حفظ شده است، از این امتیاز بی بهره نیست. حقیقی ادامه داد: بخش کشاورزی نیاز به یک نگاه ویژه دارد و در هر کجا و هر مرحله ای که به این بخش کم توجهی شده ضرر کرده ایم. وی شرایط امروز را برای استقلال کامل و صادرات محصولات کشاورزی بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: در رژیم گذشته از نظر کشاورزی در وابستگی کامل بودیم و نظام جمهوری اسلامی آرام آرام به سوی استقلال گام برداشت.

فرماندار به تلاش نماینده و رایزنی او با مسوولان استان و کشور برای گرفتن سهمیه آب اشاره کرد و افزود: سید جواد ابطحی یکی از نمایندگان قدر و مطرح مجلس هشتم بود.

بعضی ها دوست ندارند در این شهر کاری از پیش برود

در ادامه این جلسه نماینده مردم در مجلس با اشاره به کارنامه مدیر سابق جهاد کشاورزی گفت: من از نزدیک با فعالیت های مهندس بقایی آشنا بودم، آن زمان که ایشان به مدیریت اداره منصوب شد جهاد کشاورزی شهرستان اداره آماده ای نبود، با پیچیدگی های زیادی در این بخش روبرو بودیم و توقعات زیادی از طرف مسوولین وکشاورزان شهرستان مطرح بود. سید جواد ابطحی ادامه داد:  از آن جا که بعضی افراد دوست ندارند در این شهر کاری از پیش برود در پی ساقط کردن افراد موفق هستند، مدیر جهاد کشاورزی نیز یک سال قبل قصد ترک و تغییر مسوولیت داشت ولی به اصرار و با همه سختی ها به کار ادامه داد و من حتی شنیدم چند بار تا پای مرگ پیش رفته است.

وی در ادامه گفت:  اگر در کشور ما کشاورزی محور قرار بگیرد مشکل صنعت ما نیز حل خواهد شد چرا که مملکت ما از نظر زمین و آب و خاک کمبود ندارد. نماینده با تاکید بر استفاده از آبیاری تحت فشار به جای آبیاری غرقابی گفت: مسوولین ما باید با تغییر نگاه مدیریتی از این نعمت های خدادادی بهره کافی را ببرند.

ابطحی با تاکید بر اینکه ملتی که غذا نداشته باشد وابسته است گفت: عدم توجه به بخش کشاورزی از جمله دغدغه های مقام معظم رهبری است.

نماینده مردم با ابراز تاسف از اینکه در سال های آینده باید فقط شاهد عکس میوه منقرض شده سیبری باشیم گفت: متاسفانه در شهرستان خمینی شهر به دلیل توسعه شهرنشینی همه به دنبال تبدیل اراضی کشاورزی هستند به اضافه اینکه کم آبی هم بهانه خوبی برای این تغییرات فراهم کرده است. وی با اشاره به سخت گیری مراحل تسهیلات بانک کشاورزی گفت: آنقدر مراحل دریافت وام بانکی کشاورزی پیچیده است که متقاضی از ورود عرصه تولیدات کشاورزی پشیمان می شود.

وی با اشاره به اینکه یک گاودار به دلیل کمبود علوفه و ناتوانی در تامین خوراک گاوی که یک گوساله پنج ماهه در شکم داشت مجبور به ذبح آن شد گفت: سال گذشته تلاش زیادی برای توزیع جوی یارانه اي شد.

ابطحی به سعی و تلاش بسیار برای افزایش سهمیه آب کانال نکو آباد برای جلوگیری از خشکیده شدن باغات اشاره کرد و افزود: مسوولین باید با پیگیری های مجدد از خشک شدن درختان و باغات جلوگیری کنند. نماینده، دو استخر احداث شده در شهرک گلخانه ای قرطمان را نیز مطلوب ارزیابی نکرد و گفت: ظاهرا پیمانکار مربوطه کار خود درست انجام نداده و سازه نیاز به تعمیر و نظارت بیشتری دارد.

وی در پایان سخنانش با اشاره به سوابق کاری رییس جدید جهاد کشاورزی از همه مسوولین نیروی انتظامی، شهرداران سه شهر و مسوولین دادگستری خواست با حمایت خود از بخش کشاورزی با ساخت و سازهای غیر مجاز باغات برخورد نمایند و در حفظ اراضی و باغات موجود تلاش کنند.

حفظ میوه سیبری از الویت های کاری ام خواهد بود

رییس جدید جهاد کشاورزی نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد با مجموعه نیروی متخصص و حمایت مسوولین شهرستان و با همکاری نظام صنفی کشاورزان در اجرای وظیفه و پیشرفت کشاورزی شهرستان موفق باشد. محمود رضا افلاکی تولید قارچ خوراکی، تولیدات گلخانه ای و حفظ میوه سیبری را اولویت های کاری خود در سال جدید عنوان کرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید