امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 00:20:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در جلسه مشترک انجمن مخترعان خمینی شهر با شهردار و اعضای شورای شهر مطرح شد:

ایجاد خانه مخترعین خمینی شهر توسط شهرداری و شورای شهر

سه شنبه, 11 مهر 1391 ساعت 14:54 کدخبر :4573
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
اعضای انجمن مخترعین با شهردار و اعضای شورای شهر دیدار کردند. یکی از مسوولان انجمن به پایه گذاری این انجمن توسط مخترعین خمینی شهر، شاهین شهر و دهاقان اشاره کرد و گفت: انجمن استانی" اندیشه سازان جوان اسپادان" که توسط مخترعین این شهرستان ها پایه گذاری شده...

به دنبال یک دفتر مرکزی است و اگر این دفتر در خمینی شهر واقع بشود و مسوولان با در اختیار گذاشتن امکانات از ما حمایت کنند مایه افتخار شهر ما می شود.

وی با گلایه گفت: ما کار پژوهش را با علاقه ادامه داده ایم. هیچ وقت هم به دنبال لوح سپاس و مسائل مادی نبوده ایم. مخترعینی که امروز اینجا جمع شده اند را به اجبار آورده ام چرا که عدم حمایت های شهرداری در دوره سابق آن ها را دلسرد کرده است. ما امروز به پیشنهاد آقای صرامی که دیدگاه شهردار فعلی را با دیگران متفاوت می دانست، اینجا هستیم.

اعضای انجمن مخترعین شهرستان همکاری در اجرای پروژه های فنی شهرداری مثل سیستم های چشمک زن که به صورت دست دوم و سوم خریداری می شدند اما مخترعین شهرستان قادر به تولید آن با کیفیت بالا و قیمت مناسب هستند، تنظیم مزایدات و مناقصاتی که در توان فنی مخترعین است به نفع مخترعین شهر به این نحو که یک بند یا عنوان در آن اضافه شود که مختص مخترعان باشد چرا که در مقایسه با یک پیمانکار معمولی ترجیح با نخبه هاست، تلاش در جهت ارتقای زمینه های علمی و فرهنگی شهر که تاکنون نیز بدون چشمداشت انجام می گرفته ولی طرح آن به گونه ای که اخبار منفی شهر را تحت الشعاع قرار دهد، حمایت از دانش آموزان و دانشجویانی که طرح تحقیقاتی دارند ولی از نحوه ثبت اختراع اطلاعی ندارند و در جشنواره ها طرحشان به سرقت می رود و همچنین برگزاری مسابقات علمی و فرهنگی در شهر و پوشش آن توسط صدا و سیما را از جمله درخواست های خود از مسوولین شهر عنوان کردند.

دغدغه ها و مشکلات مخترعین هم که در این جلسه عنوان شد این ها بودند:

یکی از اعضای انجمن گفت: چرا شهرداری شاهین شهر باید به ما پیشنهاد سکه بدهد و درخواست بدهد که به شاهین شهر- در دفتر مخترعین که هر کسی دلش می خواهد آنجا برود- برویم یا به ازای هر مخترعی که به آنجا بفرستیم به ما پیشنهاد هدیه بدهد؟ چون از طرف دولت به ازای هر مخترعی بودجه های خوبی دریافت می کنند. مجتبی دباغی افزود: شهرداری خمینی شهر چرا نباید ما را حمایت کند؟ شهرداری تهران -در جام رمضان- هم، چنین پیشنهادی را داد. شهرداری ملک شهر برای هر مخترعی 300 هزار تومان به حساب معرفی کننده می ریزد. وی ادامه داد: شهرداری خانه اصفهان هم در بحث تزئین شهر و کارهای برق و الکترونیک و کارهای گرافیکی به خود من پیشنهاد می دادند که طرح های نو را به آنها بدهیم. توقع ما فقط در اختیار قرار دادن یک مکان برای دفتر است.

مخترع دیگری به وجود خانه مخترعان در شهر و نیز کمیته ای برای پیگیری موضوعات جلسات اشاره کرد.

یکی دیگر از مخترعین گفت: سیستم مدیریتی بخصوص شهرداری بیشتر خرید غرب محور است. امیدوارم که این رویه عوض شود و بتوانیم با حمایت از تولید مخترعین و نه خرید از بازارهای غرب خدمات بهتری انجام دهیم.

دیگری هزینه بر بودن کارهای تحقیقاتی را یکی از دغدغه ها دانست و گفت: هزینه های بالای تولید یک اختراع باعث می شود که دچار مشکلات فراوان بشویم. شهرداری کمک کند تا کار ما تولید تجاری شود. مخترع اگر حمایت نشود دست از کار برمی دارد.

یکی دیگر از مخترعین همکاری دستگاه ها جهت صدور مجوزات لازم بخصوص شهرداری را خواستار بود. دیگری امکان استفاده از خدمات رفاهی-تفریحی شهرداری برای مخترعین و وام مسکن و ازدواج و حتی امکان استفاده از اینترنت پرسرعت برای انجام کارهای تحقیقاتی را خواستار بود.

یکی از مخترعین با انتقاد از "فرصت" که در معرفی مخترعین شهر اهمال کرده است گفت: استفاده از رسانه های شهری جهت معرفی مخترعین و معرفی طرح هایشان و رتبه هایشان در جشنواره ها برای این که شهرهای دیگر هم اینها را ببینند و بدانند لازم است. قبلا فرصت دو نفر از مخترعین را معرفی کرد و بعد به تحلیل رفت. مخترع دیگری خواستار تجلیل از مخترعین بود همان گونه که در شهرهای دیگر هم انجام می گیرد. دیگری خواستار سهل الوصول بودن دسترسی به مسوولان شهر برای پیگیری مسائل شد.

صهری رییس شورای شهر، حضورش در جلسه را به دلیل احترام به علم و فعالین در این عرصه اعلام کرد و گفت: در بحث زیباسازی و شهرسازی وظیفه خودمان می دانیم که اگر تخصص لازم را داشته باشید کمکتان کنیم. در بحث برق و الکترونیک هم به صورت مشارکتی زمینه ساز کار تولیدی می شویم. برای استفاده از خدمات رفاهی-تفریحی شهرداری هم مخالفتی نیست. در یک مناسبت خاص با برپایی نمایشگاهی از آثارتان از شما تجلیل به عمل می آوریم. مخترعین اگر فکر می کنند که کسی به آنها اهمیت نمی دهد دلیلش این است که کسی آنها را نمی شناسد. برای مخترعین شهر خانه مخترعانی در نظر می گیریم که جزو مصوبات ما باشد.

رییس شورای شهر در پایان جلسه گفت: مثل نوشتن مقاله که نیاز به تایید دارد، اختراع که البته مهم تر است را یک شرکت تحقیقاتی یا سازمان اسناد و ... باید تایید کرده باشند. دوستان در بروشوری برای ما بنویسند که در چه مرحله ای از تاییدیه ها هستند. مشخصات اختراع هم داخل بروشور باشد تا در مواقع لازم استفاده شود. این کار سبب مقایسه محصول شما با محصولات مشابه و انتخاب بهترین ها می شود.

شرفا شهردار خمینی شهر در جهت حمایت از شهردار اسبق؛ به اتاق فکری که توسط وی در اداره آموزش و پرورش برای مخترعین ایجاد شده بود اشاره کرد و گفت: بیش ار 500 وظیفه به عهده شهرداری است. به دلیل حجم کار، شهرداری گاهی نمی تواند از حوزه وظایف اصلی خود خارج شود. مشکلات مالی هم یکی دیگر از دلایل کم کاری شهرداری در این زمینه بوده اما حالا آن مشکلات مرتفع شده که ما دور هم هستیم.

وی افزود: بایستی اگر انجمنی تشکیل شد، اعضایش خودشان را بروز بدهند. اگر یک بار نشد بار دوم می آمدید و خودتان را نشان می دادید. اگر از این جلسه هم اثری ندیدید قضیه را رها نکنید. حضور و انسجام شما در شهر مهم است.

شهردار ادامه داد: بین فکر و کار تجاری فاصله ای هست که یکی باید اینها را به هم نزدیک کند. من فکر شما را نمی خواهم ؛ کالای شما را می خواهم. باید بتوانید تولید کنید تا مورد استفاده باشد. ما باید نشست هایی داشته باشیم که مشکلات شهرمان را بررسی کنیم که هم به نفع شهر و هم شهرداری است. می توانیم دفتری را هم به طور موقت در اختیارتان قرار دهیم. فرصت و چشم شهر هم پتانسیل ما است برای این که شما را به شهر بشناسانیم.

در ادامه این جلسه، حاجیان مسوول آتش نشانی شهر هم در سخنانی گفت: در دوره قبل درآتش نشانی اتاقی به نام پژوهش داشتیم. از طرف ما در بحث آتش نشانی باید جایی باشد مخترعین را دور هم جمع کند. از کوچکترین اتصالات آتش نشانی تا پمپ های پرتال به پیشنهادات شما نیاز است.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 0 هاشم هاشمیان 01 مرداد 1392 ساعت 16:55
چه جوری میشه شمارا دید یه سری به وب سایت ما بزنید
kosar-h-i.blogfa.com 09355237807
نقل قول
 
 
#1 0 هاشم هاشمیان 01 مرداد 1392 ساعت 16:47
با سلام
چگونگی عضویت در انجمن شما چگونه است
من دارای چند طرح دردست اقدام هستم
ممنون میشم راهنمایی کنید 09355237807
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید