امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 10:30:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تاكنون اعضاي 6 مرگ مغزي در خميني شهر به نيازمندان اهدا شده است

چهارشنبه, 30 فروردین 1391 ساعت 12:58 کدخبر :3983
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری

 

مسوول واحد پیوند اعضا معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، مردم ایران را مردمی ایثارگر دانست چراکه همانگونه که در سال های دفاع مقدس جانشان را برای کشورشان دادند در این زمان هم با اهدا عضو خود شاید جامعه ای را نجات می دهند.

دکتر سوداوی افزود: مردم ما با فرهنگ سازی که از طریق رسانه ها صورت گرفته است آگاهی های لازم را در این زمینه به دست آورده اند و هر سال شاهد افزایش اهداي عضو از طریق خانواده ها هستیم.

 

وی درگفت و گو با خبرنگار فرصت ادامه داد: با اهداي عضو می توان از بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و خانوادگی جلوگیری کرد. پیوند یک کلیه می تواند پدری را که هفته ایی سه بار و هر بار 3 تا 4 ساعت دیالیز می شود و زندگی اش فلج است و ممکن است خانواده اش بی سرپرست شوند زندگی ببخشد و یا جوانی را که نیروی فعال است به جامعه برگرداند.

محمد سوداوی تصریح کرد: در حال حاضر تمام اعضایی را که برای پیوند لازم داریم و کلیه عمل های پیوند در کشور خودمان انجام می شود. عمل های پیوند قلب در بیمارستان شهید چمران و کلیه و کبد در بیمارستان الزهرا انجام می گیرد. وی همچنین با استناد به مقاله دکتر سیم فروش تعداد پیوند کلیه از بیمار مرگ مغزی و بافت زنده را یکسان اعلام کرد و گفت: علتش این است که حوادث جاده ای خصوصا در رابطه با موتورسواران زیاد اتفاق می افتد و درمیان این آسیب دیدگان جوانان سهم بیشتری می برند و چون اعضای سالمی دارند، پیوندها به خوبی صورت می گیرد.

وی افزود: همه مرگ مغزی ها را نمی توان پیوند زد. از هنگام اعلام مرگ مغزی تا رضایت خانواده و آمادگی گیرنده ها بین 36 تا 72 ساعت طول می کشد که ممکن است در این مدت بیمار از دست برود. تا پایان آبان ماه 90 دراستان 122  بیمار مرگ مغزی داشتیم که 57 نفر مناسب پیوند نبودند، خانواده 21 نفر رضایت ندادند، 44 خانواده رضایت دادند، 32 عمل پیوند صورت گرفت، 12 مورد قبل از عمل فوت شدند.

مسوول واحد پیوند اعضاي معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: در سال 90، 26 عمل پیوند کبد درکشور صورت گرفت که دو مورد آن در اصفهان انجام شد، همچنین 58 کلیه و 5 قلب هم اهدا شده است.

سوداوی در پایان تاکید کرد: خانواده رضایت دهنده پس از اهداي به فراموشی سپرده می شوند و اگر بخواهیم اهداي عضو به صورت یک فرهنگ در آید باید از آن ها قدردانی کنیم اگرچه این عزیزان توقعی ندارند اما این خانواده ها باید مطمئن باشند که در جامعه سربلند هستند.

گفتنی است تعداد مرگ مغزی های خمینی شهری که اعضایشان تاکنون اهدا شده 6 نفر است و اسامی شان به شرح زیر می باشد:

علی بهرامی پور، 7ساله، مرگ در اثر حادثه.

ابوالقاسم هاشمیان، مرگ  در اثر تصادف، 18 ساله، اهداي 4 عضو.

عالیه قصری 23 ساله، مرگ در اثر تصادف، اهداي دو کلیه و کبد.

فاطمه عظیمی 42 ساله، مرگ در اثر سکته مغزی، اهداي دو کلیه  و کبد.

محمد علی حاج حیدری 52 ساله، مرگ مغزی دراثرتصادف، اهداي دو کلیه و کبد.

ناصر ترکیان43 ساله، جانباز شیمیایی جنگ تحمیلی، مرگ مغزی بر اثر سکته مغزی، اهداي دوکلیه و کبد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید