امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 08:43:28

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگو با مسؤول نظافت شهری شهرداری؛

شش میليون مترمربع وسعت معابر شهر، هر روز توسط 63 کارگر شهرداری جارو می شود

شنبه, 16 بهمن 1389 ساعت 08:29 کدخبر :510
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رسول کوچکی

پاكيزه نگاهداشتن شهر را مي توان از مهم‌ترين وظايف شهرداريها دانست. وظيفه اي كه هزينه هنگفتي را تحميل ميكند. اما چنانچه شهروندان خود نيز در اين امر احساس مسئوليت كنند مي توان

هزينه آن را تا حدود زیادی كاهش داد. در اين زمينه گفتگو كرديم با اكبر مختاري مسئول نظافت شهر شهرداری.
   به گفته مختاري، روزانه 130 تن زباله توسط 32 دستگاه خودرو كه دو دستگاه آن مكانيزه است جمع آوري مي شود كه با توجه به رشد جمعيت و گسترش شهر، افزايش خودروهاي مكانيزه بسيار ضروري است. همچنين 40 كارگر در اين زمينه مشغول به فعاليت هستند. مختاري افزود: هم اكنون 606 سطل زباله ثابت در شهر نصب است كه از اين تعداد 140 سطل امسال نصب شده است. همچنين امسال 90 مخزن زباله 700 ليتري مكانيزه نصب شده كه قرار است تا پايان سال 160 مخزن ديگر هم نصب شود. همچنين احداث دو ايستگاه انتقال موقت زباله در دستور كار است، يكي در غرب كه منطقه دوشاخ در نظر گرفته شده است و ديگري در شرق كه خيابان عماد سيادت در نظر گرفته شده است.
   وي در خصوص هزينه جمع‌آوري زباله‌ها گفت: جمعآوري و حمل زباله تا مقصد به ازاي هر كيلو زباله پنجاه تومان براي شهرداري هزينه برميدارد.
   مختاري ادامه داد: همه روزه ساعت 5 الي 7 صبح تمامی معابر اصلي و هر پانزده روز يكبار معابر فرعي رفت و روب ميگردد. همچنين در اماكن عمومي مثل گورستانها، گلزار، مصلي نماز جمعه و .. اين كار دائماً انجام ميگيرد. در مورد وسعت معابر شهر باید بگویم که شش ميليون متر مربع وسعت معابر شهر است كه همه روزه توسط 63 كارگر زحمتكش رفت و روب ميشود.
   او مشكل اصلي خدمات شهر را اراضي باير دانست و گفت: اراضي بایری که به حال خود رها شده و هیچگونه حصاری ندارند مشكل اصلي كار ماست چرا كه دائماً مملو از زبالهها و ضايعات ساختماني و شاخ وبرگ درختان و ... ميشود و باعث دلخوری مردم شده و دائماً به شهرداری شکایت می کنند که چرا چنین وضعی در شهر است. ما ناچاریم هر از گاهی با تراكتور اين اراضي را پاكسازي نماییم. من از مالكين اين اراضي تقاضا دارم كه نسبت به ديواركشي هر چه سریعتر اقدام كنند. سال گذشته شهرداري جهت رفاه حال مردم، مجوز ديواركشي را رايگان اعلام كرد ولي متأسفانه مالكين استقبال چندانی نكردند. امسال شايد اين طرح دوباره در دستور كار قرار گيرد.
   او ادامه داد: تخريب بناهاي مخروبه و متروكه وظيفه ديگر خدمات شهري است و البته این به عهده خود مالکین است اما چنانچه اقدامی نکنند به مالكين اين بناها اخطار داده مي شود و در مرحله بعد، شهرداري اين كار را خود انجام ميدهد و بعداً هنگام مراجعه مالک برای اخذ پروانه هزينه تخریب بنا را به همراه جريمه دريافت مي كند.
   مختاري همچنين گفت: شستشوی جداول سطح شهر هر ماه يكبار توسط يك موتورپمپ دستي انجام ميگيرد كه با توجه به رشد شهر نياز به حداقل دو دستگاه مكانيزه براي اين امر است. همچنين شستشوي سطلهاي زباله و تابلوها و علائم راهنمايي و رانندگي هر ماه در دستور كار است. نايلون‌گذاري سطلهاي زباله هر دو روز يكبار، لايروبي نهرها و جویها هر ماه يكبار، آب‌پاشي معابر اصلي به صورت هر روز، جمعآوري نخاله و ضايعات ساختماني رها شده در سطح شهر، محو نمودن آگهي ها و اطلاعيه هايي كه بر روي ديوارها زده شده، ممانعت از ديوارنويسي و مبارزه با حيوانات و جانوران موزي از جمله وظايف ديگري است كه اين واحد انجام مي‌دهد. البته مردم میتوانند در این زمینهها بیشتر به ما کمک کنند مثلاً با نریختن ضایعات ساختمانی و یا نریختن زباله در جویها و قرار دادن زباله در نایلونی محکم و یا زدن اعلامیه‌ها در مکانهای تعبیه شده برای آگهی و ... . مختاري در ادامه شرح وظايف واحد متبوع خود گفت: براي اتلاف هر سگ ولگرد ده هزار تومان هزينه ميکنیم. براي اتلاف موشها هم به صورت دائم طعمهگذاري ميشود اما اين كار همكاري مردم را ميطلبد چرا كه زبالههایي كه در نهرها و جويها ريخته ميشود، غذاي اين جانوران را تأمين مي  كند و از طرفی آب مورد نیاز آنها هم در این جوی‌ها وجود دارد و این دو باعث رشد جمعیت موش‌ها شده است.
   او ادامه داد: فصل بارندگی ها را در پیش داریم و شهرداری باید در این زمینه خود را آماده کند از جمله کارهایی که بر دوش شهرداری است برف‌روبي معابر و نمك پاشي و شن پاشي معابر يخ زده و جمع آوري آبهاي سطحي است. در مورد برف‌روبی ماشین‌آلات  داریم اما نیاز به دستگاه‌های برف‌خور نیز احساس می‌شود تا بتوانیم معابر را پوشش دهیم. در مورد جمع‌آوری آب‌های سطحی با حفر چاههاي جذبي و یا استفاده از تانکر این کار را انجام می‌دهیم. البته در مورد این کار پژوهشی در حال انجام است که بتوان خیلی بهتر و سریعتر و با هزینه‌ای کمتر جمع‌آوری آب‌های سطحی را انجام داد. وي ادامه داد: براي حفاريهاي شبكههاي اصلي كه ادارات در سطح شهر دارند مجوز صادر ميشود و هزينههاي ترميم حفاري توسط خود ادارات تأمين ميشود و شهرداري در امر صدور مجوز و بر پل سازي و ترميم مسير حفاري نظارت دارد. چرا که این حفاری‌ها نباید رفت و آمد را مختل کند و همچنین ایمنی نیز بسیار اهمیت دارد.
   مختاري در پايان اين گفتگو  همكاري بيشتر مردم را در امر نظافت شهر خواستار شد و گفت: چنانچه مردم همكاري كنند می‌توان از بسیاری هزینه‌ها کاست. حضور مردم و احساس مسئولیتشان می‌تواند به ما بسیار کمک کند و این باعث می‌شود هميشه شهري زيبا و پاكيزه داشته باشیم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید