امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 12:22:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

12 هزار خمینی شهری به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند

سه شنبه, 06 تیر 1391 ساعت 13:03 کدخبر :4193
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان همزمان با هفته جهاد کشاورزی با حضور مسئولین برگزار شد .

در این مراسم رئیس جهاد کشاورزی شهرستان با اشاره به مشکلات کمبود آب و خشکسالی، سرما زدگی و افزایش قیمت ها که برای کشاورزان مشکلات زیادی را بوجود آورد،تصریح کرد : با توجه به نام امسال وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از متولیان تولید، برنامه های خاصی را از جمله تشکیل کارگروه توسعه بخش کشاورزی به ریاست رئیس جمهور و دبیری وزیر در کشور و در استانها به ریاست استاندار و دبیری سازمان جهاد استان  و در شهرستانها به ریاست فرماندار و دبیری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها دارد و اعتباری معادل 15 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به این جریان سوق داده  تا بتوان تهدیدهای بخش کشاورزی به فرصت تبدیل شود .

افلاکی اضافه کرد: شهرستان خمینی شهر از نظر جغرافیایی کوچکترین شهرستان استان است ولی توانمندیهای زیادی در بخش های کشاورزی، دامپروری و محصولات باغی دارد بطوری که محصول گلابی با زمین زیرکشت 600 هکتار در شهرستان سابقه بسیار دیرینه ای دارد و قرنهاست که فعالیت می کنند و یکی از مطالبات کشاورزان از ما این است که در حمایت از تولید این محصول که رو به انقراض است تلاش کنیم .

وی اظهار داشت: شهرستان 1800 حلقه چاه به عنوان منبع آبی دارد که به جهت استفاده بی رویه در طول سالهای متمادی وضعیت خوبی ندارد. بخش دیگری از منابع آبی در بخش کشاورزی از رودخانه زاینده از طریق کانال نکو آباد تامین می شود که ما در منتهی الیه این کانال قرار گرفته ایم . یکی دیگر از مشکلاتی که ما داریم  ذخیره پایین آب در سد زاینده رود  است که مسئولان آب منطقه ای قول داده اند به یاری خدا ماهی یک هفته آب جریان داشته باشد به جبران مشکلاتی که در دوره اول وجود داشت بشود تا بتوانیم تا جایی که امکان دارد باغاتمان را حفظ کنیم .

مدیر جهاد شهرستان جمعیت کشاورزان، دامداران و گلخانه داران شهرستان را 12 هزار نفر برشمرد و تاکید کرد: سطح بهره برداری از یک هکتار در شهرستان زیر 5 هزار متر است و این نشان دهنده فقدان استفاده از مکانیزاسیون در بخش کشاورزی و طبیعتا پایین آمدن ضریب بهره وری در واحدهای تولیدی است ولی آن چیزی که برای شهرستان هدف گذاری شده  این است که ما ضریب بهره وری را در واحدهای تولیدی موجود به هر طریق ممکن بتوانیم افزایش دهیم .سطح زیر کشت زراعی4 هزار و 200 هکتار و مهمترین محصول زراعی گندم ، سیب زمینی ، علوفه و سایر محصولات است . محصولات باغی ما از جمله  گلابی 600 هکتار است که سطح قابل توجهی را به خود اختصاص داده است که در کل کشور چیزی حدود 4 تا 5 هزار هکتار بیشتر نیست و خمینی شهر در استان مقام اول را دارد. البته گلایه ایی از طرف باغداران داریم که بتوانیم تعاونی باغداران را به یک شکلی احیاء کنیم .

افلاکی در پایان تعداد دام سنگین بالغ در شهرستان را  بر 30 هزار راس ، دام سبک 72 هزار راس، تعداد کلونی های زنبور عسل 25 هزار کلونی، مرغداریهای تخمی و گوشتی 600 هزار قطعه اعلام کرد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید