امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 21:24:58

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با مخترعان؛

سید محمود دیبا جی

شنبه, 07 بهمن 1391 ساعت 11:42 کدخبر :5146
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
مخترعین خمینی شهر

 

نام:      سید محمود دیبا جی


پدرم وقتي علاقه من را به لوازم برقي مي ديد، با كارهايم مخالفت نمي كرد. حتي مرا كلاس مي برد و وسايل الكتريكي برايم مي خريد يا مثلا 10 سال پيش كه قیمت كامپيوتر بالا بود به خاطر تشويق من، برايم كامپيوتر خريد...عدم حمايت ها واقعا باعث دلسردي است. در خارج از كشور اتاق هاي فكري هست كه بابت فكر كردن به مخترعان پول مي دهند اما اينجا به فكر كه نه حتي به خود اختراع هم بها نمي دهند. شايد يكي از دلايل فرار نخبگان همين است...

با یکی دیگر از مخترعان شهر به گفتگو نشسته ایم که ماحصل آن را می خوانیم:
لطفا خودتان را معرفي كنيد؟
سيدمحمود ديباجي. 16 خرداد 60 در خميني شهر به دنيا آمدم. فوق ديپلم برق صنعتي دارم و در مقطع كارشناسي رشته الكترونيك مشغول تحصيل و همزمان دبیر رشته برق مقطع هنرستان هستم.
علاقه مندي تان به اختراع از كي شروع شد؟
از همان دوران طفوليت، كار با برق را خيلي دوست داشتم. بعضي وقت ها هم كارم با وسايل برقي باعث اتصالي و قطع برق خانه مي شد.
خانواده مخالفتي نمي كردند؟
پدرم وقتي علاقه من را به لوازم برقي مي ديد، با كارهايم مخالفت نمي كرد. حتي مرا كلاس مي برد و وسايل الكتريكي برايم مي خريد يا مثلا 10 سال پيش كه قیمت كامپيوتر بالا بود به خاطر تشويق من، برايم كامپيوتر خريد.
از اختراعاتتان بگوييد؟
از سال84 تا اوايل89 ، 5 اختراع به ثبت رسانده ام که همه آنها با همکاری دوستان بوده است. اولين اختراع، سيستم هوشمند ضبط تصوير آيفون هاي تصويري با دوربين هاي مداربسته، دومي و سومي ساخت كليد اتوماتيك ماشين لباس شويي و ترموستات الكتريكي خودرو، چهارمي باسكول آویز بي سيم كه روي جرثقيل نصب مي شود و اطلاعات وزن بار را به رايانه دفتر مدير ارسال مي كند و آخرين اختراعم راه انداز نرم موتورهاي سه فاز كه هم جريان و دور موتور را كنترل و هم فشارهاي وارده به شبكه برق را حذف مي كند.
باز هم قصد اختراعات جديد داريد؟
طرح ها و ايده هاي زيادي در ذهنم است اما مسائل زندگي و كار و به خصوص دلزدگي از عدم حمايت و به ثمر نرسيدن اختراعات قبلي نگذاشته كه به اين طرح ها به صورت جدي فكر كنم.
اختراعات شما به توليد انبوه رسيده اند؟
به توليد انبوه نرسيد چرا كه هم سرمايه زيادي مي خواهد و هم حمايت كننده كه هيچ كدامش را نداشتم. اولين اختراعم را خودم به بازار ارائه كردم ولي استقبال چنداني نشد. عدم حمايت ها واقعا باعث دلسردي است. در خارج از كشور اتاق هاي فكري هست كه بابت فكر كردن به مخترعان پول مي دهند اما اينجا به فكر كه نه حتي به خود اختراع هم بها نمي دهند. شايد يكي از دلايل فرار نخبگان همين است.
مسؤولين شهر به مخترعان قول هايي داده بودند، آيا به قول هايشان عمل كردند؟
به نظر مي آيد كه اين قول ها، رنگ و بوي تبليغاتي داشت. قول هايي كه فقط در حد حرف باقي ماند. قرار بود ما انجمن را به ثبت برسانيم و پيگير كار ما باشند. من خودم با دوندگي زياد و با کمک دوستانم اسم انجمن را با عنوان"انجمن مبتكرين و نوآوران خلاق خميني شهر" ثبت كرده ام اما بقيه كارهايش وقت زياد مي خواهد. ما به شهرداري گفتيم كه براي ادامه مراحل كار، هزينه هاي يك وكيل را بدهند تا پيگير كار انجمن باشد اما تقاضاي ما را نپذيرفتند. به صورت تلويحي مي گويند حمايت مي كنيم اما اين حمايت چيست؟
ثبت اين انجمن چه فايده اي دارد؟
ما به فكر پيشرفت شهر هستيم. دوست داريم كه نخبگان، جوان هاي علاقه مند و كساني كه در ذهنشان ابتكار هست را يك جا جمع كنيم. با هماهنگي در مدارس جلسه بگذاريم و دانش آموزان خلاق را راهنمايي كنيم. اين انجمن براي مخترعين شهر از لحاظ بار علمي خيلي كارگشاست. اين جوان ها هستند كه آينده سازند و اگر دلگرم به مملكت شوند، مملكت آبادتر مي شود.
چطور مي شود مخترع شد؟
نبوغ و استعداد اختراع، در خون و در ذات آدم است. مثل نبوغ شعر كه در خون شاعر است. همان طور كه هيچ وقت يك شاعر را نمي توان از شعر گفتن منع كرد، مخترع را هم از ايده هاي نو در ذهن پروراندن نمي شود جدا كرد.
آيا مخترعين به ويژگي خاصي معروفند؟
مخترعين به تيزبيني و نگاه عمقي داشتن به قضايا معروف هستند. مخترع دنبال اين است كه براي ساده تر شدن مشكلات چه راهكار جديدي وجود دارد.
جايگاه مخترع در بين مردم چطور است؟
جايگاه خوبي دارد چون از مقام علمي برخوردار است. اگر جامعه به اختراع اهميت بدهد، آن وقت مخترعان را باعث عزت و آبرو مي دانند.
مهم ترين جايي كه يك مخترع مي تواند برسد كجاست؟
بستگي به هدف او دارد اما رسيدن به مقام و ثروت از چيزي كه خودت به وجودآورنده آن هستي شيرين و دلچسب است. اگر اختراع به نتيجه برسد باعث لذت و افتخار است.
در پایان از همسرم، پدر و مادرم که جهت پیشرفت تحقیقاتم مرا در تمامی مراحل با تشویق و تحمل سختی ها یاری كردند، تشکر ویژه می نمایم.

نظرات  

 
#3 0 شیرین 12 بهمن 1391 ساعت 14:24
خدا برایت خوب بخواهد یک چیز اختراع کن که استفاده امروزی داشته باشد فقط نگید مسوولین مقصرند و کمک نمیکنند .اختراع خوب باشه خود مردم میخرند و حمایت میکنند
نقل قول
 
 
#2 0 علی محمدصالحی 11 بهمن 1391 ساعت 00:11
اگر اختراعی توجیه اقتصادی داشته باشد بلاشک مورد استقبال خواهد بود؛ کامپیوتر امروزی نسخه ی بسیار ابتدایی ان توسط بلز پاسکال حدود 90 سال پیش اختراع شد!(البته قبل ترش سازمان جاسوسی انگلیس همچین طرحی رو زده بود) به هر حال این اختراع در ان زمان به دلیل توجیه اقتصادی استقبال نشد تا طی این یک دهه شکوفا شد.حالا هی ایشون از بی پولی و عدم حمایت مسئولین بنالند!
وقتی طرح ایشون هیچ توجیهی نداره چطوری حمایت کنن؟
نقل قول
 
 
#1 +1 محمدیان 09 بهمن 1391 ساعت 15:06
این اختراعات همه کپی و مونتاژ است این که اختراع و نوآوری نیست وسایل را دیگران اختراع کردند و ما سرهم بندی کنیم و بگوییم اختراع .آیفون و وسایل آیفون اختراع شده در همه جا هم ضبط میکند حالا ما چون ندیدیم بگوییم ما اختراع کردیم .اگر اینجور است که همه خیاط ها و نجارها هم مخترعند چون چیز نو تولید میکنند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید