امروزيكشنبه, 02 ارديبهشت 1397-- Sunday Apr 22 2018

ساعت 05:11:36

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گزارش اختصاصي فرصت از صنعت حوله‌بافی محله آدریان؛

حوله بافی آدریان؛ صنعتی کارآفرین و درآمدزا برای شهرستان

سه شنبه, 24 اسفند 1389 ساعت 13:28 کدخبر :628
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمد رضا ابطحی

هیئت مدیره شرکت حوله‌بافی آدریان خمینی‌شهر، طی نامهای به استاندار اصفهان خواستار رسیدگی و توجه ویژه وي به امر حفظ صنعت حولهبافی در محله آدریان خمینی شهر شدند.در همين رابطه، برخي از هیئت مدیره این شرکت در گفتگو با خبرنگار فرصت گفتند صنعت حوله‌بافی محله آدریان در سطح استان منحصربفرد است و در سطح کشور بعد از شهر تبریز در رتبه دوم قرار دارد.

این صنعت با قدمتی 50 ساله از زمانی که به وسیله دستگاه‌های چوبی و با دست در محله آدریان شروع شد و تا الان كه به وسیله دستگاه‌های چدنی و پیشرفته در حال اجراست بقای خود را حفظ کرده است.
وی افزود: شرکت حوله‌بافی آدریان با 123 عضو فعالیت خود را آغاز کرد و اكنون حدود 300 نفر عضو و 400 کارگاه بافندگی چله‌پیچی و دوزندگی و لب‌دوزی تحت پوشش آن فعال هستند و هر کارگاه بطور متوسط براي 3 تا 4 نفر اشتغالزائی دارد و در مجموع با در نظر گرفتن مشاغل وابسته و فعاليت خانمهاي دوزنده که به صورت خانگی فعالیت می کنند جمعیتی حدود 1500 نفر را به صورت مستقیم شامل می شود.
وی در ادامه گفت: از مجموع کارگاه‌های موجود حدود نیمی از آنها فعال بوده و مابقی به دلیل مشکلات متعدد تعطیل و راکد هستند كه اين تعداد شامل 200 کارگاه می‌شود و نکته بسیار مهم این است که این رکود فعالیت، در ماههاي گذشته به علت افزایش شدید قيمت مواد اولیه مخصوصاً نخ پنبه‌ای آغاز شده و لذا با رکود موجود بازار، تقاضا برای خرید اجناس تولیدي ما كاهش يافته است.
اين فعال صنعت حوله آدريان ادامه داد: در گذشته در زمان رونق بازار اجناس ما به سراسر کشور ارسال می‌شد به جز تبریز که خود تولیدکننده عمده کشور است و حتی به کشورهای خارجی مثل روسیه، عراق، کشورهای آسیای میانه، عربستان، افغانستان و امارات صادرات داشتیم اما طی یک دهه گذشته با کاهش صادرات، فقط مقدار کمی از اجناس ما  امروز به کشور عراق صادر می‌شود. وي تصريح كرد: با وضعیت موجود و رکود بازار فقط 20 تا 30 کارگاه ما قادر به تولید اجناس صادراتی هستند در صورتی که این ظرفیت در محله و در بين کارگاه‌های موجود وجود دارد كه با افزایش ظرفیت و بروزسازي تجهیزات و تولید اجناس مرغوب، با کشورهای جهان در این بخش رقابت کنيم. یکی دیگر از اعضاي هیئت‌مدیره این شرکت هم در گفتگو با فرصت گفت: مهم‌ترین مشکل ما در حال حاضر رکود بازار است و حل این مشکل نیازمند حمایت مسئولین شهرستان و استان از جمله ادارات بازرگاني، تعاون و صنايع مي‌باشد. وي با اشاره به یکی از دغدغه‌های مهم اعضاء و هیئت مدیره شرکت گفت: ما را به عنوان یک صنف می‌شناسند در حالی که با توجه به سابقه فعالیت اعضاء و عضویت در خانه  صنعت و معدن استان، ما یک صنعت محسوب می‌شويم و نه یک صنف و امروز همان برخوردی که با اتحادیه صنفی می‌شود با ما هم همان برخورد صورت مي‌گيرد. لذا بايد با اصلاح اين نگاه، همان تسهیلات و حمایتی که از بخش صنعت می‌شود از حوله‌بافي آدريان هم صورت بگيرد.
یکی دیگر از اعضاء هیئت مدیره گفت: بخش عمده‌ای از مشکلات ما با شهرداری خمینی‌شهر از جمله در عدم تعيین یک محل مناسب کارگاهی براي تجمع کارگاه‌های حوله‌بافی است. این موضوع در سفر استاندار سابق به خمینی‌شهر مطرح و مصوب شد ولی متأسفانه بعد از گذشت چندین سال هنوز هیچ جواب عملی و اجرائی به این مصوبه داده نشده است. وي تصريح كرد: به دلیل آلودگی صوتی این صنعت و ایجاد مزاحمت برای اهالی، خیلی از اعضاء مجبور هستند از محل خارج شوند و در حاشیه محل مخصوصاً منطقه کارگاهی قلعه‌امیریه به فعالیت خود ادامه دهند که این مشکل با ساماندهی و اجرای طرح تجميع کارگاهی حل خواهد شد.
کمبود سهمیه سوخت زمستانی از ديگر مشكلات مورد اشاره اعضاي هيئت مديره بود. به گفته آنها، در سال گذشته با پیگیری‌های زياد براي طول زمستان فقط 200 لیتر سوخت دريافت كرده‌اند كه جوابگو نبوده و اعضاء مجبور به خرید سوخت آزاد هستند.
فرسودگي تجهيزات و عدم وجود تجهیزات رنگ تکمیلی و رنگ اجناس تولید شده از ديگر مشكلات اين صنعتگران است. يكي از اعضا در اين باره گفت: هزینه احداث یک کارگاه تکمیل رنگ حوله بالغ بر یک میلیارد تومان است که قادر است تمام محصولات ما را پوشش دهد. 4 سال است که با مشارکت اعضاء یک قطعه زمین به مساحت 3000 متر به همین منظور در منطقه کارگاهی ویلاشهر خریداری شده  ولی به دلیل عدم صدور مجوز و کمبود سرمایه و نقدینگی به صورت نیمه‌کاره رها شده است.

اغلب حجاج کشور از حوله تولیدی محله آدریان به دلیل مرغوبیت و نرمی استفاده می کنند. صنعت حوله بافی آدریان در صورت حمایت دولت می تواند به جایگاه برجسته ای در جهان و ایران دست یابد. به روسیه، عراق، کشورهای آسیای میانه، عربستان، افغانستان و امارات صادرات داشتیم اما امروز فقط مقدار کمی از اجناس ما به عراق صادر می شود.

گفتنی است در حال حاضر بخش تکمیل رنگ حوله‌های تولید به صورت غیرمجاز در حال اجراست و اين در حالی است که در صورت صدور مجوز و تأسیس یک واحد تکمیلی در خود شهرستان، علاوه بر اشتغالزائی و كسب درآمد، باعث کاهش هزینه تولیدکنندگان می‌شود.
یکی از اعضاء به موضوع حمایت‌های مالی اشاره نمود و گفت که با تأسیس یک صندوق مالی و حمایتی عملاً کمک بسیار بزرگی به اعضاء برای تأمین سرمایه در گردش و تقویت صنعت به وجود می‌آید. درخواست اولیه هم ارائه شده ولی مجوز آن تاکنون صادر نشده است و ما با کمبود سرمایه در گردش مالی روبرو هستیم و بعضی از اعضاء به دلیل مشکلات اداری قادر به دریافت و استفاده از تسهیلات بانکی نمی‌باشند.
وي با بيان اينكه در حال حاضر  اعضاء اتحادیه ما زیرنظر مجمع امور صنفی و اداره بازرگانی هستند ولی شرکت تعاونی ما زیر نظر اداره تعاون و اداره صنایع استان بوده و به تازگی هم اداره شرکت شهرك‌های استان به آن اضافه شده عملاً در بلاتکلیفی به سر مي‌بريم.
واردات حوله‌های خارجی و بخصوص چینی هم مشكلي است كه به بازار حوله داخلي در کشور و استان آسیب جدی رسانده است خصوصاً كه اين كالاهاي وارداتي با قيمت پائين در بازار به فروش مي‌رسد و به گفته فعالان صنعت حوله خميني‌شهر، با ادامه این روند عملاً صنعت حوله‌بافی شهرستان و کشور نابود خواهد شد.
يكي ديگر از اعضاي هيئت مديره تعاوني حوله بافان با بيان اينكه مسئولین شهرستان و استان به ما به عنوان یک صنعت و حرفه زائد و مزاحم نگاه مي‌کنند گفت: اين در حالی است كه صنعت حوله‌بافی به عنوان صنعتي مولد و بومی قادر است ظرفیت‌های خود را به کشور و جهان بشناساند و باعث تقویت جایگاه شهرستان شود.
لازم بذکر است در محله آدریان در حال حاضر انواع حوله حمامی، دستی، پالتوئی، حجاج و هتلي با وزن‌های مختلف تولید می‌شود؛ توليداتي كه روزگاري نه چندان دور با محصولات شهر تبریز در رقابت بود ولی در حال حاضر حجم تولید حوله آدريان به زیر 100 تن در ماه رسيده است اين در حالي است كه به گفته فعالان اين صنعت، اغلب حجاج کشور از حوله تولیدی محله آدریان به دلیل مرغوبیت و نرمی استفاده می کنند و خمینی‌شهر یکی از تولیدکنندگان عمده تولید حوله حجاج کشور است.
در پايان ذكر اين نكته ضروري است كه صنعت حوله‌بافی در آدریان قادر خواهد بود در صورت حمایت دولت، دریافت تسهیلات، تشکیل صندوق خرید تضمینی، مشخص شدن متولی و تجميع و ساماندهی؛ ضمن افزایش ظرفیت و قابلیت‌های خود به جایگاه خوبی در تولید حوله در کشور و دنیا دست پیدا کرده و باعث جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و درآمدزائی خوبی برای شهرستان شود.
علاوه بر آن، تقويت اين صنعت کمک زیادی به اشتغالزائی خواهد كرد بخصوص كه اکثر زنان خانه‌دار در منازل خود مي‌توانند در توليد حوله در شهرستان نقش مهمي ايفا نمايند و الان هم به صورت مستقيم و غیرمستقیم حدود 500 نفر از بانوان در اين صنعت مشغول به کار هستند.
1


نظرات  

 
#3 0 یاسمنگولا 31 تیر 1391 ساعت 15:07
لطفا چندعکس هم درسایت بگذارید
نقل قول
 
 
#2 0 یاسمنگولا 31 تیر 1391 ساعت 15:06
ممنون ازسایت خوبتون
نقل قول
 
 
#1 0 خيلي خوب است محمود 26 اسفند 1390 ساعت 05:29
خيلي خوب است دولت حمايت كنند محمود
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید