امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 06:33:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با مخترع جوان خميني شهري؛

مسعود رجایی

پنجشنبه, 16 شهریور 1391 ساعت 07:46 کدخبر :4492
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
مخترعین خمینی شهری

 اول معرفی خودتان.

مسعود رجايي هستم. در سال 1364 در كويت به دنيا آمده ام اما در 7 سالگي به خميني شهر آمديم چون مادرم اصالتا خميني شهري ست. تحصيلات ابتدايي و رهنمايي و دبيرستان را هم در همين شهر به پايان رساندم.

رشته تحصيلي دبيرستان؟

ديپلم نرم افزار كامپيوتر گرفته ام.

گرفتن ديپلم در اين رشته ربطي به علاقه مندي تان به اختراع داشته است؟

من قبل از ديپلم گرفتن هم كار الكترونيك انجام مي دادم. با پسرعمويم سال 74-73 يك سري كارهاي الكترونيك انجام مي داديم و علاقه مند به كارهايي از اين دست بودم. براي همين در دبيرستان، هم نرم افزار كامپيوتر مي خواندم و هم همزمان كار الكترونيك مي كردم. در واقع كارشناس نرم افزار كامپيوتر و سخت افزار الكترونيك و ميان افزار هستم.

اين علاقه مندي به اختراع را چه موقع در وجودتان كشف كرديد؟

من هميشه به دنبال نوآوري بودم. در فكر نوآوري بودم و خب از همان حدود 10 سال پيش در اين راه وارد شدم.

در زمينه اختراعاتتان تشويق هم مي شديد؟

من هيچ تشويقي در اين زمينه نداشتم. حتي خانواده ام هم حامي ام نبودند. تازگي ها گرفتن مجوز يك مقدار آسان تر شده است اما قبلا اين طور نبود. كلا سختي هاي زيادي در اين راه داشته ام.

از اختراعاتتان براي ما بگوييد.

اختراعات زيادي داشته ام. اما از كارهايي كه انجام داده ام یکی برنامه نرم افزاري براي پايگاه علي بن ابيطالب (ع) در مورد شهدا و دیگری مشاركت با شركت نورنما و آقاي ياوري براي نصب چشمك زن هاي سه راه پارك و استاديوم و البته در هر جاي كشور كه شما اين سيستم هاي چشمك زن را ببينيد كار ماست.

اختراعات ثبتي هم داشته ايد؟

بله من دو تا از اختراعاتم را به شركت مالكيت ثبت اختراعات تهران بردم و ثبت كرده ام. يكي از آنها كنترل سيستم لباس شويي با قابليت آب كشي شرعي و ديگري كنترل دماي موتور و دمای داخل ماشين به طور همزمان بوده است.

چرا فقط دو تا از اختراعاتتان را ثبت كرده ايد؟

ثبت اختراع يك پروسه وقت گير است. 5-4 ماه از زندگي مي افتم. رفت و آمدهاي مكرر به تهران و مراحل اداري كار وقت زيادي از ما مي گيرد ضمن اين كه هزينه هاي ثبت اختراع از همان رفت و آمد تا ثبت، به عهده خود مخترع است. من هم ترجيح مي دهم اختراعم را به فروش برسانم و پولش را در جيبم بگذارم.

يعني حيف نيست كه فكر و ايده اي كه از خودتان است را به اين راحتي از دست بدهيد؟

راحت هم نيست اما چاره اي هم نداريم.

اگر انجمن مخترعان در شهر ایجاد شود چه قدر از مشكلاتتان كم مي شود؟

اگر انجمن داشته باشيم (مكاني براي منسجم شدن انجمن) مسوولين شهر بيشتر كمكمان مي كنند. بخصوص شهردار فعلي كه علاقه مندي اش را به كمك به ما نشان داده است. ولي چون سازمان مشخصي نداريم خب اين مشكلات را هم داريم.

شما از آن دسته مخترعاني بوده ايد كه در جشنواره ها طرحشان به سرقت رفته است؟

طرحي از من در جشنواره به سرقت نرفته اما من با شركت "انتخاب" مصاحبه اي داشتم كه بعد از مدتي طرحم را كپي زدند و اگر چه شخصا پيگير شدم اما راه به جايي نبردم چون بايد مدرك ارائه مي دادم و كسي را نداشتم. اما اگر انجمن داشته باشیم و تبديل به شخص حقوقي بشويم مي توانیم از كارهايمان به صورت حقوقي دفاع كنيم و اين وجود انجمن مخترعان در خميني شهر را واجب الاجرا مي كند آن هم در شهري كه به گفته مطلعان بالاي 200 نفر مخترع دارد.

اختراع يك شغل به حساب مي آيد؟

اصلا. اختراع شغل نيست. چون ما مدل آزمايشگاهي چيزي را درست مي كنيم و اگر بخواهد به بازار برسد بايد پارامترهاي ديگري داشته باشد. البته معمولا دیگر کشورهای دنيا هزينه هايشان را در زمينه اختراع مي گذارند. به مخترعين بها مي دهند و حتي حقوق ماهيانه دارند. بعد از اين كه اختراعي توليد شد؛ قسمت هاي تجاري كار را به مجموعه هاي ديگر مي سپارند. اما ما در خميني شهر كه هيچ؛ در بدنه كشور هم چنين جايگاهي براي مخترع تعريف نكرده ايم.

اين كه مي گوييد؛ كلي است يا استثنائاتي هم بوده؟

البته به طور كلي اين طور بوده اما در سپاه اگر اختراع را نشان بدهيم و پيگير باشيم وام هاي خوبي به مخترعين مي دهند و حمايت مي كنند تا كار به مرحله تجاري هم حتي برسد. من خودم لوح هاي تقدير سپاه را زياد دارم. اصلا همین سپاه در خميني شهر مخترعین را دور هم جمع كرده است.

به نظر مي آيد كه مجموعه سپاه به اهميت كار مخترعين پي برده است. درست است؟

خب اين توجه ناشي از اهميت قائل شدن برای علم و دانش است. اختراع يك نوآوري علمي است. حمايت از اختراع هم حمايت از علم و تشويق دانش آموختگان به كارهاي علمي است.

شما از آن دسته مخترعاني بوده ايد كه با پيشنهادهاي پول و سكه و ... مواجه شويد و بخواهيد كه اختراعتان را به شهرهاي ديگر ببريد؟

البته من زياد در جمع هاي مخترعين شهر شركت نداشته ام به دليل اين كه خیلی زود متاهل و درگير زندگي شخصي شدم. شايد به همين دليل براي من اين اتفاق نيفتاده است چون اصولا اين مساله باب شده است.

از برنامه هاي آينده تان براي ما بگوييد

خميني شهر شهر قشنگيست. پتانسيل هاي بالايي هم دارد. كوه هاي اطراف شهر ما می توانند يكي از بهترين چشم اندازها را داشته باشند اگر بگذارند كه ما فقط با هزينه چند ميليون، آن ها را با پروژكتورهاي مخصوصي رنگي كنيم، پروژكتورهايي كه ضد آب است و مخترعين خميني شهر مي توانند با هزينه هاي مناسب آن ها را بسازند. شب هاي شهر ما خيلي تاريك و تيره است اما جلوه هاي خوبي دارد.

از مسوولین چه انتظاری دارید؟

من روحيه انتقادي زيادي ندارم. روحيه ام اصولا پيشنهاديست چون با انتقاد كاري از پيش نمي رود. گذشته ها هم كه گذشته است. اگر در جلسات مربوط به حوزه شهري چند نفر از مخترعين هم به عنوان عضو ممتنع دعوت شوند و اجازه صحبت چند دقيقه اي داشته باشند اين به نفع شهر است. ما كارمند جايي نيستيم اما حاضريم براي شهرمان به صورت كارشناسانه كار انجام بدهيم. تا حالا هم هر كاري كرده ايم خودجوش بوده است. اگر در جلسات فقط به حرف ما توجه كنند و بعد آن قسمت هايي از حرف هايمان را که به سود شهر است به اجرا بگذارند، اين به خميني شهر خيلي كمك مي كند.

آخرين اختراع شما چه بوده است؟

شايد بد نباشد بگويم كه آخرين اختراع من گيج هواپيماي نظامي است. فعلا كه كشور در تحريم است من و گروه سه نفره اي از مخترعان توانسته ايم اين كالايي كه مورد تحريم قرار گرفته است را در كشورمان بسازيم. از اين گروه 2 نفر خميني شهري هستند و اين باعث افتخار براي شهر است.

كار ديگرم هم اين است كه در حال نوشتن مقاله اي هم هستم كه در آن مي خواهم ديد تعريف ماهيت نرم افزاري را از حالت صوري به فلسفي تغيير بدهم. مي خواهم مقاله ام را به جشنواره خوارزمي برسانم. اين مقاله كاري جديد است و اگر به اتمام برسانم دو نتيجه عمده دارد. يكي اين كه نرم افزار سريع توليد مي شود و ديگري اين كه با هزينه پايين به راحتي قابل توسعه خواهد بود.

اختراع و فلسفه؟! چطور اين دو مقوله كاملا متفاوت را در كنار هم آورده ايد؟

من منطق را پيش يكي از روحانيون شهر خواندم و با مقدمات فلسفه هم آشنا شدم و علاقه مند شدم كه بيشتر بدانم. فلسفه را هم پيش يكي ديگر از روحانيون شهر خواندم و به يك مدلي رسيدم كه كسي تا به حال به آن نرسيده است. اين شد كه تصميم به نوشتن مقاله اي در اين زمينه گرفتم. علاقه من به علم آن قدر زياد است كه دوباره به تحصيل روي آورده ام آن هم با وجود داشتن فرزند كوچك و مشكلات تاهل.

صحبت پاياني؟

با تشكر از فرصت براي اين فرصتي كه در اختيار من گذاشت. توصيه مي كنم كه مخترعين جوان و دانش آموزان خودشان را به انجمن معرفي كنند. حتي فرصت با توجه به درجه اهمیت این موضوع، فراخوان بگذارد.

نظرات  

 
#5 0 مسعود رجایی22222222 09 آذر 1393 ساعت 23:17
نقل قول سده ای:
اختراع عموما به وسیله یا ایده ای نو و جدید می گن که نیازهای اساسی انسان رو بر طرف کنه!
ساختن سایت ابی طالب اختراعه؟ یا نصب چراغ؟کنترل دما که خیلی وقته اختراع شده ماله سال 1987 هست.

من نمی دونم چرا این فرصت همیشه با غلو و اغراق متن می نویسه!طرف اشناته؟
ایشون برترین شخص بودن که مصاحبه کردی یا بهتر از ایشون پیدا نکردی؟

سلام، اره من اونموقع دوسالم بود
نقل قول
 
 
#4 +2 سده ای 22 شهریور 1391 ساعت 05:06
اختراع عموما به وسیله یا ایده ای نو و جدید می گن که نیازهای اساسی انسان رو بر طرف کنه!
ساختن سایت ابی طالب اختراعه؟ یا نصب چراغ؟کنترل دما که خیلی وقته اختراع شده ماله سال 1987 هست.

من نمی دونم چرا این فرصت همیشه با غلو و اغراق متن می نویسه!طرف اشناته؟
ایشون برترین شخص بودن که مصاحبه کردی یا بهتر از ایشون پیدا نکردی؟
نقل قول
 
 
#3 +1 دوهفته نامه ی خصوصی 18 شهریور 1391 ساعت 10:12
چرا گزارش های مردمی که واستون ارسال میشه را چاپ نمیکنید...
شما فرصتیا بارفتارتون نشان دادید فقط اطرافیانتون واستون
مهمند...
امیدوارم اشتباه کنم...
نقل قول
 
 
#2 +1 روزنامه فروش 17 شهریور 1391 ساعت 16:48
شایعه شده بناست اموزش وپرورش فرصت انلاین را ساپرت مالی کنه.اینم از روزنامه مردمی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟که یهو دولتی شد وچی شد...........................
نقل قول
 
 
#1 0 مهم هست? 16 شهریور 1391 ساعت 14:30
آقا یا خانم نویسند یک نفر که در دبیرستان درس میخونه نمیتواند دیپلم فنی بگیره و دانش اموز هنرستانی دیپلم فنی میگیرند
دقت بیشتر بکنید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید