امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 20:11:14

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مروری بر بودجه های فرهنگی اختصاص يافته به خميني شهر در سال 90؛

70 درصد بودجه فرهنگی در هاله ای از ابهام

سه شنبه, 08 فروردین 1391 ساعت 10:06 کدخبر :3901
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح ا... حاجی حیدری

- تاکنون تنها 5/2 درصد از بودجه های فرهنگی استان به خمینی شهر اختصاص یافته!

- تنها تکلیف478 میلیون تومان از 7/1 میلیارد تومان بودجه فرهنگی شهرستان مشخص شده

"79 میلیارد تومان بودجه فرهنگی به استان اصفهان اختصاص یافت". این خبری بود که در ابتدای سال جاری منتشر شد و ارگانها و فعالان فرهنگی را امیدوار کرد بخشی از برنامه هایشان را در قالب این بودجه عملی کنند. گذشت زمان اما نشان داد 30 درصد این مبلغ وصول خواهد شد تا مسئولان استان را مصمم کند در چارچوب همین مبلغ و با 24-23 میلیارد تومان طرحها را تنظیم کنند.

 

دغدغه ای هم از همان ابتدا وجود داشت؛ "نحوه توزیع این بودجه". "قانون تمرکزگرایی" می گوید و تجربه هم تایید می کند "مراکز استان اکثر بودجه را بین در همان مرکز استان توزیع می کنند" و سهم اندکی از بودجه را به شهرستانها اختصاص می دهند. تجربه سال پیش هم دردناک بود؛ "تنها 7 دهم درصد از بودجه فرهنگی استان به خمینی شهر اختصاص یافت." رقمی که به گفته فعالان فرهنگی، با تبعيض بسیار بود. امسال اما قانون توزیع این بودجه تغییر کرد تا شاید کمی منصفانه تر توزیع شود. بر اساس قانون جدید مقرر شد به هر شهرستان بر اساس میزان جمعیت، میزان محرومیت و ... بودجه اختصاص یابد، موضوعی که بسیاری را امیدوار کرد.

اینک در پایان سال 90 تکلیف اکثر بودجه فرهنگی مشخص شده و شاید بتوان درخصوص عادلانه بودن یا نبودن آن تاحدودی قضاوت کرد. بررسی اجمالی نشان می دهد نسبت به سال گذشته این بودجه بهتر توزیع شد به گونه ای که تاکنون سهم خمینی شهر به سه برابر سال گذشته (یعنی 600 میلیون تومان) افزایش یافته است (بر اساس جدول شماره دو) ولی آیا این رقم باز منطقی است؟

براساس جدول شماره یک، بودجه فرهنگی استان اصفهان در شش ردیف طرحهای ترویجی، بودجه مساجد و مصلاها، حوزه های علمیه استان، عمرانی، آموزش نیروی انسانی، فراسازمانی و تولیدی اختصاص یافت تا طبق این جداول تخصیص یابد. طرحهای ترویجی هم در فرمانداری تصویب شد که بر اساس جدول جهت اجرا ابلاغ گردیده است.

نکته جالب اما در این میان این است که سهم هفت درصدی خمینی شهر از این بودجه (بجز ردیف طرحهای ترویجی) تاکنون در هاله ای از ابهام قرار دارد. به عبارت دیگر هنوز تکلیف 2/1 میلیارد تومان از بودجه فرهنگی شهرستان مشخص نشده و مشخص نیست آیا این بودجه به طور کامل پرداخت می شود یا سرنوشتی مانند بودجه سال قبل پیدا خواهد کرد؟ موضوعی که پیگیری جدی مسئولان شهرستان را می طلبد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید